grzyby.pl

historia projektu

12 listopada 2024

Aktualizacja o charakterze technicznym po zmianie formatu wyświetlania doniesień grzybiarskich i lokalizacji ilustrujących je fotografii. Kolejna aktualizacja niebawem, będzie zawierała sporą ilość nowo przesłanych zdjęć, głównie przez Jacka Sobonia.

12 sierpnia 2024

Uzupełnienie listy porostów chronionych.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

8 maja 2024

Wersja aktualizująca elementy generowane na podstawie wpisów z baz GREJ i Bibliografii Grzybowej. Przy okazji drobne zmiany układu elementów stron (efekt uboczy prac w atlas-roslin.pl).

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

26 kwietnia 2024

Wersja aktualizująca elementy generowane na podstawie wpisów z baz GREJ i Bibliografii Grzybowej. Przy okazji drobne zmiany układu elementów stron (efekt uboczy prac w atlas-roslin.pl).

Ostatnio dodane:

  • Korektę lub uzupełnienie przesłał Przemysław Drzewiecki (#2).
    W przypadku uwag zgłaszanych bezpośrednio przez e-mail mogłem przeoczyć wpisanie do podziękowań, za co przepraszam i wszystkim Dziękuję serdecznie!

1 kwietnia 2024

To nie Prima Aprilis, choć w prima aprilis. Bibliografia grzybów wielkoowocnikowych Polski rozszerza swój zakres. Na bazie bazy dr Anny Kujawy (publikacje po 2000 roku), z inicjatywy dr hab. Błażeja Gierczyka i z moją (Marek Snowarski) skromną pomocą, ruszył projekt bibliografii bez ram czasowych, dla terenu Polski. Na stronie głównej Bibliografii — projekt "Bibliografii grzybów wielkoowocnikowych Polski" (z adnotowanym wykazem taksonów) — znajduje się pełna informacja o projekcie i jak można pomóc w jego realizacji.

Prace postępują sprawnie od wielu miesięcy. Spodziewamy się w przeciągu bieżącego roku osiągnąć większą część zamierzonego celu, by w kolejnych latach zajmować się głównie uzupełnieniami referencji z publikacji oraz dopieszczaniem nomenklatury.

Co do pozostałej części grzyby.pl: Korektę lub uzupełnienie przesłali: Jacek Soboń (#2), Tomasz Sobczak (#1).
W przypadku uwag zgłaszanych bezpośrednio przez e-mail mogłem przeoczyć wpisanie do podziękowań, za co przepraszam i wszystkim Dziękuję serdecznie!

28 lutego 2024

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

3 stycznia 2024

Coroczne podsumowanie sezonu grzybowego.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

29 grudnia 2023

Aktualizacja związana ze zmianami na liście gatunków przyjmowanych do bazy GRej. Nowa wersja regulaminu GRej - prawie ostateczna redakcja.

26 grudnia 2023

Aktualizacja związana z wdrożeniem kolejnych ulepszeń do nowej wersji oprogramowania GRej (m.in. zestawienia wg taksonu, zgłaszającego lub ATPOL) i określeniem większości gatunków niezgłaszalnych do GRej. Poprawka fiszek z GRej na dole stron grzyby.pl - nie wyświetlał się ATPOL.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

11 grudnia 2023

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

9 grudnia 2023

Aktualizacja po bardzo długiej przerwie. Głównie o charakterze technicznym, dla przetestowania poprawności generowania stron. Za nią w niedługim czasie będzie kolejna aktualizacja, bardziej merytoryczna.

Wdrożenie nowej wersji oprogramowania bazy GRej. Zestawienie pokazywane w dole strony gatunku jest teraz bardziej aktualne, z linkami do bezpośredniego wglądu w źródłowy rekord bazy. W prawym górnym rogu bloku tytułu pojawił się przycisk do formularza dodania doniesienia do bazy GRej. Tam gdzie go nie ma, oznacza to, że gatunek nie jest zgłaszalny do tej bazy.

Wdrożenie Grej v.2 jeszcze trwa. Do końca roku będą wprowadzone jeszcze różne uzupełnienia i aktualizacje które zebrały się w międzyczasie.

Drugi element aktualizacji to ściślejsza integracja z Bazą Literaturową (publikacje po 2000 r.). W jej wyniku w grzyby.pl pojawiło się kolejne kilkaset stron taksonów grzybów nielichenizujących. W prawie 100% pokrywa to co jest w Bazie Literaturowej.

  • Korektę lub uzupełnienie przesłali: Jacek Soboń (#2), Konrad Kaczmarek (#1), Krzysztof Kołodziejczyk (#1), Witold Ziaja (#1).
    Dziękuję serdecznie!

11 kwietnia 2023

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

10 kwietnia 2023

Pierwsza wersja grzyby.pl generowana z nowego środowiska oprogramowania. Zmiana technologiczna, przy jej okazji poczyniono retusz wyglądu stron i ulepszenie nawigacji po portalu (zmiany choć drobne, to znacznie usprawniające poruszanie się).

Przy totalnej migracji mogą być błędy - dostrzeżone, zgłoszone, będą usunięte od ręki.

Migracja trwała od 20 stycznia i potrwa jeszcze ok. miesiąca (dla części wykorzystanej w edycji treści). Szerszy opis kwestii technicznych migracji umieściłem w siostrzanym projekcie atlas-roslin.pl pod datą 22 marca.

Nowe elementy stron - pokłosie modernizacji z początku tego roku - teraz udostępnione w wersji po zalogowaniu: Przy nazwach pojawiły się przyciski-odsyłacze do zewnętrznych czeklist: Mycobank, IndexFungorum, GBIF. W większości przypadków, gdy dla nazwy użytej w atlas-roslin.pl mam odnotowany ID z Mycobank (id tożsame z IF), to odsyłacz ląduje bezpośrednio na stronie odpowiedniego rekordu w Mycobank lub IndexFungorum. Gdy nie mam odnotowanego ID to link ląduje na stronie wyszukiwania danej czeklisty (tak dla GBIF) lub wybranej jako główna przez Mycobank (nie zawsze z sensem). W dole strony Mycobank są odesłania do licznych czeklist, jeśli komuś za mało czeklist :)

Data ostatniej aktualizacji dokumentu nie uwzględniała szeregu zmian na stronie np. dodania synonimu lub edycji nazwy. Teraz większość operacji edycyjnych wpływających na treść lub układ strony powoduje zmianę daty ostatniej aktualizacji.

Poza tym okresowa aktualizacja rekordów GREJ. Coraz bliżej do uruchomienia bezpośredniego wglądu do rekordów GREJ, tj. bez konieczności czekania na kolejną aktualizację stron grzyby.pl

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

18 stycznia 2023

Zakończenie przeglądu nomenklatury, systematyki i uzupełniania makrofungi. Co to znaczy?
  • W grzyby.pl teraz znajdują się strony dla wszystkich grzybów podstawkowych wymienionych w czekliście Wojewoda (2003) — Checklist of Polish larger Basidiomycetes. · 🔗www.botany.pl[105] (tj. grzybów podstawkowych) i niemal dla wszystkich z tej grupy makrogrzybów znalezionych w Polsce po wydaniu czeklisty,
  • w atlasie przybyło prawie dwa tysiące stron gatunków,
  • wszystkie dostępne aktualne nazwy polskie i ważniejsze historyczna zostały stosownie przypisane,
  • grzyby workowe i z innych grup także zostały istotnie uzupełnione ale nie w tak pełnym zakresie,
  • za czeklistami uzupełnione zostały informacje o podłożu/siedlisku i jadalności,
  • porównanie niemal wszystkich taksonów z danymi z polskich czeklist, Mycobank, GBIF i IndexFungorum,
  • usunięcie kilkudziesięciu stron które były synonimami dla istniejących gdzie indziej stron gatunków,
  • w polu tytułu zamieszczenie około stu uwag nomanklatorycznych,
  • dla znakomitej większość przypadków, gdy nazwa użyta w polskich czeklistach, jako główna, jest różna od tej użytej w grzyby.pl (tj. znajduje się na liście synonimów) jest ona opatrzona stosownym przypisem; w niektórych przypadkach przypisem jest skomentowane użycie nazwy jako głównej na czeklistach mycobank.org lub GBIF.
Różne poprawki i uzupełnienia o charakterze redakcyjnym:
  • zajrzałem na prawie wszystkie strony taksonów (jest ich ok. 6000 tysięcy) i usunąłem wszelkie "babole" edytorskie, powstałe wiele lat temu przy automatycznym przenoszeniu treści z plików tekstowych do relacyjnej bazy danych; m.in.:
    • usunąłem zduplikowane zdjęcia ilustrujące akapity,
    • podpisy pod zdjęciami-odsyłaczami w akapicie o gatunkach podobnych są teraz podane w pełnym brzmieniu nazwy naukowej i głównej polskiej,
    • poprawiono nazwy gatunków umieszczone w tekście, podane w niewłaściwym przypadku gramatycznym,
    • reanimacja do postaci znanej z atlas-roslin.pl niektórych kluczy poronionych przy przenoszeniu,
    • poprawiłem dostrzeżone błędy interpunkcyjne, stylistyczne itp. (niektóre) oraz koślawości w fotoindeksach,
  • akapit oznaczony jako 'jadalność' uzupełniono o link do stron grzybiarskich i symbol kategorii jadalności; w większości przypadków gatunków spoza "głównego nurtu grzybiarskiego" podano odesłanie do źródła informacji o jadalności/toksyczności,
  • w akapitach o gatunkach podobnych dodano liczne fotografie-odsyłacze,
  • drobna zmiana prezentacji akapitów typu "fiszka taksonu" (domyślna ikonka taksonu przeniesiona na prawą stronę); tego typu elementy treści stron, z racji kulfoniastości skazane na zagładę w ostatnich redakcjach, teraz mają szanse być bardziej użyteczne i znaleźć swoje miejsce na stronach.
Przy tej skali pracy i rozmiarze atlasu dużo zostało naprostowane ale i coś mogło zostać zepsute lub przeoczone, proszę zgłaszać dostrzeżone błędy przez formularz (link w stopce strony lub na podany tam e-mail).

Udostępniłem najnowszą wersję "projekt "Bibliografii grzybów wielkoowocnikowych Polski" (z adnotowanym wykazem taksonów)" "styczeń 2023" przygotowaną przez Annę Kujawę.

Przy okazji okresowa aktualizacja rekordów GRej.

Co dalej? Na dniach dodam zaległe przesłane fotografie (około 100 taksonów). Potem czeka mnie zmiana istotnej części oprogramowania ("web framework") projektów grzyby.pl i atlas-roslin.pl, co zajmie do kilku miesięcy i nie przełoży się bezpośrednio na stronę merytoryczną, choć jest możliwe, że przy okazji zostanie wdrożona "nowa postać GREJ'a", o niebo przystępniejsza dla zgłaszających i zarządzających treścią tej bazy oraz z większymi możliwościami prezentacji zawartości w powiązaniu z grzyby.pl i bio-forum.pl

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

3 stycznia 2023

Tradycyjne, w pierwszych dniach stycznia podsumowanie sezonu grzybobrań 2022. Miło było przeglądać wasze wpisy przygotowując tę stronę. Dziękuję!

Ciąg dalszy przeglądu nomenklatury, systematyki i uzupełniania makrofungi. Wykonano 74% całości. Przy okazji okresowa aktualizacja rekordów GRej.

10 grudnia 2022

Kilka zmian wyglądu strony ułatwiających użycie na wąskich ekranach smartfonów:
- w żółtym polu z nazwą gatunku statusy czeklistowy i ochroniarskie nie są wyświetlane pełnym tekstem lecz skrótem, za to są widoczne także na smartfonie w pionie; pełny tekst czeklistowy przeniósł się do paragrafu "Występowanie",
- ikonki w fotoindeksach są o ok. 10% większe (ze 120 × 100px powiększone do 130 × 130px) i kwadratowe, odpowiednio powiększyło się miejsce na podpis, skróty długich nazw są nieco mniej drastyczne; mimo większego rozmiaru ikonek, na smartfonach o lepszych ekranach powinny nadal wyświetlać się w 3 kolumnach.

W fotoindekscie, w prawym dolnym rogu dodano skrótem statusy ochroniarskie i kategorie jadalności.

Ciąg dalszy przeglądu nomenklatury, systematyki i uzupełniania makrofungi. Wykonano 51% całości. Przy okazji okresowa aktualizacja rekordów GRej.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

4 grudnia 2022

Ciąg dalszy przeglądu nomenklatury, systematyki i uzupełniania makrofungi. Wykonano 45% całości.

Przy okazji okresowa aktualizacja rekordów GRej.

23 listopada 2022

Ciąg dalszy przeglądu nomenklatury, systematyki i uzupełniania makrofungi. Wykonano 30% całości.

Znaczące zwiększenie stopnia podlinkowania do tworzonej przez Annę Kujawę bibliografii po 2000r. Dla wygody odpowiednia pozycja bibliografii pokazana jest pełnym tekstem w stopce strony gatunku, o ile taki udało się automatycznie podlinkować.

Przeniesienie z projektu atlas-roslin.pl opcji pokazania wymowy i informacji o etymologii/znaczeniu nazw łacińskich. Jako, że wprowadzanie w grzyby.pl tej informacji ma niski priorytet, będzie widoczne w śladowej ilości ... ale opcja jest.

Przy okazji okresowa aktualizacja rekordów GRej. Drobne ulepszenie prezentacji fotografii w tych zapisach - wskazanie pochodzenia fotografii, czy pochodzą z wpisu, czy z podlinkowanego wątku.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

10 listopada 2022

Okresowa aktualizacja rekordów GRej.

Trwa przegląd/uzupełnianie wszystkich gatunków makrofungi (ca. 3900 pozycji) w atlasie i aktualizacja systemu. Zakończenie tego gdzieś na początku 2023. Więcej o tym w kolejnej aktualizacji. Poprawę struktury projektu, zwłaszcza stron nadrzędnych taksonów zresztą już widać.

11 września 2022

Okresowa aktualizacja rekordów GRej. Ulepszenie "Szukaj" - teraz operuje także na bazie doniesień z grzybobrań "grzybiarskich", w zakresie wyszukiwania doniesień po nazwie miejscowości.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

  • Przemysław Drzewiecki: Nowa strona: Cucurbitaria berberidis.
  • Romuald Tomaszewski: Uzupełnienia fotografii na stronie: Gymnosporangium sabinae.
  • Korektę lub uzupełnienie przesłali: Grażyna Domian (#5), Konrad Kaczmarek (#1).
    Dziękuję serdecznie!

1 marca 2022

Okresowa aktualizacja rekordów GRej. Przy okazji wprowadzone różnorodne, przeważnie drobne ulepszenia struktury stron, wspólne z ostatnimi ulepszeniami w projekcie atlas-roslin.pl

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

4 stycznia 2022

Podsumowanie . Histogram dniowy przebiegu sezonu (także dla starszych sezonów) uzupełniony o wykres "trendy w koszyku".

Okresowa aktualizacja rekordów GRej.

Przeniesienie z projektu atlas-roslin.pl ostatnich ulepszeń związanych ze strukturą atlasu. W szczególności skorowidz nazw zawiera teraz pełne nazwy z autorami i z podaniem obok pozycji głównej nazwy polskiej lub łacińskiej (odpowiednio dla naukowej i polskiej).

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

22 października 2021

Okresowa aktualizacja rekordów GRej.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

2 października 2021

Kolejna wersja (wrzesień 2021r.) wykazu grzyby makroskopijne w publikacjach po 2000 roku, opracowanego przez Annę Kujawę.

Okresowa aktualizacja rekordów GRej.

