grzyby.pl

mapa występowania

grzyby.pl - radar grzybowy

zbiory grzybów w ostatnich dniach
9 z 9 · |« · « · start · stop · » · »| — odśwież
Animacja ostatnich 9 dni widoczna po zalogowaniu.

za każde doniesienie po zalogowaniu ekstra 2 dni, za wyróżnione +tydzień dostępu do pełnej wersji portalu - zasady premiowania

komentarz synoptyka grzybowego, 20. października 2021, "marudny wysyp"

Tydzień temu pisałem o niewielkiej nadziei na powtórzenie ubiegłorocznego scenariusza, z bardzo późnym wysypem na przełomie października i listopada. Jak to było i jest można zobaczyć w obiektywnym przedstawieniu na nowym, bardzo syntetycznym, obrazie ostatnich 14 lat grzybobrań — porównanie sezonów w poszczególnych latach i województwach. Ten rok idzie podobnym torem jak ubiegły. Był umiarkowanie dobry wysyp na początku września ale nadzieja na powtórkę roku ubiegłego jest marna. Koniec tego tygodnia i początek następnego, to bardzo zimne noce i chłodne dni. Ciepło ma być dopiero w ostatnich dniach października i na początku listopada. Zobaczymy.

Na razie wygląda to tak, że w zachodniej połowie kraju rozwija się umiarkowany wysyp jesienny. W środę i może w czwartek jeszcze ciepło. Korzystajmy.

Na podsumowanie roku 2021 jest jeszcze za wcześnie. Ale patrząc na obiektywne dane (porównanie sezonów w poszczególnych latach i województwach), było marudnie ale ten sezon nazbierał już 60 punktów za całokształt. To już jest średnio. Nie marnie, jak w latach z 30 punktami, ale i nie wybitnie jak w latach z 80 – 90 punktami.

komentarz synoptyka grzybowego, 13. października, "jako tako na zachodzie"

Była spora nadzieja na potoczenie się tegorocznego sezonu śladami ubiegłorocznego, kiedy to jesienny wysyp objął prawie cały kraj wyjątkowo późno, ze szczytem w okresie 25 października - 5 listopada! W tym roku szanse na powtórkę są nikłe. Co prawda warunki wodne są korzystne ale różnica w stosunku do ubiegłego roku, to przede wszystkim dłuższe chłodne okresy, z licznymi przymrozkami w pierwszej połowie października. Dalsze prognozy pod względem przymrozków i ciepłoty nie są optymistyczne, zwłaszcza dla wschodu kraju i pogórza.

Tymczasem korzystajmy z sezonu tam gdzie się da. Bo odmienna sytuacja jest na zachodzie kraju. Nie jest nadzwyczajnie, ale przyzwoicie bywa. Młode podgrzybki brunatne licznie lęgną się, bo to ich pora, na Pomorzu, w Wielkopolsce, w Lubuskiem i na Dolnym Śląsku; marniej jest w łódzkim i na Mazowszu. Ta sytuacja może się jeszcze nieco polepszyć na zachodzie kraju. Tak się składa, że jestem w "epicentrum grzybienia" tej jesieni, w Bornem Sulinowie na Pomorzu Zachodnim. Co prawda nie grzybowo tu przebywam, ale oczy mam szeroko otwarte na strony, a i są osoby donoszące z Pojezierza Drawskiego, co potwierdzają te obserwacje.

potencjał wysypu - prognoza wysypu

potencjał wysypu grzybów - prognoza udanego grzybobrania  Prognoza wysypu.  Duża wersja mapy  jest widoczna po zalogowaniu.  Można na niej precyzyjniej ocenić szansę na wysyp w każdym miejscu Polski, także tam gdzie brak doniesień.
Więcej o prognozie wysypu grzybów i przykład dużej mapy.

bieżące obrazki

ikonki fotografii z doniesień

Po zalogowaniu obrazki linkują bezpośrednio do właściwego doniesienia.

A jak było rok wcześniej o tej samej porze? Po zalogowaniu jest tu dodatkowa mapa sytuacji i zestawienie ikonek z tego samego okresu przed rokiem.

Nazywam się Marek Snowarski. Tę stronę, a w jej zapleczu system informatyczny, prowadzę od 2003 roku. Co roku staram się go ulepszać, to wiele setek godzin kodowania. Raporty wymagają przeglądu i oceny wszystkich doniesień, dbania aby informacje trafiały we właściwe miejsca na mapie, a bzdurne wpisy znikały - to kolejne godziny przeznaczone na utrzymanie systemu.

Możesz podziękować przez zakup rocznego dostępu do pełnej wersji raportów i atlasu. Uzyskujesz satysfakcję, precyzyjniejszą informację o sezonie grzybowym oraz pełny dostęp do ogromnego atlasu grzyby.pl oraz ogromnej bazy doniesień z lat poprzednich.

Serdecznie dziękuję wszystkim użytkownikom pełnej wersji atlasu.