zbiory grzybów w ostatnich dniach
9 z 9 · |« · « · start · stop · » · »| — można zobaczyć animację dynamiki sezonu · odśwież - załaduj najnowszą mapę
Obraz sytuacji w ostatnich 9 dniach to jedna z wielu atrakcji dostępnych dla zalogowanych.

za każde doniesienie po zalogowaniu ekstra dzień, a za wyróżnione dodatkowy tydzień dostępu do pełnej wersji portalu - zasady premiowania

komentarz synoptyka grzybowego

17 października 2019, czwartek

Za nami ponad tydzień ciepłej (a nawet "upalnej", jak na październik) pogodny. W prognozach czeka nas kolejny taki tydzień. Ciepły i prawie bez opadów. Dopiero pod koniec przyszłego tygodnia ma nastąpić zmiana pogody na chłodną, z przymrozkami, a nawet na przełomie października i listopada, z mroźnymi nocami. Jeśli tak będzie, to Pierwszy Listopada zakończy tegoroczny sezon +-masowych grzybobrań.

A w międzyczasie postępuje spokojny rozwój sezonu. Pogórze, Górny Śląsk, Opolszczyzna dogasa. Na pozostałej części niżu sytuacja zależy od tego kiedy rozpoczął się szczyt wysypu. Na większej części Polski (zachód, centrum) jest już z górki - nadchodzi czas opieńki. W kujawsko-pomorskim w okolicach tegorocznego szczytu lub lekki zjazd.

Wzrostową tendencja jest w środkowym pasie Polski po prawej stronie Wisły (np. wschód mazowieckiego). Tu nie ma lepszego rozwiązania niż lektura doniesień, wyjątkowo licznych w tym sezonie, i wyprawa w teren oraz składanie własnych raportów z grzybobrań. Każde złożone po zalogowaniu to ekstra dzień pełnego dostępu, a wyróżnione doniesienie to dodatkowy tydzień pełnego dostępu gratis!

Cieszę się, że nowość: system prywatnych wiadomości, spotkał się z uznaniem. Ze statystyki wiadomości wynika, że szczególnym powodzeniem cieszy się kontakt 1:1 pomiędzy grzybiarzami. Dobra zabawa!

10 października 2019, czwartek

Jesteśmy po silnych przymrozkach początku tego tygodnia i wchodzimy w okres około tygodniowego znacznego ocieplenia (ostatnia dekada października najpewniej wróci do normy październikowej). Niższe temperatury o tej porze nie tyle niszczą sezon co znacznie spowalniają wzrost owocników grzybów (to co przyrasta latem w 2-3 dni, teraz zajmuje tydzień i więcej). Tym samym w miejscach nawiedzanych, przyrost "biomasy" nie nadąża za jej pozyskaniem. Z drugiej strony liczba grzybiarzy znacznie zmalała - nie jest to już tradycyjny grzybiarski wrzesień, a i chłód wielu zniechęca.

Postępuje niespieszna ewolucja sezonu. Obszary wcześniejszego intensywnego wysypu wchodzą w fazę schyłkową (po części z racji przerastania/starzenia się owocników, ale głównie z racji wyzbierania) np. Śląsk, Małopolska. Są też tereny które niedawno weszły, lub wchodzą, w szczyt wysypu np. Bory Dolnośląskie, Ziemia Lubuska, kujawsko-pomorskie.

Co do poszkodowanej, jak dotąd, wschodniej Polski. Mazowsze po prawej stronie Wisły i być może Podlasie mają niewyraźną tendencję wzrostową; jest nadzieja na aby-aby. Przewidywania dla Lubelszczyzny są bardziej pesymistyczne.

Ważna nowość na portalu grzyby.pl - uruchomiłem system prywatnych wiadomości - po zalogowaniu można wprost (i tajnie) napisać do innego zalogowanego grzybiarza korzystając ze stosownych opcji przy doniesieniach i komentarzach na stronach raportów. Dobrej zabawy!

analiza sezonu 2018 (historia bieżącego roku pojawi się tradycyjnie w pierwszych dniach stycznia)
potencjał wysypu grzybów - prognoza udanego grzybobrania  Prognoza wysypu.  Duża wersja mapy  jest widoczna po zalogowaniu.  Można na niej precyzyjniej ocenić szansę na wysyp w każdym miejscu Polski, także tam gdzie brak doniesień.
Więcej o prognozie wysypu grzybów i przykład dużej mapy.
ikonki fotografii z doniesień

Po zalogowaniu obrazki linkują bezpośrednio do właściwego doniesienia.

A jak było rok wcześniej o tej samej porze? Po zalogowaniu jest tu dodatkowa mapa sytuacji i zestawienie ikonek z tego samego okresu przed rokiem.

Nazywam się Marek Snowarski. Tę stronę, a w jej zapleczu system informatyczny, prowadzę od 2003 roku. Co roku staram się go ulepszać, to wiele setek godzin kodowania. Raporty wymagają przeglądu i oceny wszystkich doniesień, dbania aby informacje trafiały we właściwe miejsca na mapie, a bzdurne wpisy znikały - to kolejne godziny przeznaczone na utrzymanie systemu.

Możesz podziękować przez zakup rocznego dostępu do pełnej wersji raportów i atlasu). Uzyskujesz satysfakcję, precyzyjniejszą informację o sezonie grzybowym oraz pełny dostęp do ogromnego atlasu grzyby.pl.

Serdecznie dziękuję wszystkim użytkownikom pełnej wersji atlasu.