grzyby.pl

mapa występowania

grzyby.pl - radar grzybowy

zbiory grzybów w ostatnich dniach
9 z 9 · |« · « · start · stop · » · »| — odśwież
Animacja ostatnich 9 dni widoczna po zalogowaniu.

za każde doniesienie po zalogowaniu ekstra 2 dni, za wyróżnione +tydzień dostępu do pełnej wersji portalu - zasady premiowania

komentarz synoptyka grzybowego, 5 październik, "kuliminacja"

Patrząc na sezon 2022 w skali całej Polski, ostatnie dni to narastanie jego kulminacji. Kolejne dni będą kontynuowały ten trend. Po najbliższym weekendzie nastąpi powolny zjazd z fali. Lokalnie ujmując, szczyt już był (zachód i północny zachód Polski) lub będzie niebawem (wschód i północny wschód kraju).

Jakby nie patrzeć, można już powiedzieć, że tegoroczny sezon, acz niezbyt intensywny, będzie bardzo rozciągnięty w czasie i zaliczymy go do dość dobrych. W skali całego kraju zaczął się w końcu sierpnia i będzie trwał do końca października, a być może i do początku listopada. Obecna chłodna i przeważnie wilgotna pogoda, brak w perspektywie istotnych przymrozków, temu sprzyjają. W regionach zbiory trwają długo, 2 – 3 tygodnie i więcej.

Obecnie dominują podgrzybki brunatne, maślaki, częste są też rydze i kanie, pojawiają się opieńki.

Im głębiej w październik, tym mapka potencjału grzybowego staje się mniej użyteczna. Należy się kierować mapami i analizami wynikającymi z doniesień i samymi doniesieniami.

komentarz synoptyka grzybowego, 28 września, "jesień"

Zaczynają się jesienne zbiory. Miejscami zaczął się wysyp podgrzybków, więc plony są większe nie tylko w objętości, ale i na sztuki. Wysyp podgrzybków brunatnych jest typowym zjawiskiem jesieni.

Nadal w większej części kraju trzeba się nachodzić za grzybami. Występują, ale niezbyt licznie. Patrząc z lotu ptaka na Polskę, tegoroczny wysyp ma charakter "pełzający": zbiory są na ograniczonym obszarze, zmienia się ich wielkość, później "sezon" przenosi się w inne miejsce. I tak już będzie do końca.

Pocieszające jest to, że nawet w rejonach do niedawna bezgrzybnych, jak np. mazowieckie, co nieco zaczyna się kluć. W tym roku grzyby znajdziemy prawie wszędzie, choć trzeba będzie się nachodzić, a i zbiory mogą być niewielkie. Znaczna część Pojezierza Mazurskiego może pozostać prawie bezgrzybna. Jak dotąd nie miała ona szczęścia do opadów.

Prognozy długoterminowe ciągle dają nadzieję na miłe niespodzianki w październiku.

potencjał wysypu - prognoza wysypu

potencjał wysypu grzybów - prognoza udanego grzybobrania  Prognoza wysypu.  Duża wersja mapy  jest widoczna po zalogowaniu.  Można na niej precyzyjniej ocenić szansę na wysyp w każdym miejscu Polski, także tam gdzie brak doniesień.
Więcej o prognozie wysypu grzybów i przykład dużej mapy.

Pewne pojęcie o warunkach w lesie daje też mapa zagrożenia pożarowego lasów tworzoną przez Instytut Badawczy Leśnictwa. Mapa jest tworzona na podstawie oceny suchości ściółki leśnej, co jest w pewnym stopniu skorelowane z występowaniem grzybów - czasem lepiej, czasem gorzej - bo zmiany wilgotności ściółki cechują się inną dynamiką niż pojaw owocników grzybów.

bieżące obrazki

ikonki fotografii z doniesień

Po zalogowaniu obrazki linkują bezpośrednio do właściwego doniesienia.

A jak było rok wcześniej o tej samej porze? Po zalogowaniu jest tu dodatkowa mapa sytuacji i zestawienie ikonek z tego samego okresu przed rokiem.

Nazywam się Marek Snowarski. Tę stronę, a w jej zapleczu system informatyczny, prowadzę od 2003 roku. Co roku staram się go ulepszać, to wiele setek godzin kodowania. Raporty wymagają przeglądu i oceny wszystkich doniesień, dbania aby informacje trafiały we właściwe miejsca na mapie, a bzdurne wpisy znikały - to kolejne godziny przeznaczone na utrzymanie systemu.

Możesz podziękować przez zakup rocznego dostępu do pełnej wersji raportów i atlasu. Uzyskujesz satysfakcję, precyzyjniejszą informację o sezonie grzybowym oraz pełny dostęp do ogromnego atlasu grzyby.pl oraz ogromnej bazy doniesień z lat poprzednich.

Serdecznie dziękuję wszystkim użytkownikom pełnej wersji atlasu.