grzyby.pl
jadalnydopuszczony do obrotured listGREJ
· Czerwona Lista — EX–wymarły lub zaginiony

Tuber aestivum Vittad. (1831)

trufla letnia, trufla wgłębiona, Summer truffle /en/
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Tuber aestivum (trufla letnia)
pokrój; 19.07.2002, Czechy, Brandys; copyright © by Mírek Junek

owocnik

Tuber aestivum (trufla letnia)
Owocnik podziemny, w formie kulistawej bulwy, która może osiągać wielkość ziemniaka i wagę do 0.5 kg, średnicę 20 – 100 mm; powierzchnia owocnika ciemnobrązowa do czarnej, z grubymi brodawkami, 2 – 5 mm, brodawki dość regularne, piramidalne, wielokątne.
Gleba początkowo biała, w miarę dojrzewania szarawa lub żółtawa i dojrzała brązowa do czerwonobrązowej z białymi żyłkami, dość jasna. Zapach intensywny, aromatyczny, przyjemny.

space

space

cechy mikroskopowe

Worki 60 – 100 × 50 – 80 µm, kuliste lub gruszkowate z krótkim trzonkiem; w worku 2 – 6, rzadko jeden zarodnik.

space

space

występowanie

Na glebach zasadowych, wapiennych, zarówno suchych jak i wilgotnych, w warstwie humusu, płytko pod powierzchnią (10 – 20 mm), pod dębami, bukami, grabami, jesionami, leszczyną, jałowcem i sosną czarną (Pinus nigra). Owocniki często wyrastają w gniazdach po kilka. Występuje w całej Europie ale najczęściej podawany z terenów wokół Alp. W okresie opracowania monografii grzybów podziemnych Ławrynowicz (1982) brak było pewnych stanowisk w Polsce. Jest możliwa półnaturalna uprawa tego gatunku.

space

Statusy czerwonej listy. [125]: Ex–wymarły lub zaginiony

wartość

Jadalna, wysoko ceniona z racji aromatu. Zbierana i uprawiana głównie na terenach wokół Alp. Trufle rozwijają się przez szereg miesięcy i dojrzałość osiągają późną jesienią i w zimie.

space

uwagi

Wyróżniana jest też trufla wgłębiona  (Tuber mesentericum) różni się drobniejszymi brodawkami i wgłębieniem w owocniku (gatunek ten bywa synonimizowany z truflą letnią (Tuber aestivum)). W wyżej wymienionej monografii podane jest jedno stanowisko w Polsce. Tamże wiele informacji o technice poszukiwania grzybów podziemnych.

space

Trufla zimowa (Tuber brumale), nie znalezona dotąd w Polsce (ale prawdopodobna) różni się owocowaniem w okresie zimowym (listopad – marzec), barwą i zarodnikami.