Najnowsze ulepszenia nawigacji przeniesione z projektu atlas-roslin.pl

W systemie monitorowania występowania grzybów jadalnych wprowadzona m.in. linkowanie nazw zwyczajowych w doniesieniach. Dodano histogram udziału zbieranych gatunków w koszyczku. Na stronach raportów wojewódzkich dodano komplet histogramów dla ostatnich dwóch miesięcy.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

19 czerwca 2021

Ostatnia aktualizacja przed sezonem wakacyjnych wyjazdów. Duże ulepszania układu strony i nawigacji na wąskich ekranach (smartfony) - przeniesiony do grzyby.pl efekt tych samych modyfikacji prowadzonych w atlas-roslin.pl

Okresowa aktualizacja rekordów GRej.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

30 kwietnia 2021

Ulepszenie układu strony - zwiększenie czytelności i ograniczenie przewijania - przez umieszczenie rzadziej używanych elementów nawigacji pod przyciskiem ☰ w lewym górnym rogu strony. Głównie znajdują się tam linki w hierarchii systematycznej i/lub linki do stron nadrzędnych. Pod drugim takim przyciskiem, poniżej pola tytułu, zostały ukryte szybkie skoki do akapitów strony i powiązanych innych stron portalu. Dodano też przyciski nawigacji do: nadrzędnego dokumentu, do równorzędnego dokumentu "z lewej" i "z prawej" od bieżącej strony.

Okresowa aktualizacja rekordów GRej.

Korektę lub uzupełnienie przesłali: Konrad Kaczmarek, Grażyna Domian, Błażej Gierczyk.
Dziękuję serdecznie!

19 kwietnia 2021

Okresowa aktualizacja rekordów GRej.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

3 marca 2021

Wprowadzenie nowych nazw polskich na podstawie "Rekomendacja nr 1/2021 Komisji ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego" z 20 lutego tego roku. Dziękuję Łukaszowi Emskiemu za zwrócenie uwagi na ten dokument.

Okresowa aktualizacja rekordów GRej.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

5 stycznia 2021

Podsumowanie sezonu grzybowego 2020. Przy okazji przepisano kod generowanie stron historycznych raportów (wcześniej na licznych stronach, zamiast doniesień, była informacja o problemie połączenia z serwerem bazy danych). Teraz chodzi perfekcyjnie! Na nowo zostały wygenerowane wszystkie historyczne mapki i wykresy - w nowym (wprowadzonym w tym roku) układzie histogramów - z lepszymi wynikami w dole słupków - co lepiej obrazuje "falę wysypu".

Okresowa aktualizacja rekordów GRej.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

22 grudnia 2020

W prawym dolnym rogu ikonki gatunku, w fotoindeksach, dodano na szarym pasku liczbę rekordów w GRej.

Techniczne zmiany w serwisie. Przeniesienie mechaniki logowania na osobną stronę aby komunikaty z tym związane nie musiały być pokazywane na wszystkich stronach serwisu. Umożliwiło to kompresję przesyłania tekstu i zwiększenie stopnia buforowania serwisu po stronie klienta - strony będą szybciej się ładować.

Okresowa aktualizacja rekordów GRej.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

5 listopada 2020

Kolejna wersja (listopad 2020r.) wykazu grzyby makroskopijne w publikacjach po 2000 roku Anny Kujawy.

Okresowa aktualizacja rekordów GRej.

Porównanie wersji zwykłej i po zalogowaniu (za pomoc w przygotowaniu dziękuję Malwinie Snowarskiej).

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

28 czerwca 2020

W układzie strony dodano poręczne powtórzenie linków do kluczowych cech diagnostycznych (jeśli są takie pozycje w kluczu) na marginesie akapitu opisu lub, z braku takiego, pod blokiem fotografii lub fotoindeksem.

Okresowa aktualizacja zapisów GRej.

Ulepszenie wbudowanej wyszukiwarki (mniej klikania, czytelniejsze zestawienie wyników szukania): a) w razie braku znalezienia nazw rozpoczynających się od szukanego ciągu znaków, automatycznie są szukane nazwy zawierające szukany ciąg znaków; b) powtórzenie wyszukanych dokumentów są komasowane w jednej pozycji.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

12 czerwca 2020

Opanowałem technikę chromatografii TLC. Powstanie z tego m.in. artykuł pod roboczym tytułem "TLC w szklance na parapecie". Na razie garść wskazówek i uwag wynikających z obecnej mojej praktyki: TLC - chromatografia cienkowarstwowa, TLC - procedura krok po kroku. Może być pomocne tym, którzy by rozważali dodanie tej techniki do swojego warsztatu. Serdecznie dziękuję Błażejowi Gierczykowi za cenne wskazówki praktyka.

Nowa strona substancje porostowe wraz z kilkunastoma podstronami. To część większego projektu (będzie też o mikroskrystalizacji). Więcej, w tym ilustracje do TLC, dopiero pod koniec roku, bo przygotowuję się do trybu wakacyjnego.

Ponadto, po "linii porostowej" artykuł: standardowe reakcje porostowe.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

7 czerwca 2020

Nowe klucze: przylepnik (Melanelixia) (fragment), tarczownica (Parmelia) (s.str.).

Okresowa aktualizacja zapisów GRej.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

2 maja 2020

W atlas-roslin.pl pojawiła się notka o stosowanych technikach mikroskopowych mająca też odniesienie dla projektu grzyby.pl - techniki mikroskopowe dla mszaków.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

20 kwietnia 2020

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

11 kwietnia 2020

Okresowa aktualizacja zapisów GRej.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

30 marca 2020

Sporo porządków układu systematycznego (aktualizacja) i dostosowanie wielu stron nadrzędnych do obecnego standardu układu strony (szerokie wykorzystanie skorowidzów ikonek).
Ostatnio dodane (strony i fotografie):

Dziękuję Przemysławowi Drzewieckiemu za korekty.

Okresowa aktualizacja rekordów GREJ.

28 marca 2020

Drugie narzędzie, komplementarne do proponowania fotografii. Wygodne przekazywanie korekt, uwag, uzupełnień do informacji podanych na konkretnych stronach atlasu - stosowny link "+uwagi" znajduje się na końcu belki lokalnego menu każdej strony, obok "+uzupełnij zdjęcia". Analogicznie jak w przypadku fotografii, za aktywność w tym obszarze są bonusy.

26 marca 2020

Kolejna Duża Rzecz. Planowane od wielu lat narzędzie do proponowania/przesyłania zdjęć uzupełniających do atlasu przez stosowny formularz na stronie. Jest to wygodniejsza i szybsza droga do publikacji w atlasie, także dla mnie. Na każdej stronie taksonu (na końcu lokalnego menu strony) znajduje się link do tego formularza (jest w nim też informacja o wymaganiach odnośnie zdjęć i dokumentacji znaleziska). Jako bonus, za każde wykorzystane zdjęcie w atlasie, przesłane dowolną drogą, jest doliczany tydzień dostępu do pełnej wersji. Poniżej pierwsze uzupełnienia zdjęć wysłanych w ten sposób:

Nowy takson z fotografiami Przemysława Drzewieckiego: Iodophanus carneus.

Nowy takson z fotografiami Romualda Tomaszewskiego: Russula subterfurcata.

Uzupełnienie fotografii Jacka Nowickiego: pajęczynkokustrzebka złotożółta (Arachnopeziza aurelia).

Znaczące ulepszenie komunikacji w obrębie atlasu:

  • dodany w górze i dole strony skorowidz "w atlasie" z odsyłaczami do innych stron gdzie występuje odesłanie (do danej strony) w indeksie ikonek lub w kluczach; m.in. zastępuje to link "Klucz/Key" w listwie nawigacyjnej, który to nie zawsze prowadził w sensowną stronę; ogółem rozwiązuje to problem poruszania się po atlasie w przypadku gdy przeplata się kilka hierarchii stron (nie tylko systematyczna).
  • polepszona czytelność i funkcjonalność "skorowidza strony" - jest teraz i u góry, i u dołu strony, większą czcionką, odsyłacze wyróżnione są kolorem tła, teksty na nich skrócone gdy ma to sens
  • dla kluczy dodano lokalny skorowidz pozycji

I jeszcze jedna nowość "techniczna" (funkcja dostępne po zalogowaniu): w redakcji pojawiła się możliwość zaopatrywania fotografii w pokazywane/ukrywane na żądanie napisy objaśniające ze strzałkami; ponieważ ich dodawanie jest teraz banalnie proste i nie psuje oraz nie zasłania treści na fotografii - będzie to dość szeroko stosowane w bieżącej pracy redakcyjnej. Na stronie tak wzbogaconej fotografii pojawia się przycisk "napisy".

Okresowa aktualizacja zapisów GRej.

6 marca 2020

Nowy takson: granicznik płucnik (Lobaria pulmonaria)
i uzupełnienie fotografii: tarczownica skalna (Parmelia saxatilis), tarczownica bruzdkowana (Parmelia sulcata), pustułka pęcherzykowata (Hypogymnia physodes), brązowniczka brzozowa (Nephromopsis chlorophylla), płucnik modry (Platismatia glauca).

Okresowa aktualizacja rekordów GREJ.

Dziękuję Krzysztofowi Rutkowskiemu za wspólne wycieczki i pomoc w zdobyciu porostowej literatury.

13 lutego 2020

Osierocona do tej pory część porostowa jest reanimowana - została zintegrowana z obecnym układem grzyby.pl. Projekt porostów wystartował w 2007 roku i rychło został zamrożony; liczył nieco ponad 40 zilustrowanych gatunków, niemal wyłącznie z fotografiami przesłanymi przez Michała Węgrzyna. Teraz, po integracji, została dodana lista porostów chronionych i inne elementy wspólne dla grzyby.pl.

Dziękuję Krzysztofowi Rutkowskiemu za motywację i inspirację, a Beacie Krzewickiej za ciekawe spotkanie.

Nowe taksony porostów z fotografiami Michała Smoczyka (zdjęcia czekały od 2007 roku :): pustułka pęcherzykowata (Hypogymnia physodes), płucnik modry (Platismatia glauca), brązowniczka brzozowa (Nephromopsis chlorophylla), chrobotek Floerkego (Cladonia floerkeana), chrobotek rosochaty (Cladonia foliacea), chrobotek wysmukły (Cladonia gracilis), chrobotek leśny (Cladonia arbuscula), chrobotek gwiazdkowaty (Cladonia uncialis), pustułka rurkowata (Hypogymnia tubulosa), tarczownica bruzdkowana (Parmelia sulcata).

Część porostowa wygląda jeszcze dość "goło" - wprowadzono tylko kilkadziesiąt gatunków ilustrowanych i część listy porostów chronionych - jej dokończenie w kolejnych aktualizacjach; w kilku najbliższych aktualizacjach "nabierze ciała", co najmniej będą założone strony częstszych gatunków i strony nadrzędnych taksonów.

Okresowa aktualizacja rekordów GRej.

12 stycznia 2020

Kolejna wersja (styczeń 2020r.) wykazu grzyby makroskopijne w publikacjach po 2000 roku Anny Kujawy.

9 stycznia 2020

Jak co roku tradycyjne podsumowanie sezonu 2019, z analizami i wszystkimi złożonymi w ubiegłym roku doniesieniami.

Okresowa aktualizacja rekordów GRej.

Nowe elementy dodane przy okazji pracy nad atlas-roslin.pl:

Dla większości stron "opakowanie fotografii" (to co otwiera się po kliknięciu na miniaturę fotografii) jest teraz dostępny link do odpowiedniej strony znaleziska z którego pochodzi dana fotografia.

Przy większości fotografii mikroskopowych pojawiła się informacja o technice wykonania.

Ważnym dodatkiem jest możliwość wygodnego pomiaru wymiarów obiektów na zdjęciu ze skalą. Po włączeniu trybu pomiaru mierzy się długości przesuwając kursor myszki. Wykonane pomiary są zaznaczone, automatycznie wylicza się średnia z pomiarów itd. Ma to zastosowanie zarówno po mojej stronie (redakcja), jak i może być użyteczne po stronie użytkownika, gdy się chce precyzyjnie określić rozmiar czegoś na zdjęciu - bez tego, jedynie przy pomocy skali-działek w ramce zdjęcia, trudno o precyzyjny pomiar w centrum fotografii.

Dawniejsza historia projektu: 1997-2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008-2012, 2013-2016, 2017-2019
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji