Odsyłacze do gatunków wymienionych w tym rozporządzeniu są pokazane na tej stronie. W nawiasie pod nazwą gatunkową jest nr pozycji w załączniku. Jeśli jest dodatkowo gwiazdka to na stronie znajduje się mój komentarza do danej pozycji.
/4/ boczniak mikołajkowy (Pleurotus eryngii) - "pochodzący wyłącznie z uprawy lub spoza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej", "pozyskanie z dzikich populacji spoza terytorium RP wymaga uzyskanie specjalnego zezwolenia"
/11/ wg badań z początku XXIw. gąska zielonka (Tricholoma equestre) zjadana w dużej ilości, przez kilka dni pod rząd, może powodować lżejsze lub ciężkie zatrucia, w skrajnych przypadkach śmiertelne
/15/ koźlarz babka (Leccinum scabrum) "wszystkie odmiany" — w praktyce nie są odróżniane inne drobne gatunki szarych i brązowych koźlarzy o ±niezmiennym miąższu, jak np. koźlarz różnobarwny (Leccinum variicolor)
/16/ Leccinum rufum (Schaeff.) Kreisel "koźlarz czerwony (wszystkie odmiany) " — w praktyce mieści się tu kilka gatunków koźlarzy o czerwonym do czerwonobrązowego kapelusza i ciemniejącym miąższu, jak np. koźlarz pomarańczowożółty (Leccinum versipelle)
porównanie listy z 2011r. i 2022r.
porównanie 2011r. a 2008r.
· zmieniono kolejności gatunków na wykazie na układ alfabetyczny; szkoda, bo w mojej ocenie wcześniejszy (wg pokrewieństwa) był czytelniejszy dla osób zajmujących się grzybami
· dla opieńki miodowej (Armillaria mellea sensu lato) usunięto przypis „tylko młode owocniki”
porównanie 2008r. a 2003r.
ogólne zasady
Do obrotu dopuszczono nieco ponad 40 gatunków grzybów. Większość z nich to powszechnie zbierane grzyby jadalne. Oczywiście można zbierać także inne gatunki grzybów jadalnych, nie wymienione w rozporządzeniu, np. gołąbki ale jedynie na własny użytek. Gatunki nie wymienione w rozporządzeniu nie mogą być wprowadzone do obrotu towarowego lub przetwórstwa.