Tx: 731
grzyby.pl

Mycena leptocephala (Pers.) Gillet

grzybówka chlorowonna
Agaricus leptocephalus Pers. [🔉 a·ga·ri·kus *] · Mycena alcalina var. chlorinella J.E. Lange · Mycena ammoniaca sensu A.A. Pearson · Mycena chlorinella (J.E. Lange) Singer
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Mycena leptocephala (grzybówka chlorowonna)
pokrój
Mycena leptocephala (grzybówka chlorowonna)
Mycena leptocephala (grzybówka chlorowonna)
Mycena leptocephala (grzybówka chlorowonna)

cechy makroskopowe

Mycena leptocephala (grzybówka chlorowonna)
blaszki i trzon
Kapelusz higrofaniczny, wilgotny ciemno zabarwiony ciemnobrązowy, jaśniejszy, białawy na obwodzie, z wiekiem ciemnoszary, wysychając blednie, szarobrązowy, beżowoszary; 6-20(25) mm szerokości, stożkowaty do dzwonkowatego, bardziej rozpostarty z wiekiem, bez lub z garbkiem; powierzchnia matowa, wilgotny prześwitująco prążkowany niemal do centrum; brzeg ostry, słabo ząbkowany.

space

Trzon ciemnobrązowy, szarobrązowy lub szary, ku dołowi ciemniejszy; lśniący; powierzchnia naga, jedynie na szczycie drobno oprószona, na całej długości bardzo krótko owłosiona; u podstawy gęsto, odstająco owłosiona, długimi, elastycznymi, białymi włoskami; 20-65 × 1-2.5 mm, cylindryczny, podstawa nieco rozszerzona, prosty lub wygięty, pusty, kruchy.

space

Barwa wysypu zarodników biała.

cechy mikroskopowe

Mycena leptocephala (grzybówka chlorowonna)
cheilocystidia

space

Podstawki wąsko-maczugowate, zwykle z czterema sterygmami, ze sprzążką u podstawy.

space

Pleurocystydy bardzo nieliczna, jeśli występują to takiej samej formy jak cheilocystydy.

space

Skórka kapelusza równolegle ułożonych strzępkach, 2-10 µm szerokości, o powierzchni pokrytej wyrostkami (zwykle gęsto), wyrostki cylindryczne, czasem rozgałęzione.

Strzępki korowej warstwy trzonu gładkie, co najwyżej z nielicznymi wyrostkami poniżej komórek końcowych - te 4.5-20 µm szerokości, często znacznie rozszerzone, różnokształtne, z wydłużonymi wypustkami, często odgięte i przechodzące w kaulocystydy.

występowanie

Jest w czekliście. [105]
Częsta na niżu i w górach. Owocniki wyrastają od późnej wiosny do jesieni, pojedynczo lub w grupach, na rozłożonym drewnie lub na gałązkach, zarówno drzew liściastych jak i iglastych, wśród traw lub mchów, w lasach i poza nimi na terenach trawiastych.

wybrane okazy · selected collections

#21
05 10 16 - 4
/okolice Twardogóry/
#3
jsb.141112-12112014-2JS_
leg. Jacek Soboń, det. Błażej Gierczyk
/gm. Wleń, k. Wlenia, Pogórze Kaczawskie/

nomenklatura, etymologia ℹ️

poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie
Mycena leptocephala (Pers.) GilletAgaricus leptocephalus Pers. [🔉 a·ga·ri·kus *] · Mycena alcalina var. chlorinella J.E. Lange · Mycena ammoniaca sensu A.A. Pearson · Mycena chlorinella (J.E. Lange) Singer(pl) grzybówka chlorowonna
Agaricus; agarikum, -i (n) (lat. z gr., subst., f) — nazwa rodzaju grzybów, przyjęta z gr. αγαρικον i łacińskiego agaricum,-i (n) - odnosząca się do pniarka lekarskiego (Fomitopsis officinalis), którego owocniki były używane w dawnej medycynie; obecnie z odmienną końcówką, jest to nazwa rodzaju pieczarek (Agaricus)
literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji