2 grudnia 2019

Okresowa aktualizacja rekordów GREJ.

space

14 lipca 2019

Okresowa aktualizacja rekordów GREJ.

22 kwietnia 2019

Nowa redakcja, uzupełnienia artykułów w przewodniku grzybiarza: elementarz budowy grzybów

space

Okresowa aktualizacja rekordów GRej.

6 kwietnia 2019

Liczne prace redakcyjne. W szczególności:
  1. nowa wersja aplikacji na Androida - w tej wersji obok funkcji smartfonowego wygodnego "guzika" do wchodzenia na strony raportów grzybowych, dodany został przewodnik dla grzybiarza, napisany przystępnym, potoczystym stylem, z niezbędnymi informacjami: jak uniknąć zatrucia, o budowie grzybów, o rozpoznawaniu muchomora zielonawego, o często zbieranych gatunkach grzybów rurkowych i blaszkowych; w "strategicznych miejscach" grzyby.pl dodane ikonki zielonego androida dla pobranie tej apki
  2. doszlifowany dizajn strony głównej, jasne rozdzielenie bloku dla grzybiarza, od bloku przyrodniczo-mykologicznego, zmiana paska tytułu portalu
  3. zmiana strony głównej indeksów: zebrane są teraz w jednym miejscu linki do wszystkich indeksów, list i zestawień, w nowej, czytelnej formie "listwy przycisków"

29 marca 2019

Okresowa aktualizacja rekordów GREJ.

space

Różne udoskonalenia formatu stron - pokłosie wcześniejszych modyfikacji.

24 marca 2019

Okresowa aktualizacja rekordów GREJ.

space

1 marca 2019

Nowe taksony lub uzupełnienia fotografii Barbary Kudławiec (oznaczał Błażej Gierczyk): Coprinopsis acuminata, Coprinopsis pachyderma, Protostropharia alcis, Psathyrella spintrigeroides, Tulosesus plagioporus, szorstkozarodniczka śnieżysta (Trechispora nivea), Coprinopsis coniophora, dzwonkówka niebieskawa (Entocybe nitida), Inocybe rennyi, Coprinopsis bellula.

space

Kilka drobnych poprawek. Dziękuję m.in. Błażejowi Gierczykowi za sygnał.

space

7 stycznia 2019

Podsumowanie sezonu grzybobrań 2018 - sezon bardzo późny ale dobry.

space

Okresowa aktualizacja rekordów GREJ. Przy okazji redakcja kilku stron jednostek ponad gatunkiem.

space

10 września 2018

Tradycyjnie przed sezonem ulepszenia w raportach z doniesień grzybiarzy. Największą zmianą jest opracowanie nowego modelu wyliczeń potencjału grzybowego - istotnie jest zwiększona precyzja i trafność prognozy. Poza tym na stronach raportów wojewódzkich dodano wygodne linki do innych województw oraz nieco ulepszono czytelność raportów (za sugestie dziękuję Katarzynie Michalczuk).

space

Dziękuję Piotrowi Chachule za dostrzeżone nieścisłości w części atlasowej grzyby.pl

12 maja 2018

Okresowa aktualizacja rekordów GREJ.

8 kwietnia 2018

Aktualizacja o charakterze technicznym. Przy okazji aktualizacja rekordów GREJ i drobne modyfikacje redakcyjne.

3 kwietnia 2018

Okresowa aktualizacja rekordów GREJ oraz różne zmiany redakcyjne i techniczne.

18 stycznia 2018

Kolejna wersja (styczeń 2018r.) wykazu grzyby makroskopijne w publikacjach po 2000 roku Anny Kujawy.

space

Poprawienie błędu - przez jakiś czas nie pokazywały się doniesienia w raportach grzybiarskich z lat minionych (dziękuję Maćkowi Wacnikowi za zwrócenie uwagi na ten problem). Ulepszeni układu mapek na stronach analizy sezonów grzybowych w ubiegłych latach. W obrazkowych indeksach taksonów wprowadziłem opcjonalnie układ 7-kolumnowy (do tej pory były tylko 5-kolumnowy; przyda się w przyszłych pracach edycyjnych).

2 stycznia 2018

Podsumowanie sezonu grzybobrań 2017 - w tym roku nowość! lokalne posumowania przygotowane przez informatorów.

space

29 listopada 2017

Aktualizacja rekordów GREJ.

space

20 października 2017

Różne ulepszenia formatu reponsywnego stron (patrz objaśnienie niżej).

space

18 października 2017

Zmiany związane z przejściem formatu stron do "reponsywnego" tj. układ treści na stronie dostosowuje się do rozmiaru monitora, tak aby zawsze strony były możliwie czytelne, treść dostępna bez konieczności przewijania na boki lub powiększania - np. inny układ będzie na ekraniku smartfona, inny na monitorze komputera. Praca ta jest wymuszona zmianą sposobu używania internetu - już ponad połowa użytkowników serwisu zagląda tu z urządzeń mobilnych o niewielkim rozmiarze ekranu.

space

W ostatnich dniach dodane zostały reponsywne strony związane z raportami z grzybobrań.

space

Inne zmiany przy okazji: pseudonimy używane przez zalogowanych do grzyby.pl informatorów z grzybobrań stają się zarezerwowane tj. po użyciu pseudonimu zostaje on powiązany z kontem użytkownika i inna osoba nie może już użyć tego samego pseudonimu. Taka funkcjonalność (dość oczywiste zabezpieczenie przed kolizjami lub trollingiem przez podszywanie się) była postulowana od dawana ale były problemy techniczne w jej realizacji. Obecnie zostały one przezwyciężone.

6 września 2017

Aktualizacja o charakterze technicznym w związku z przenoszeniem serwisu na protokół HTTPS.

space

Okresowa aktualizacja rekordów GREJ.

space

Doniesienia od osób zalogowanych (sugerują większą wiarygodność) są teraz wyróżnione jasnobeżowym tłem. Z tymi osobami jest też dużą szansa nawiązać korespondencję przez system dopisków do do doniesień.

1 czerwca 2017

Kolejna wersja (czerwiec 2017r.) wykazu grzyby makroskopijne w publikacjach po 2000 roku Anny Kujawy.

space

10 maja 2017

7 maja 2017

Uporządkowanie kolejnej grupy grzybów: krzaczki, pałeczki, szpileczki, buławki.
Poza tym z większych rzeczy przejrzane, uporządkowane: chropiatka (Thelephora), gnojankowate (Bolbitiaceae) i pierścieniakowate (Strophariaceae).

space

4 maja 2017

Uporządkowane taksonów: gołąbek (Russula), gnojankowate (Bolbitiaceae) i pierścieniakowate (Strophariaceae).

space

Różne korekty z podziękowaniami wszystkim piszącym w takich sprawach, szczególnie dla Błażeja Gierczyka.

1 maja 2017

Zmiana w menu nawigacji po atlasie (linki w górze i dole strony). Obok ścieżki pozycji w układzie dokumentów, dodano ścieżkę pozycji w systemie klasyfikacji. Oba te układy będą w najbliższym czasie odchodzić od siebie. Układ dokumentów będzie uwzględniał praktykę oznaczania (podział na grupy grzybów o podobnym kształcie, rodzaju hymenoforu itd.) a układ systematyczny odzwierciedla rzeczywiste pokrewieństwo taksonów.

space

Fotografie związane z rekordem GREJ są teraz pokazywane (w pełnej wersji) w formie miniaturek w rekordzie GREJ także dla przypadku, gdy w tekście rekordu jest tylko link dyskusji związanej z doniesieniem, tzn. gdy te fotografie nie są wprost załączone do rekordu. W przypadku dwukrotnego podana tej samej fotografii (raz w rekordzie GREJ, raz w dyskusji) jest wyświetlona tylko raz (o ile programowo można stwierdzić ich identyczność). Nieklikalne odesłania do wątku (tak jest np. w polu notatka) są prezentowane w grzyby.pl jako klikalne.

space

W nurcie porządkowania układu atlasu zrobiona została grupa grzybów o galaretowatych owocnikach, slangowo "żelki".

26 kwietnia 2017

Usunięte różne drobne usterki techniczne (przeważnie nietrafione linki). Jak na zasadniczą zmianę błędów niedużo. Jeśli coś jeszcze wyjdzie będzie korygowane od ręki.

space

Aktualizacja rekordów i indeksów GREJ. Ponieważ będzie ona wykonywana przy każdej aktualizacji atlasu - nie będę tego więcej wymieniał.

24 kwietnia 2017

Dziękuję Annie Kujawie i Błażejowi Gierczykowi za konsultację co poniektórych kwestii merytorycznych.

Ogromne uznanie należy się im i wszystkim udzielającym się w projekcie GREJ. Ponad 1700 taksonów i 12 tysięcy rekordów to zupełnie nowa jakość w poznaniu fungi Polski.

Dziękuję Monice Partyk za motywację do działania.

Rodzicom dziękuję za zapewnienie warunków do spokojnej pracy.

Duża zasadnicza zmiana związana z przeniesieniem grzyby.pl do nowego środowiska tworzenia tych stron. Tego samego na którym od kilku lat jest rozwijany atlas-roslin.pl.

space

Plusy z przeprowadzki:

space

2. Największym bonusem mykologicznym z przenosin jest zapewne pełna integracja grzyby.pl z danymi zebranymi w GREJ:
a. Każdy takson zgłoszony do GREJ ma obecnie własną stronę na grzyby.pl. W atlasie przybyło około 500 stron nowych gatunków. Specyfikacja byłaby b. długa dlatego ją pomijam.
b. Zestawienie rekordów GREJ podane w stopce strony jest nieco czytelniejsze.
c. Mapka zgłoszeń GREJ na stronie taksonu jest większa i czytelnie przedstawia zgłoszenia.
d. Większa liczba rekordów GREJ ma rozwinięte (w Pełnej Wersji) linki do fotografii do postaci miniaturek . Są one linkowane do dużej wersji fotografii (nowość! opakowane w sposób ułatwiający łatwy powrót na stronę taksonu lub skok do rekordu GREJ na bio-forum.pl).
e. Skorowidze GREJ są czytelniejsze i precyzyjniejsze.
f. Synchronizacja pomiędzy GREJ a grzyby.pl będzie odbywała się systematycznie, przynajmniej w ostatnią środę/czwartek w każdym miesiącu lub częściej tj. przy okazji każdej aktualizacji atlasu.
g. W niektórych przypadkach fotografie z GREJ służą jako ikonki gatunków i ilustracja strony taksonu.

space

4. Dla części gatunków podano status w polskich czeklistach (są lub brak). Opracowanie pod tym kątem będzie rozszerzane.

5. Wyszukiwanie zostało zmienione z własnego na Google. Pozwala to nie tylko znajdować strony po nazwie taksonów ale wyszukiwać w dowolny sposób np. doniesienia grzybiarskie z określonej miejscowości.

space

space

space

space

space

4.1.2017

Podsumowanie ubiegłego sezonu grzybobrań jest już gotowe — sezon grzyobrań 2016.

space

Dodano stronę z nowym regulaminem bazy GREJ.

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji