grzyby.pl

gdzie na grzyby - mapa

grzyby.pl - radar grzybowy


Po zalogowaniu jest dostępny przegląd ostatnich 9 dni.
za każde doniesienie po zalogowaniu ekstra 2 dni, za wyróżnione +tydzień dostępu do pełnej wersji portalu - zasady premiowania
najwcześniejsze propozycje Wspólnych Grzybobrań:
· ??? 1 paź 5:00 — śląskie — w górki.. — leśniczy #160

komentarz synoptyka grzybowego, 28 września 2023, czwartek (drgnęło)

Nadal słabo ale trend się odwraca. Drgnęło. Pierwszy tydzień jesieni. Dzień ma już poniżej 12h, jasna część dnia ok. 13h. Można wstać o w miarę "normalnej godzinie" i zobaczyć świt :)

Tegoroczny sezon nie będzie równy. Jednym dużo, drugim mało. Są pierwsze przesłanki wskazujące na rychły jesienny wysyp. Jak rychły? W różnych częściach kraju od kilku dni (okolice najbliższego weekendu i początek przyszłego tygodnia) do dni kilkunastu - pierwszy pełny weekend październikowy (7-8.10) i kolejny tydzień. Z przewagą późniejszego okresu.

Długoterminowe prognozy pogody nadal korzystne. W przeciągu 2 najbliższych tygodni większe opady tylko na północy Polski. Na razie istotniejsze jest to, co już zdążyło popadać, a z tym jest różnie, najlepiej na południu Polski.

Temperatury w sam raz. Pierwsze przymrozki mają wystąpić w weekend 7-8.10, ale to bez większego znaczenia, bo przy nagrzanej glebie przymrozki mają bardziej walor pobudzający tworzenie owocników grzybów, niż hamujący.

komentarz synoptyka grzybowego, 21 września 2023, czwartek (pomiędzy)

Ubiegły tydzień był szczytem tegorocznego sezonu późnoletniego. Weekend to już wyraźny spadek wielkości zbiorów. Nadszedł czas pomiędzy wysypami. Oczywiście, jak to o tej porze, można nazbierać koszyk grzybów, ale przeważnie zbiór idzie nieśpiesznie.

Prognozy pogody są dość optymistyczne aż do pierwszej dekady października. Bez przymrozków, dość ciepło. Rozkład opadów silnie zróżnicowany na terenie kraju. To będzie rzutować na wysyp w październiku, który najpewniej nastąpi. Czekajmy na pierwsze młode podgrzybki brunatne pokazujące się w większej ilości - to pewny wskaźnik początku jesiennego wysypu.

Mapa potencjału grzybowego jest w tym roku opracowywana w nieco inny sposób. Testowany algorytm w większym stopniu odpowiada właśnie potencjałowi - warunkom do wysypu. Jest mniej czuły na krótkookresowe zmiany pogody. Ta cecha modelu ma swoje zalety i wady. Na ile się sprawdza - testuję teraz; w razie potrzeby, w przyszłym roku algorytm będzie dostrojony.

potencjał wysypu - prognoza wysypu

potencjał wysypu grzybów - prognoza udanego grzybobrania  Prognoza wysypu.  Duża wersja mapy  jest widoczna po zalogowaniu.  Można na niej precyzyjniej ocenić szansę na wysyp w każdym miejscu Polski, także tam gdzie brak doniesień.
Więcej o prognozie wysypu grzybów i przykład dużej mapy.

bieżące obrazki

ikonki fotografii z doniesień
Po zalogowaniu obrazki linkują bezpośrednio do właściwego doniesienia.

A jak było rok wcześniej o tej samej porze? Po zalogowaniu jest tu dodatkowa mapa sytuacji i zestawienie ikonek z tego samego okresu przed rokiem.

Nazywam się Marek Snowarski. Tę stronę, a w jej zapleczu system informatyczny, prowadzę od 2003 roku. Co roku staram się go ulepszać, to wiele setek godzin kodowania. Raporty wymagają przeglądu i oceny wszystkich doniesień, dbania aby informacje trafiały we właściwe miejsca na mapie, a bzdurne wpisy znikały - to kolejne godziny przeznaczone na utrzymanie systemu.

Możesz podziękować przez zakup rocznego dostępu do pełnej wersji raportów i atlasu. Uzyskujesz satysfakcję, precyzyjniejszą informację o sezonie grzybowym oraz pełny dostęp do ogromnego atlasu grzyby.pl oraz ogromnej bazy doniesień z lat poprzednich.

Serdecznie dziękuję wszystkim użytkownikom pełnej wersji atlasu.
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji