zbiory grzybów w ostatnich dniach
9 z 9 · |« · « · start · stop · » · »| — można zobaczyć animację dynamiki sezonu · odśwież - załaduj najnowszą mapę
Obraz sytuacji w ostatnich 9 dniach to jedna z wielu atrakcji dostępnych dla zalogowanych.

za każde doniesienie po zalogowaniu ekstra dzień, a za wyróżnione dodatkowy tydzień dostępu do pełnej wersji portalu - zasady premiowania

komentarz synoptyka grzybowego, 24 września 2020

W ubiegłych tygodniach września sezon rozkręcił się już wszędzie. Miejscami zdążył już przygasnąć. W innych rejonach: północna Wielkopolska, Pomorskie, Kujawsko-Pomorskie i północno-wschodnia Polska, grzybnia walczy z narastającą suszą. Jakby nie było: w całej Polsce było dobrze lub bardzo dobrze i nadal jest przynajmniej nieźle.

Najbliższy tydzień to kontynuacja tego trendu i pojawienie się przesłanek do tego co na scenie może być w połowie października (lub nieco wcześniej). Najbliższa niedziela i początek następnego tygodnia to spore opady w Polsce na zachód od linni ± Gdańsk-Warszawa-Przemyśl oraz znaczne kilkudniowe ochłodzenie. Może to dać impuls do październikowego super sezonu m.in. w Borach Dolnośląskich. Pewności nie ma, ale jest spore prawdopodobieństwo. Ale to już temat na przyszłe komentarze, już w pełni jesienne. Najbliższe dni to kontynuacja obecnych trendów i/lub dozbieranie resztek.

komentarz synoptyka grzybowego, 17 września 2020

Kolejny mało synoptyczny komentarz synoptyka grzybowego. Pojawia się intryga. Z jednej strony mamy suchy, bezopadowy okres, i taki przewidywany do końcówki tego miesiąca. Z drugiej trwający w większej części kraju wysyp grzybów. Duży udział prawdziwków w zbiorach wskazuje na jego (schyłkowo) letni aspekt. Prawdziwki to grzyby dość ciepłolubne.

Intryga polega na tym, że można się spodziewać jeszcze wysypu podgrzybków - grzybów zdecydowanie jesiennych. Szczyt tego, z uwagi na pogarszające się warunki wodne, może się przenieść się na październik, nawet na jego połowę. Być może tworząc w tym roku dwie wyraźne fale wysypu i określając długi sezon. Oby tylko takie fale nas w tym dziwnym roku nawiedzały.

komentarz synoptyka grzybowego, 10. września

No i jak tu pisać w takich warunkach :) Nie dość że miejscami jest dobrze, miejscami słabo, miejscami się rozkręca, a miejscami przygasa, to jeszcze te miejsca, ta drobna jak u lamparta i równomierna łaciatość sytuacji na terenie kraju! Dawniej to było łatwiej synoptykowi, był dramat :) na zachodzie kraju jeszcze nie, na wschodzie już po, a na południu w trakcie. A teraz - jak to opisać?

Po tym werteryźmie, czy też hamletyzowaniu, do rzeczy. To co obserwujemy jest najpewniej wczesnym początkiem głównego jesiennego wysypu grzybów. Tam gdzie już się zaczął, będzie przytłumiony bezdeszczową pogodą w najbliższych kilkunastu dniach oraz intensywnymi zbiorami. Tam, gdzie jeszcze się na dobre nie zaczął, mimo wszystko będzie się rozkręcał i to często eksplozywnie (zwłaszcza miejsca o wysokim potencjale grzybowym - patrz mapa prognostyczna). Co do rejonów gdzie jeszcze nic się nie dzieje - ich wielka grzybowa godzina przesuwa się na ostatnią dekadę września, a pewniej dopiero na październik. Prognozy długoterminowe są obecnie korzystne.

Podsumowując - trwa lub szykuje się nam w tym roku długi i dobry sezon grzybowy na terenie całego kraju.

potencjał wysypu grzybów - prognoza udanego grzybobrania  Prognoza wysypu.  Duża wersja mapy  jest widoczna po zalogowaniu.  Można na niej precyzyjniej ocenić szansę na wysyp w każdym miejscu Polski, także tam gdzie brak doniesień.
Więcej o prognozie wysypu grzybów i przykład dużej mapy.
ikonki fotografii z doniesień

Po zalogowaniu obrazki linkują bezpośrednio do właściwego doniesienia.

A jak było rok wcześniej o tej samej porze? Po zalogowaniu jest tu dodatkowa mapa sytuacji i zestawienie ikonek z tego samego okresu przed rokiem.

Nazywam się Marek Snowarski. Tę stronę, a w jej zapleczu system informatyczny, prowadzę od 2003 roku. Co roku staram się go ulepszać, to wiele setek godzin kodowania. Raporty wymagają przeglądu i oceny wszystkich doniesień, dbania aby informacje trafiały we właściwe miejsca na mapie, a bzdurne wpisy znikały - to kolejne godziny przeznaczone na utrzymanie systemu.

Możesz podziękować przez zakup rocznego dostępu do pełnej wersji raportów i atlasu. Uzyskujesz satysfakcję, precyzyjniejszą informację o sezonie grzybowym oraz pełny dostęp do ogromnego atlasu grzyby.pl oraz ogromnej bazy doniesień z lat poprzednich.

Serdecznie dziękuję wszystkim użytkownikom pełnej wersji atlasu.