grzyby.pl

mapa występowania

grzyby.pl - radar grzybowy

zbiory grzybów w ostatnich dniach
9 z 9 · |« · « · start · stop · » · »| — odśwież
Animacja ostatnich 9 dni widoczna po zalogowaniu.

za każde doniesienie po zalogowaniu ekstra 2 dni, za wyróżnione +tydzień dostępu do pełnej wersji portalu - zasady premiowania

komentarz synoptyka grzybowego, 4. listopada 2021, "zjawiska masowe"

Ostatni tegoroczny sezonowy komentarz. Niewątpliwy koniec tegorocznego sezonu grzybowego rozumianego jako "masowe zjawisko społeczne". Lecz nie koniec zbiorów dla wytrawnego "spacero-turysto-grzybiarza|grzybiarki". Dla nas sezon trwa (prawie) cały rok.

Tradycyjnie szczegółowe podsumowanie roku 2021 będzie opublikowane w pierwszych dniach stycznia. W końcu listopada lub grudniu możecie pokusić się o własne podsumowanie roku - podając je w formie doniesienia. Wybrane eseiki będą podlinkowane na stronie minionych lat.

Już widać, że po serii 4 lat dobrych albo bardzo dobrych, ten rok był słabawy ale nie tragiczny. W pierwszych latach monitorowania sezonu, dla określenia wyników grzybobrania były stosowane tylko 3 kategorie: nie ma (pojedyncze), trzeba się nachodzić, wysyp. Więc ten sezon był przeważnie taki, że trzeba się było mniej albo więcej nachodzić, a jak już grzyby były, to przeważnie robaczywe. Oby przyszły rok w całym kraju miał choć jeden okres z niewątpliwym wysypem.

komentarz synoptyka grzybowego, 27. października 2021, "pogodny zmierzch"

Bez zmian. Koniec tego tygodnia, długi weekend Święta Zmarłych i początek pierwszego tygodnia listopada stosunkowo ciepłe i pogodne. Wysypu z tego już nie będzie. Ale w znacznej części Polski spacerowo traktując wyprawę można zwykle na sos nazbierać. Potem ma być jesiennie na poważnie, zimno i w końcu pierwszego tygodnia listopada z poważnymi przymrozkami. I to będzie już koniec jesiennego oczekiwania na drugą falę wysypu (coś na jej kształt było w okolicy połowy października, ale słabe i się wydechło nim się rozkręciło). A co potem? — o tym już w (przed)ostatnim komunikacie po Wszystkich Świętych.

potencjał wysypu - prognoza wysypu

potencjał wysypu grzybów - prognoza udanego grzybobrania  Prognoza wysypu.  Duża wersja mapy  jest widoczna po zalogowaniu.  Można na niej precyzyjniej ocenić szansę na wysyp w każdym miejscu Polski, także tam gdzie brak doniesień.
Więcej o prognozie wysypu grzybów i przykład dużej mapy.

bieżące obrazki

ikonki fotografii z doniesień

Po zalogowaniu obrazki linkują bezpośrednio do właściwego doniesienia.

A jak było rok wcześniej o tej samej porze? Po zalogowaniu jest tu dodatkowa mapa sytuacji i zestawienie ikonek z tego samego okresu przed rokiem.

Nazywam się Marek Snowarski. Tę stronę, a w jej zapleczu system informatyczny, prowadzę od 2003 roku. Co roku staram się go ulepszać, to wiele setek godzin kodowania. Raporty wymagają przeglądu i oceny wszystkich doniesień, dbania aby informacje trafiały we właściwe miejsca na mapie, a bzdurne wpisy znikały - to kolejne godziny przeznaczone na utrzymanie systemu.

Możesz podziękować przez zakup rocznego dostępu do pełnej wersji raportów i atlasu. Uzyskujesz satysfakcję, precyzyjniejszą informację o sezonie grzybowym oraz pełny dostęp do ogromnego atlasu grzyby.pl oraz ogromnej bazy doniesień z lat poprzednich.

Serdecznie dziękuję wszystkim użytkownikom pełnej wersji atlasu.