grzyby.pl

gdzie na grzyby - mapa

grzyby.pl - radar grzybowy


Po zalogowaniu jest dostępny przegląd ostatnich 9 dni.
za każde doniesienie po zalogowaniu ekstra 2 dni, za wyróżnione +tydzień dostępu do pełnej wersji portalu - zasady premiowania

komentarz synoptyka grzybowego

7 listopada 2024, czwartek (ruchoma teoria końca sezonu)

Na koniec sezonu wprowadziłem istotne nowości i ulepszenia w funkcjach systemu monitowania sezonu grzybowego, takie jak: tworzenie osobistej listy obserwowanych/ulubionych grzybiarzy, polubienia wpisu z grzybobrania, wyszukiwanie działające także po pseudonimie grzybiarza, nieograniczony czasowo przegląd archiwum po lokalizacjach i informatorach. Wszystko to dostępne po zalogowaniu, niektóre funkcje "mogą być bardziej" dla aktywnych, tj. piszących o grzybobraniach użytkowników. Abyśmy się nie nudzili w zimową porę, niebawem uruchomię nieustający konkurs-wyróżnienie grzybobrań miesiąca/tygodnia.
Od kilku lat mama taką "teorię" końca sezonu grzybowego. Jeszcze kilka lat temu definitywną datą, po której pustoszeją lasy, był 1 listopada, potem przesunąłem to na 11 listopada. Dlaczego tak późno, skoro wcześniej ze zbieraniem grzybów kojarzył się powszechnie wrzesień i październik. Myślę, że są ku temu dwie przyczyny. Jedna to zmiana klimatu, jak to gdzieś wyczytałem: zacieranie się ostrych granic 4 pór roku w kierunku dwóch: pory ciepłej i zimnej. To przesuwa korzystne warunki dla tworzenia owocników grzybów bardziej w głęboką jesień. Tłumaczyłoby to październikowe szczyty wysypów ostatnich lat i długi dogasanie sezonu.

W tym roku zaskakującym elementem końca sezonu jest pierwsze/drugie odbicie wysypu podgrzybków w pasie od kujawsko-pomorskiego po lubuskie i zachodniopomorskie, mające miejsce od końca października po teraz i które dałoby super sezon, gdyby nie ostatnie mrozo-przymrozki zapewne konserwujące ten stan, bez dalszego rozwoju wysypu.

Drugim czynnikiem, obok klimatycznego, przesuwania końca sezonu zbierania grzybów w listopad, jest czynnik socjologiczny: masowa zmiana w świadomości grzybiarzy. Dzieło komunikacji internetowej, różnych portali społecznościowych, pokazującej w obrazkach, na "osobistych świadectwach", że pełne kosze to można i po październiku. Konfrontacja z tymi obrazami, podważa tradycyjne myślenie, daje do myślenia, ilość przechodzi w jakość i mamy liczne samochody na leśnych parkingach w listopadzie.

Na tym kończę tegoroczne komentarze. Podsumowanie sezonu tradycyjnie pojawi się w pierwszych dniach stycznia. Już teraz można stwierdzić, że dla ponad 90% obywateli naszego kraju był to stosunkowo krótki, bardzo intensywny i obfity sezon grzybowy; skoncentrowany w ostatniej dekadzie września i pierwszej połowie października. Zachęcam do pisania osobistych podsumowań sezonu - przez formularz doniesienia z grzybobrania. Proszę pisać po zakończeniu osobistego sezonu, czyli może jeszcze cierpliwie poczekać na definitywny koniec. Takie wpisy będą wyróżnione przez umieszczenie na stronie głównej archiwum sezonu.

potencjał wysypu - prognoza wysypu

potencjał wysypu grzybów - prognoza udanego grzybobrania  Prognoza wysypu.  Duża wersja mapy  jest widoczna po zalogowaniu.  Można na niej precyzyjniej ocenić szansę na wysyp w każdym miejscu Polski, także tam, gdzie brak doniesień.
Więcej o prognozie wysypu grzybów i przykład dużej mapy.

bieżące obrazki

ikonki fotografii z doniesień
Po zalogowaniu obrazki linkują bezpośrednio do właściwego doniesienia.

A jak było rok wcześniej o tej samej porze? Po zalogowaniu jest tu dodatkowa mapa sytuacji i zestawienie ikonek z tego samego okresu przed rokiem.

Nazywam się Marek Snowarski. Tę stronę, a w jej zapleczu system informatyczny, prowadzę od 2003 roku. Co roku staram się go ulepszać, to wiele setek godzin kodowania. Raporty wymagają przeglądu i oceny wszystkich doniesień, dbania aby informacje trafiały we właściwe miejsca na mapie, a bzdurne wpisy znikały - to kolejne godziny przeznaczone na utrzymanie systemu.

Możesz podziękować przez zakup rocznego dostępu do pełnej wersji raportów i atlasu. Uzyskujesz satysfakcję, precyzyjniejszą informację o sezonie grzybowym oraz pełny dostęp do ogromnego atlasu grzyby.pl oraz ogromnej bazy doniesień z lat poprzednich.

Serdecznie dziękuję wszystkim użytkownikom pełnej wersji atlasu.
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji