grzyby.pl
jadalnydopuszczony do obrotu

Hydnum repandum L.: Fr.

kolczak obłączasty, Hedgehog /en/
cechy diagnostyczne w kluczu:Hydnum (kolczak)kl 4

owocnik

Kapelusz jasnopomarańczowy, kremowy, beżowy do białawego; duży, średnicy 50 – 150 mm; początkowo wypukły, potem spłaszczony, z wiekiem nierówny; powierzchnia sucha, gładka, młoda zamszowata, z wiekiem także łuseczkowata; brzeg z wiekiem pofałdowana lub płatowaty.

space

Hymenofor kolczasty, zbiegający na trzon; kolce początkowo jaśniejsze, z wiekiem barwy kapelusza, do 6 mm; kruche, łatwo się odłamują; szydlasto-szpiczaste.

space

space

space

space

space

zarodniki

Wysyp zarodników biały. Zarodniki kuliste lub szeroko jajowate, gładkie, bezbarwne; 6.5 – 9 × 5.5 – 7 µm [104].

Spore print white. Spores slobose or wide-oval, smooth, hyaline, 6.5 – 9 × 5.5 – 7 µm [104].

występowanie

Bardzo pospolity. Owocniki wyrastają w dużych grupach, rzadziej pojedynczo, od lipca do października, na ziemi, głównie w lasach liściastych, rzadzie w iglastych, preferuje gleby zasadowe.

Very common. Summer-fall, gregarious, rarely solitary, on soil, usually in decidious forests but also in coniferous forests, prefere basic soils.

wartość

Jadalny. Starsze owocniki lepiej odrzucać bo są gorzkawe.

Edible, older fruitbodies are slightly bitter.

gatunki podobne

Barwa kapelusza i jego faktura do złudzenia mogą przypominać pieprznika jadalnego, kurkę (Cantharellus cibarius), tym łatwiej dać się zwieść, że czasami wyrastają obok siebie. Dopiero kolce pod kapeluszem rozwiewają złudzenie.

Obecnie wyróżniania się kilka drobnych gatunków kolczakD (Hydnum) - szczegóły sprawdź na stronie rodzaju. Podobny kolczak rudawy (Hydnum rufescens) ma ciemniejszą, pomarańczową barwę, smuklejszy trzon, wyraźnie odgraniczony od kapelusza, kolce nie zbiegają na trzon.

space

Innym jadalnym grzybem o kolczastym hymenoforze jest sarniak świerkowy (Sarcodon imbricatus) potocznie zwany sarną. Jest owocniki są większe, ciemno zabarwione, szarobrązowe i ma kapelusz pokryty grubymi łuskami.

space