grzyby.pl

Entoloma porphyrophaeum (Fr.) P. Karst.

dzwonkówka porfirowobrązowa
Leptonia porphyrophaea (Fr.) Largent · Rhodophyllus porphyrophaeus (Fr.) J.E. Lange · Trichopilus porphyrophaeus (Fr.) P.D. Orton
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Entoloma Entoloma Entoloma EntolomaEntolomadzwonkówka cytrynowa (Entoloma pleopodium)dzwonkówka mączna (Entoloma prunuloides)
Entoloma porphyrophaeum (dzwonkówka porfirowobrązowa)
[E. porphyrophaeum?] w trawie, na stoku, w pobliżu jarzębina; 12.08.2000, Dolny Śląsk, Góry Bialskie; copyright © by Marek Snowarski

owocnik

Duże. Kapelusz niehigrofaniczny, nieprześwitujący, początkowo liliowobrązowy do purpurowobrązowego, z wiekiem płowieje do brązowego ze słabym purpurowym odcieniem; 35-145 mm, stożkowaty, z wiekiem coraz bardziej rozpostarty z wyraźnym garbkiem; brzeg początkowo podwinięty, potem prosty; powierzchnia przelegająco promieniście włóknista, z wiekiem włókienkowata do prawie łuseczkowatej, lśniąca.

Blaszki początkowo białawe, z wiekiem do brązoworóżowych, ostrze tej samej barwy, ząbkowane lub nierówne; średnio gęste, wykrojone do wolnych, brzuchate, szerokie do 20 mm.

Trzon z purpurowobrązowymi włókienkami na jasnym tle; 40-175 x 4-20 mm, cylindryczny, u szczytu i podstawy zwężony.

Miąższ biały, zwarty i elastyczny; bez zapachu lub słodkawy; smak łagodny i trochę nieprzyjemny, orzechowy lub słodkawy.Duże. Kapelusz niehigrofaniczny, nieprześwitujący, początkowo liliowobrązowy do purpurowobrązowego, z wiekiem płowieje do brązowego ze słabym purpurowym odcieniem; 35-145 mm, stożkowaty, z wiekiem coraz bardziej rozpostarty z wyraźnym garbkiem; brzeg początkowo podwinięty, potem prosty; powierzchnia przelegająco promieniście włóknista, z wiekiem włókienkowata do prawie łuseczkowatej, lśniąca.

space

Trzon z purpurowobrązowymi włókienkami na jasnym tle; 40-175 x 4-20 mm, cylindryczny, u szczytu i podstawy zwężony.

space

zarodniki

Entoloma porphyrophaeum (dzwonkówka porfirowobrązowa)
Nieregularnie graniaste, 8-12 x 6-8 µm.Nieregularnie graniaste, 8-12 x 6-8 µm.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20000812.15.00 - Entoloma porphyrophaeum (dzwonkówka porfirowobrązowa); Dolny Śląsk, Góry Bialskie
000812-15
leg. Marek Snowarski
/Dolny Śląsk, Góry Bialskie/ #27

występowanie

Jest w czekliście.[105]
Na łąkach, pastwiskach, przydrożach, w lasach liściastych i mieszanych, rzadko w iglastych; jesienią.Na łąkach, pastwiskach, przydrożach, w lasach liściastych i mieszanych, rzadko w iglastych; jesienią.