grzyby.pl
Fungi » Div.Ascomycota » subDiv.Pezizomycotina » Cl.Pezizomycetes » subCl.Pezizomycetidae » Ord.Pezizales » Fam.Tuberaceae » Tuber »

Tuber brumale Vittad.

trufla zimowa
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈

opis

Owocniki bulwiaste, często nieregularne, 20-60 (100) mm średnicy. Powierzchnia szarobrązowa do ciemnobrązowej, wilgotna prawie czarna, pokryta 4-6-kątnymi, szerokimi brodawkami. Wnętrze szare, dojrzałe szaroczarne, wysuszone prawie czarne, z białoszarymi żyłkami. Zapach silny, przyjemny, owocowy.Owocniki bulwiaste, często nieregularne, 20-60 (100) mm średnicy. Powierzchnia szarobrązowa do ciemnobrązowej, wilgotna prawie czarna, pokryta 4-6-kątnymi, szerokimi brodawkami. Wnętrze szare, dojrzałe szaroczarne, wysuszone prawie czarne, z białoszarymi żyłkami. Zapach silny, przyjemny, owocowy.

zarodniki

Worki zwykle 3-4-zarodnikowe, rzadziej 2-zarodnikowe, wyjątkowo 1-zarodnikowe. Zarodniki elipsoidalne, w miarę dojrzewania brudnobrązowe, powierzchnia z kolcami długimi na 2-4 µm, większość zarodników o wymiarach 20-33 × 16-25 µm.Worki zwykle 3-4-zarodnikowe, rzadziej 2-zarodnikowe, wyjątkowo 1-zarodnikowe. Zarodniki elipsoidalne, w miarę dojrzewania brudnobrązowe, powierzchnia z kolcami długimi na 2-4 µm, większość zarodników o wymiarach 20-33 × 16-25 µm.

występowanie

Nie ujęty w czeklistach.[105][140]
W lasach dębowych i bukowych, na glebie zasobnej w węglan wapnia i nieco okrytej ściółką. Owocniki osiągają dojrzałość od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Występuje głównie w rejonie śródziemnomorskim, najdalej wysunięte na północ stanowiska sięgają do 52. równoleżnika, w Polsce do tej pory nie znaleziono jego stanowisk. 52-gi równoleżnik, to nieco poniżej linii Terespol-Warszawa-Leszno-Gubiń.W lasach dębowych i bukowych, na glebie zasobnej w węglan wapnia i nieco okrytej ściółką. Owocniki osiągają dojrzałość od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Występuje głównie w rejonie śródziemnomorskim, najdalej wysunięte na północ stanowiska sięgają do 52. równoleżnika, w Polsce do tej pory nie znaleziono jego stanowisk. 52-gi równoleżnik, to nieco poniżej linii Terespol-Warszawa-Leszno-Gubiń.

jadalne czy trujące? 🟢 🛒

Grzyb jadalny. Dla swojego aromatu wysoko ceniony jako przyprawa. W Polsce dopuszczony do obrotu handlowego i przetwórstwa. W handlu tak samo traktowany jak trufla czarnozarodnikowa (Tuber melanosporum).Grzyb jadalny. Dla swojego aromatu wysoko ceniony jako przyprawa. W Polsce dopuszczony do obrotu handlowego i przetwórstwa. W handlu tak samo traktowany jak trufla czarnozarodnikowa (Tuber melanosporum).