standardowe reakcje porostowe
Obserwuje się z rozróżnieniem na reakcję kory i miąższu. Zmiana barwy może być ulotna (zwłaszcza w przypadku C). Fragment plechy traktowany odczynnikami należy wyrzucić! (aby odczynnik nie uszkodził okazu zielnikowego).
Badanie można też wykonywać na szkiełku przedmiotowym, na osadzie z wysuszonego ekstraktu acetonowego. Pozwala to uniknąć maskowania reakcji przez zielone glony (w szczególności dotyczy to żółtych przebarwień w K).
K (wodorotlenek potasu lub sodu)
Demonstracja działania: złotorost ścienny (Xanthoria parietina) - tarczka apotecjum intensywnie czerwona.
C (podchloryn wapnia lub sodu)
Ujdzie też każdy chlorowy preparat czyszczący typu wybielacz itp. W terenie wygodne mogą być te w formie ± żelowatej, choć lepiej czynić te obserwacje studyjnie, nie niszcząc większych fragmentów plechy.
Sprawdzenie działania: przylepnik łysawy (Melanelixia glabratula) - kora i miąższ krótkotrwale lecz intensywnie czerwone w miejscach drapanych igłą preparacyjną, paznokietnik ostrygowy (Hypocenomyce scalaris) j.w. (kwas lekanorowy).
KC (KOH i po chwili chlor)
CK
P, Pd (parafenylenodwuamina)
Wygodniejszy w użyciu jest roztwór utrwalony (odczynnik Steinera): w 10ml zdemineralizowanej (i najlepiej odgazowanej przez gotowanie) wody rozpuszczamy 0.1 g p-fenylenodiaminy i 1 g siarczynu sodu (Na2SO3) oraz kroplę detergentu (płyn do mycia naczyń). Wg moich obserwacji działa po kilkunastu tygodniach.
Test świeżości odczynnika: misecznica proszkowata (Lecanora conizaeoides) - brzeg tarczki ceglastoczerwony.