cel i zakres projektu "Bibliografii grzybów wielkoowocnikowych Polski"
Projekt "Bibliografii grzybów wielkoowocnikowych Polski" obejmuje:
• listę publikacji dotyczących występowania tej grupy grzybów na terenie Polski — publikacje
• zbiór referencji "takson — publikacja" (dostępny na stronach poszczególnych taksonów, w stopce)
• listę gatunków grzybów wielkoowocnikowych, z wykazem synonimów i notkami taksonomicznymi — lista gatunków
aktualny stan zaawansowania realizacji celów projektu
1. publikacje ujęte w "Bibliografii grzybów wielkoowocnikowych Polski po 2000",
2. wprowadzane sukcesywnie prace ujęte w listach krytycznych (stan na koniec marca 2024 - grzyby podstawkowe z rodzajów zaczynających się na litery A-C); "Krytyczna lista grzybów podstawkowych" (Wojewoda 2003) znajduje się na liście referencji przypisanych do danego gatunku tylko wówczas, gdy zawiera oryginalne, niepublikowane gdzie indziej dane, dotyczące występowania tego gatunku w Polsce,
3. inne publikacje, pominięte w listach krytycznych.
W dalszym etapie korektom zostaną poddane dane o publikacjach odczytane z opracowań Wojewody, Chmiel i Mułenki et al.
Siatka gatunków została dopasowana do ujęcia w MykoBank (z nielicznymi wyjątkami, zwykle skomentowanymi w notce na stronie gatunku). W planach jest dokonanie korekt w wypadku rodzajów, dla których dostępne są aktualne opracowania monograficzne.
statystyki projektu
• dodanych przez Annę Kujawę: 57 957
• dodanych przez Błażeja Gierczyka: 18 690
• publikacji: 2 789
• taksonów z referencjami literaturowymi: 5 032
kontakt i jak można pomóc
• przesłanie publikacji brakujących w wykazie — lista publikacji o grzybach wielkoowocnikowych Polski,
• przesyłanie uwag do osób zaangażowanych w projekcie:
dr hab. Błażej Gierczyk, e-mail: blazej kropka gierczyk znaczek amu kropka edu kropka pl
dr Anna Kujawa, e-mail: annakuja znaczek poczta kropka onet kropka pl
historia
Zamiar stworzenia możliwie pełnej bibliografii grzybów wielkoowocnikowych terenu Polski, bez ram czasowych, powstał na przełomie 2023 i 2024 roku z inicjatywy dr. hab. Błażeja Gierczyka. Zamiar ten przekłada się na ujęcie, uzupełnienie i skorygowanie danych bibliograficznych opublikowanych m.in. we wcześniejszych bibliografiach: /Wojewoda (2003) [105]/, /Chmiel (2006) [140]/, Kujawa A. — "Grzyby makroskopijne Polski w literaturze mykologicznej po 2000 roku".
środki realizacji projektu
Marek Snowarski na potrzeby projektu udostępnił bazę taksonów i ich nazw oraz inne elementy "ekosystemu grzyby.pl" niezbędne do realizacji celów projektu. Dziełem wyżej wymienionego jest projekt struktury i wykonanie bazy danych bibliograficznych oraz programowe interfejsy edycji i prezentacji danych. Opłata dzierżawy dedykowanego serwera i domeny jest realizowana z osobistych środków Marka Snowarskiego.
sugerowany sposób cytowania
tekst towarzyszący poprzednikowi obecnego projektu "Bibliografii grzybów wielkoowocnikowych Polski"
1. Baza dotyczy gatunków grzybów makroskopijnych z terenu Polski zamieszczonych w literaturze od roku 2000 (wyjątkowo ujęto kilka prac z końca lat 90-tych).
2. Podstawą do wykazu gatunków są krytyczne listy wielkoowocnikowych grzybów workowych (Chmiel 2006) i podstawkowych (Wojewoda 2003) oraz WYBRANE rodzaje (oznaczone żółtym polem) z krytycznej listy grzybów mikroskopijnych (Mułenko i in. 2008), tradycyjnie traktowane jako grzyby wielkoowocnikowe.
3. W przypadku gatunków nieujętych w krytycznych listach (odnotowane w uwagach oraz wyróżnione zielonym polem) przyjęto nazwę z Index Fungorum (http://www.indexfungorum.org/) lub z pracy źródłowej, opisującej nowy dla Polski gatunek.
4. Gatunki, co, do których są wątpliwości wyróżniono czerwoną czcionką i opisano w uwagach rodzaj wątpliwości.
5. Gatunki podzielono na dwie zasadnicze grupy – grzyby workowe i podstawkowe i w ich obrębie ułożono alfabetycznie.
6. Rodzaje Hypholoma i Stropharia zostawiono osobno, nie włączając ich do rodzaju Psilocybe.
7. Przy każdym gatunku wyszczególniono publikacje, w których występuje dany gatunek. Jeśli nazwa gatunku różniła się od zastosowanej w krytycznej liście, podano w nawiasie przy publikacji nazwę z publikacji.
UWAGA
Baza ma charakter podręcznego źródła danych literaturowych o grzybach makroskopijnych Polski. W miarę możliwości będzie na bieżąco aktualizowana.
Zapraszam do korzystania. Proszę jednocześnie o pomoc, szczególnie w wyszukiwaniu i udostępnieniu artykułów o grzybach zamieszczanych poza dostępnymi ogólnie wydawnictwami naukowymi. Wdzięczna będę za przesyłanie namiarów na artykuły, których brakuje w bazie.
Jeśli osoby korzystające z bazy widzą możliwości jej ulepszenia – bardzo proszę o pomysły. Wdzięczna też będę za uwagi o dostrzeżonych błędach.
Dziękuję dr hab. Annie Ronikier, dr. hab. inż. Andrzejowi Szczepkowskiemu oraz dr. hab. Błażejowi Gierczykowi za pomoc w wyszukiwaniu literatury.
Dziękuję za pomoc techniczną Pani Marlenie Michalak i za pomoc w publikacji elektronicznej Markowi Snowarskiemu.
[dane kontaktowe - aktualne patrz wyżej]
Sugerowany sposób cytowania:
[NIEAKTUALNE! - aktualne patrz wyżej Kujawa A. data aktualizacji. Grzyby makroskopijne Polski w literaturze mykologicznej. W: Snowarski M. Atlas grzybów Polski. (http://www.grzyby.pl/grzyby-makroskopijne-Polski-w-literaturze-mikologicznej.htm)]