grzyby.pl
Fungi » Div.Ascomycota » subDiv.Pezizomycotina » Cl.Sordariomycetes » subCl.Hypocreomycetidae » Ord.Hypocreales » Fam.Cordycipitaceae » Cordyceps »

Cordyceps militaris (L.) Link

maczużnik bojowy
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Leptonia serrulata
19.09.1996, Sninské rybníky, Słowacja – na podgórskij łące; copyright © by Bohdan Cienciała
Cordyceps militaris (maczużnik bojowy)
pokrój
Cordyceps militaris (maczużnik bojowy)
zbliżenie powierzchni główki
Cordyceps militaris (maczużnik bojowy)
pokrój
Cordyceps militaris (maczużnik bojowy)
pokrój

cechy makroskopowe

Podkładka wysokości 20-60 mm i 3-10 mm szerokości, podzielona na sterylny trzonek i płodną główkę; główka (nieregularnie) walcowata, czerwona, ciemno pomarańczowożółta; brodawkowana przez umieszczone na jej powierzchni otocznie; trzonek wyraźnie odgraniczony odmienną barwą i powierzchnią od części płodnej, ale podobnej szerokości, jaśniejszy, jasno pomarańczowy do ochrowego, mniej lub bardziej regularnie cylindryczny.Podkładka wysokości 20-60 mm i 3-10 mm szerokości, podzielona na sterylny trzonek i płodną główkę; główka (nieregularnie) walcowata, czerwona, ciemno pomarańczowożółta; brodawkowana przez umieszczone na jej powierzchni otocznie; trzonek wyraźnie odgraniczony odmienną barwą i powierzchnią od części płodnej, ale podobnej szerokości, jaśniejszy, jasno pomarańczowy do ochrowego, mniej lub bardziej regularnie cylindryczny.

cechy mikroskopowe

Zarodniki włosowate ponad 200 µm długości, podzielone na liczne zarodniki wtórne, cylindryczno-wrzecionowate, gładkie, hialinowe, ułożne jeden za drugim w łańcuch, 4.5-5 (7) × 1.5 µm.

Worek 8-zarodnikowy, nieamyloidalny, -300 × 3-6 µm.

Parafiz brak.Zarodniki włosowate ponad 200 µm długości, podzielone na liczne zarodniki wtórne, cylindryczno-wrzecionowate, gładkie, hialinowe, ułożne jeden za drugim w łańcuch, 4.5-5 (7) × 1.5 µm.

space

Parafiz brak.

występowanie

Rzadki. Grzyb pasożytuje na larwach i poczwarkach motyli często zagrzebanych w ziemi, owocniki pojawiają się od lata do późnej jesieni, wyrastają pojedynczo lub po kilka z podłoża.Rzadki. Grzyb pasożytuje na larwach i poczwarkach motyli często zagrzebanych w ziemi, owocniki pojawiają się od lata do późnej jesieni, wyrastają pojedynczo lub po kilka z podłoża.
Statusy czerwonej listy. [125]: R–rzadki - potencjalnie zagrożony wymarciem

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20041005.7.04 - Cordyceps militaris (maczużnik bojowy); Czechy, Szumava, Żofiński Prales NR
041005-7
/Czechy, Szumava, Żofiński Prales NR/ #5