grzyby.pl

Tremella fuciformis Berk.

trzęsak morszczynowaty, Snow Mushroom /en/
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Tremella Tremella Tremella TremellaTremellatrzęsak czarnozielony (Tremella exigua)trzęsak szpetny (Tremella indecorata)

opis

Owocnik w zarysie kulistawy, 60-150 (200) mm średnicy; zbudowany z podzielonych listkowato, rozgałęzionych widlasto płatów, przypomina w tym plechę morszczyna; rozgałęzienia pofalowane do kędzierzawych; zakończenia płatów zaostrzone lub łopatkowate, o brzegu równym lub ząbkowanym. Płaty przeświecające, bezbarwne do żółtawych. Świeże galaretowate, wyschnięte twarde, jasnożółte.

Hymenium zajmuje całą powierzchnię płatów.Owocnik w zarysie kulistawy, 60-150 (200) mm średnicy; zbudowany z podzielonych listkowato, rozgałęzionych widlasto płatów, przypomina w tym plechę morszczyna; rozgałęzienia pofalowane do kędzierzawych; zakończenia płatów zaostrzone lub łopatkowate, o brzegu równym lub ząbkowanym. Płaty przeświecające, bezbarwne do żółtawych. Świeże galaretowate, wyschnięte twarde, jasnożółte.

space

zarodniki

Zarodniki podstawkowe jajowate, spłaszczone bocznie, z dziobkiem, gładkie, hialinowe, cienkościenne, 5-11 (14) × 4-7 (8.5) µm.Zarodniki podstawkowe jajowate, spłaszczone bocznie, z dziobkiem, gładkie, hialinowe, cienkościenne, 5-11 (14) × 4-7 (8.5) µm.

występowanie

Nie ujęty w czeklistach.[105][140]
Grzyb nadrzewny występujący w całej strefie tropikalnej. Owocniki wyrastają na drewnie różnych drzew liściastych. W Europie możliwy do znalezienia w szklarniach.Grzyb nadrzewny występujący w całej strefie tropikalnej. Owocniki wyrastają na drewnie różnych drzew liściastych. W Europie możliwy do znalezienia w szklarniach.

jadalne czy trujące? 🟢 🛒

Jadalny. Uprawiany w krajach Dalekiego Wschodu i stosowany w potrawach kuchni tej części świata. Dopuszczony do obrotu handlowego i przetwórstwa na terenie Polski. Jadalny. Uprawiany w krajach Dalekiego Wschodu i stosowany w potrawach kuchni tej części świata. Dopuszczony do obrotu handlowego i przetwórstwa na terenie Polski.