grzyby.pl

Pleurocybella porrigens (Pers.) Singer

bokówka biała
Phyllotus porrigens (Pers.) P. Karst. · Pleurotus albolanatus Peck, in Kauffman · Pleurotus porrigens (Pers.) P. Kumm.
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Pleurocybella porrigens (bokówka biała)
pokrój; 04.10.2004, Czechy, Szumava, PR Phorskie Raselniste; copyright © by Marek Snowarski
Pleurocybella porrigens (bokówka biała)
blaszki
Pleurocybella porrigens (bokówka biała)
przekrój
Pleurocybella porrigens (bokówka biała)

cechy makroskopowe

Owocnik bez trzonu bokiem przyrośnięty do podłoża. Kapelusz biały, kremowy; 25-80 (100) mm, wahlarzowaty, półkulisty, łopatkowaty. muszlowaty; powierzchnia krótko, filcowato owłosiona, z wiekiem naga, trwalsze owłosienie występuje u nasady kapelusza; brzeg ostry, młody krótko owłosiony i podwinięty.

Blaszki białe, z wiekiem kremowe, żółtawe; szerokie; ostrze równe; zbiegają się w mniejscu przyrośnięcia do podłoża.

Trzonu brak.

Miąższ białawo-kremowy. Zapach ziołowo-grzybowy. Smak łagodny, nieokreślony.

Barwa wysypu zarodników biała.Owocnik bez trzonu bokiem przyrośnięty do podłoża. Kapelusz biały, kremowy; 25-80 (100) mm, wahlarzowaty, półkulisty, łopatkowaty. muszlowaty; powierzchnia krótko, filcowato owłosiona, z wiekiem naga, trwalsze owłosienie występuje u nasady kapelusza; brzeg ostry, młody krótko owłosiony i podwinięty.

space

Trzonu brak.

space

Barwa wysypu zarodników biała.

cechy mikroskopowe

Zarodniki kulistawe do szerokoelipsoidalnych, gładkie, z kroplami, nieamyloidalne, niecjanofilne, 6-7.5 × 5-6 µm, Q= 1.0 - 1.3. Pleurocystyd brak. Cheilocystyd brak lub nieliczne i nieznacznie różniące się od innych komórek. Skórka kapelusza bez warstwy żelatynowej. Trama blaszek nieregularna. Zarodniki kulistawe do szerokoelipsoidalnych, gładkie, z kroplami, nieamyloidalne, niecjanofilne, 6-7.5 × 5-6 µm, Q= 1.0 - 1.3. Pleurocystyd brak. Cheilocystyd brak lub nieliczne i nieznacznie różniące się od innych komórek. Skórka kapelusza bez warstwy żelatynowej. Trama blaszek nieregularna.

występowanie

Jest w czekliście.[105]
Szeroko ropowszechniona, ale raczej w górach. Owocniki wyrastają od lata do jesieni, zwykle w dużych grupach, także pozrastane częściowo ze sobą, na martwym drewnie drzew iglastych, w szczególności na drewnie świerkowym i jodłowym, na pniakach, powalonych pniach, drzewie leżącym na ziemi w wilgotnych miejscach.Szeroko ropowszechniona, ale raczej w górach. Owocniki wyrastają od lata do jesieni, zwykle w dużych grupach, także pozrastane częściowo ze sobą, na martwym drewnie drzew iglastych, w szczególności na drewnie świerkowym i jodłowym, na pniakach, powalonych pniach, drzewie leżącym na ziemi w wilgotnych miejscach.
Statusy czerwonej listy. [125]: V–narażony na wymarcie
Podobne, białawe boczniaki (Pleurotus) mają wydłużone, cylindryczne, zarodniki.

Innym gatunkiem o białym wysypie zarodników jest tworzący mniejsze owocniki, ale na tym samym podłożu, łycznik białawy (Panellus mitis). Do pewnego odróżnienia po kształcie zarodników.Podobne, białawe boczniaki (Pleurotus) mają wydłużone, cylindryczne, zarodniki.

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20181014.1.rkz - Pleurocybella porrigens (bokówka biała); Hucisko, gm. Stryszawa, pow. suski, woj.małopolskie
181014-1
leg. Robert Kozak
/Hucisko, gm. Stryszawa, pow. suski, woj.małopolskie/ #1
znalezisko 20041004.4.04 - Pleurocybella porrigens (bokówka biała); Czechy, Szumava, PR Phorskie Raselniste
041004-4
/Czechy, Szumava, PR Phorskie Raselniste/ #3