(15/h) Cześć. Dziś całodniowa wycieczka do Historycznego Romantycznego Parku w miejscowości Arkadia k. Nieborowa przerodziła się w mimowolne grzybobranie. Na terenie parku spotkaliśmy innych zwiedzających, którzy nie mogli oprzeć się pokusie zbierania, gdyż grzybki rosły tuż przy ścieżkach;) Zebraliśmy w sumie kilkanaście sztuk bo jednak bardziej interesował nas park. A znaleźć można było m. in. 1 Prawy, Suchogrzybki x10,1 Piaskowiec Kasztanowaty (został pod dębem) czy Żagwiak łuskowaty. Po drodze zahaczyliśmy na krótko o Nieborów zobaczyć co w lesie, ale oprócz kilku kurek i gołąbków nic więcej..
(10/h) Las duży sosnowy. W lesie z wierzchu sucho ale pod spodem jest wilgotno. Grzybiarzy bardzo dużo. Jadąc do innego lasu widziałem sporo samochodów przy tym lesie. W drodze powrotnej szybka godzinna kontrola dwóch miejsc w których zawsze pierwsze rosną o ile w pierwszym coś zaczyna się dziać to w drugim jeszcze pusto. Podgrzyby brunatne po kilkanaście same młode zdrowe rosną punktowo. Pieprzniki ametystowe tzw. kurki po kilka nie zbierałem. Sporo rośnie gołąbków, muchomory oraz ponurniki aksamitne. Sezon powoli się rozkręca. Pozdrawiam serdecznie całą leśną brać i życzę obfitych zbiorów.
(30/h) Las duży dębowo - grabowy. W lesie z wierzchu sucho ale pod spodem jest wilgotno. Grzybiarzy bardzo dużo i każdy coś zbiera. Borowiki usiatkowane pojedyńcze większość robaczywych. Borowiki szlachetne pojedyńcze malutkie. Koźlarze grabowe po kilkanaście od małych po duże im starszy tym bardziej robaczywe. Maślaki ziarniste po kilkanaście większość robaczywych. Maślaki żółte pojedyńcze zdrowe. Pieprzniki jadalne i ametystowe tzw. kurki pojedyńcze nie zbierałem. Lejkowce dęte po kilkanaście sporo małych. Siedzuń sosnowy nie zbierałem. Suchogrzybki złotopore, zmienne i oprószone po kilka
... szerzej o tym grzybobraniu ...
prawie same robaczywe. podgrzybki zajączki pojedyńcze większość zdrowa. Czarcie jaja po kilkanaście nie zbierałem. Muchomory czerwieniejące pojedyńcze nie zbierałem. Sporo rośnie różnych gatunków grzybów jadalnych ale mniej znanych, niejadalnych oraz nadrzewnych. Bardzo dużo widać placy grzybni. Sezon powoli się rozkręca. Jadąc do tego lasu przy innym lesie lubianym przez wszystkich grzybiarzy widziałem sporo samochodów więc w drodze powrotnej również zajrzałem ale o tym w osobnym leśnym raporcie. Pozdrawiam serdecznie całą leśną brać i życzę dużo deszczu i obfitych zbiorów.
(50/h) 2/3 zajączki. Dwa koźlarki, dwa prawdźiwki, kilka maślaków.
W lesie mokro. Większość znalezionych zajączków, została w lesie. Robaczywe. Może przyszły tydzień dalszy wypad.
(35/h) Las sosnowy z poszyciem mchu. W 2 osoby przez 3 h ok 200 szt. podgrzybka brunatnego. Znaczna przewaga młodych, bardzo małych owocników, co bardzo dobrze zapowiada. Pozdrawiam i życzę obfitych zbiorów. Jeden z dwóch koszyczków na zdjęciu))
(10/h) Inowłódz, las mieszany, w większości iglasty w jednych częściach sucho, w innych wilgotno, spacer 2 godzinny - 30 małych kurek, innych jadalnych brak, rośnie dużo gołąbków robaczywych, mało panienek - muchomor rdzawy nie zbierałam, rosną też muchomory czerwieniejące - nie zbieram, 1 piaskowiec robaczywy, 2 podgrzybki małe zdrowe. W Jeleniu 3 prawdziwki usiatkowane piękne ale robaczywe, stado około 50 szt. lejkowca dętego - tylko w jednym miejscu. Na wysyp trzeba jeszcze poczekać.
(1/h) Las pod miastem, sosna z niewielką domieszką brzozy i dębu. Nieliczne grzyby niejadalne. 2 godziny spaceru i w rezultacie tylko jeden maleńki podgrzybek i jedna mała kurka. Nie pamiętam, żeby na początku września były takie grzybowe pustki w lesie. Ale nie można tracić nadziei - może sezon grzybowy jeszcze się rozkręci i udane zbiory dopiero przed nami...
(20/h) Park miejski czyli duży las sosnowy z domieszką drzew liściastych. Zbiór mojego taty. Grzybiarzy bardzo dużo i każdy coś zbiera. Borowiki szlachetne pojedyńcze większość robaczywych. Borowiki usiatkowane pojedyńcze robaczywe. Podgrzyby brunatne pojedyńcze młode większość zdrowa. Koźlarzebabki pojedyńcze robaczywe. Suchogrzybki złotopore, zmienne i oprószone po kilka prawie same robaczywe. Sporo rośnie muchomorów, gołąbki, purchawki, tęgoskóry i wiele innych grzybów niejadalnych i nadrzewnych. Sezon powoli się rozkręca. Pozdrawiam serdecznie całą leśną brać i życzę obfitych zbiorów.
(25/h) Las duży dębowy. W lesie wilgotno. Grzybiarzy sporo. Borowiki usiatkowane pojedyńcze większość robaczywych. Piaskowiec kasztanowaty jeden zdrowy. Suchogrzybki złotopore i oprószone po kilka większość robaczywych. Pieprzniki jadalne tzw. kurki po kilkanaście nie zbierałem. Boczniaki po kilkanaście sporo małych. Sporo rośnie muchomorów czerwieniejących, rdzawobrązowych, zielonawe, gołąbki, purchawki, tęgoskóry i wiele innych grzybów niejadalnych i nadrzewnych. Trochę udało się zebrać. Widać sporo placy grzybni. Pozdrawiam serdecznie całą leśną brać i życzę obfitych zbiorów.
(5/h) Wycieczka w godzinach popołudniowych w okolice Głowna. Las Sosnowy z niewielką domieszką Dębu i Brzozy, dość widny, duże prześwity. Bardzo mała ilość Pieprznika Jadalnego, kilka Gołąbków, kilka Panienek ściółka z wierzchu sucha pod spodem wilgotna. Mało ludzi.
(2/h) Las duży mieszany. W lesie wilgotno. Dziś kolejny spacer mykologiczny pod przewodnictwem p. Sebastian Piskorski razem z Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich zorganizowany w Dobieszkowie. Spacer w dobrych warunkach atmosferycznych, frekwencja spora, P. Sebastian bardzo szczegółowo opisywał i pokazywał napotkane gatunki grzybów. Udało się spotkać wiele różnych gatunków grzybów. Wiedzę cały czas się poszerza. Jak widać nie w każdym lesie rosną grzyby. Ale jesienią powinno być lepiej. Pozdrawiam serdecznie całą leśną brać i życzę obfitych zbiorów.
(20/h) Ostatnio zbierałem tu tylko kurki. Tym razem też same kurki, małe i duże, a poza tym dwa młode podgrzybki. Do tego pokazał się jeden goryczak i stada różnych grzybów niejadalnych. Grzybiarzy kilku i każdy coś uzbierał. W lesie wilgotno, sporo tu ostatnio popadało. Zaczyna się rozkręcać. Pozdrawiam!
(15/h) W lesie mokro, są kałuże, pojawiło się dużo więcej mszystych terenow, ale grzybów na razie jak na lekarstwo - 15 zajączków w godzinę zbierania, dużo zapleśnialych się zdarza.
(50/h) Las duży mieszany. W lesie wilgotno i nawet kałuże są. Grzybiarzy sporo i każdy coś zbiera. podgrzyb brunatny jeden młody i zdrowy. Koźlarzebabki dwa jeden zdrowy. Maślaki ziarniste całe stada sporo robaczywych. Suchogrzybki złotopore i oprószone po kilka większość robaczywych. Pieprzniki jadalne i ametystowe po kilkanaście nie zbierałem. Sporo rośnie muchomorów rdzawobrązowych, gołąbki, purchawki, tęgoskóry i wiele innych grzybów niejadalnych i nadrzewnych. Bardzo dużo widać placy grzybni. Piękny padalec zapozował do zdjęcia. Po niedzieli sezon powinien się rozkręcić. Dziś 5 kg udało się
zebrać. Sezon powoli się rozkręca. Pozdrawiam serdecznie całą leśną brać i życzę obfitych zbiorów.
(0/h) Dzis szybki godzinny wypad w celu sprawdzenia lasu po ostatnich obfitych opadach jednak niestety dopiero zaczynaja startowac grzyby niejadalne, teraz ma byc cieplej wiec licze ze po weekendzie cos ruszy
(5/h) W lesie mokro ale pusto.... rosnące gołąbki i inne nie zbierane przeze mnie gatunki grzybków w dość dużej ilości... I kilka okazów borowika udało się znaleźć w młodych zagajnikach dębowych cześć ronaczywa
(15/h) 3 godzinny spacer w lesie mieszanym (koło Pabianic) z przewagą sosny (ponadto buk, dąb i inne rzadziej występujące gatunki). Kilkadziesiąt sztuk Pieprznika Jadalnego, 1 Siedzuń Sosnowy, 2 młode Prawdziwki, 4 młode podgrzybki Brunatne, 1 Wroślak Różnobarwny. W lesie kałuże i rozlewiska, bez kaloszy ani rusz. Zdaje się że ten las dopiero wystartuje.
(20/h) Las duży dębowy. W lesie wilgotno szybka kontrola pomiędzy opadami deszczu. Borowiki usiatkowane po kilkanaście sporo robaczywych. Pieprzniki jadalne tzw. kurki po kilkanaście od małych po duże. Sporo rośnie muchomorów, gołąbki, twardzioszki przydrożne i inne gatunki grzybów niejadalnych i nadrzewnych. Po niedzieli sezon powinien się rozkręcić. Mało zdjęć ponieważ deszcz przeszkadzał. Pozdrawiam serdecznie całą leśną brać i życzę dużo deszczu i obfitych zbiorów.
(30/h) Las duży dębowo - grabowy. Grzybiarzy niewiele. W lesie wilgotno i nawet kałuże są dziś kolejna już 7 doba z opadami deszczu. Borowiki usiatkowane dwa aby z jednego kapelusz zdrowy. Koźlarze grabowe pojedyńcze większość robaczywych. Maślaki ziarniste po kilkanaście sporo robaczywych. Maślak żółty jeden zdrowy. Suchogrzybki złotopore po kilkanaście większość robaczywych. podgrzybki zajączki pojedyńcze zdrowe. Parkogrzybki czerwonawe pojedyńcze większość robaczywych. Pieprzniki jadalne i ametystowe po kilkanaście od małych po duże. Lejkowce dęte po kilkanaście sporo małych. Boczniaki po
... szerzej o tym grzybobraniu ...
kilkanaście sporo zdrowych. Siedzuń sosnowy kilka sztuk jeden zebrany. Sporo rośnie różnych gatunków grzybów jadalnych ale mniej znanych, niejadalnych oraz nadrzewnych. Sporo widać placy grzybni. Trochę udało się zebrać. Pozdrawiam serdecznie całą leśną brać i życzę dużo deszczu i obfitych zbiorów.
(4/h) Las sosnowy z domieszką drzew lisciastych, sporadycznie enklawy brzeziny. Zaledwie kilka suchogrzybków złotoporych (w tym kilka juz w stanie rozkładu) i jeden borowik szlachetny. Poza tym, nieuwzględnione w statystyce, dość liczne muchomory rdzawobrązowe (tzw. panienki lub świeczki) i gołąbki cytrynowe. W lesie już wilgotno ale grzybow brak.
(50/h) Las duży dębowo - bukowo - modrzewiowo - sosnowy. W lesie wilgotno prawie cały dzień pięknie padał deszcz. Grzybiarzy brak. Pierwsza wizyta w tym lesie będzie nowe miejsce na grzybobrania. Suchogrzybki złotopore po kilkanaście większość robaczywych ale i tak coś da się uzbierać. Bardzo dużo rośnie różnych gatunków grzybów jadalnych ale mniej znanych, niejadalnych oraz nadrzewnych. Jak wszędzie lasy państwowe wycinają drzewa tak i w tym lesie prowadzone są wycinki. Pozdrawiam serdecznie całą leśną brać i życzę obfitych zbiorów.
(35/h) Las duży dębowo - bukowy. Grzybiarzy brak. W lesie wilgotno prawie cały dzień pada deszcz. Piaskowce kasztanowate po kilka większość zdrowych. Koźlarz babka jeden zdrowy. Koźlarz pomarańczowożółty jeden stary. Pieprzniki jadalne tzw. kurki pojedyńcze sporo małych. Suchogrzybki oprószone po kilka większość zdrowa. Suchogrzybki złotopore po kilkanaście prawie wszystkie robaczywe. Żółciak siarkowy piękne i młode. Sporo rośnie różnych gatunków grzybów jadalnych mniej znanych, niejadalnych oraz nadrzewnych. Sezon powoli się rozkręca. Pozdrawiam serdecznie całą leśną brać i życzę obfitych zbiorów.
(10/h) Zwiad rowerowy mojego taty, Piaskowiec modrzak tuzin sztuk niestety już mocno przerośniętych wiec zostały w lesie, gdyby burza i deszcz nie przeszkodziły byłoby zapewne coś więcej i ciekawszego bo lasy bardzo obiecujące
(10/h) Las duży dębowy. W lesie wilgotno. Codziennie nocami pada deszcz. Grzybiarzy niewiele udało się spotkać jedną znajomą z portali grzybowych p. Grażynę pozdrawiam i oby częściej takie spotkania. Borowiki usiatkowane pojedyńcze trzony robaczywe. Piepzniki jadalne tzw. kurki po kilkanaście od małych po duże. Sporo rośnie maślanki wiázkowej i ceglastej, purchawki, tęgoskóry i wiele innych drobnych grzybów niejadalnych oraz nadrzewnych. W lasach liściastych oraz mieszanych lada dzień wysyp grzybów się rozpocznie. Pozdrawiam serdecznie całą leśną brać i życzę dużo deszczu, odrobinę chłodniejszej
pogody oraz obfitych zbiorów.
(2/h) Las duży sosnowy. W lesie wilgotno czwartą noc pod rząd padał deszcz. Grzybiarzy niewiele. Dziś wspólny spacer razem z Piotrkiem oraz Marcelem. Marcel niezadowolony ponieważ grzybów nie było. Pieprzniki jadalne i ametystowe tzw. kurki pojedyńcze. Parkogrzybek czerwonawy jeden zdrowy. Sporo rośnie muchomorów, gołąbków, ponurniki aksamitne i wiele innych gatunków grzybów niejadalnych i nadrzewnych. Pięknie kwitną wrzosy. Sporo jeszcze jest jagód. Mrówki pełną parą pracują i gromadzą zimowe zapasy. Tropy zwierząt widoczne na drogach. Lasy sosnowe jeszcze trochę za wczas na grzyby.
... szerzej o tym grzybobraniu ...
Nie w każdym lesie jednakowo grzyby rosną nieraz uda się trafić i nazbierać a nieraz trzeba wyjść na pusto. Zawsze jutro może być lepiej 😉 Pozdrawiam serdecznie całą leśną brać i życzę dużo deszczu, odrobinę chłodniejszej pogody i obfitych zbiorów.
(10/h) 2 koźlarze czerwone, koźlarz babka, krasnoborowik, siedzuń sosnowy, piaskowiec modrzak, mleczaje smaczne, kilkanaście gołąbków zielonawych - wszystkie oprócz jednego robaczywe, dwie garści kurek, kilka przerośniętych pieczarek i łuskwiaków zmiennych (zostały w lesie). Zaczynają się też pieprzniki trąbkowe, większość malutka ale udało się uzbierać garść. Rurkowce to prawie wszystkie olbrzymy z poprzedniego rzutu, gatunkowo super, ilościowo - jeszcze trzeba poczekać;)
(4/h) W trzy osoby raptem jeden podgrzybek i kilkanaście kurek. Innych grzybów praktycznie brak. Popadało, w lesie mokro, jest nadzieja na udany weekend.
(60/h) Las duży mieszany. W lesie wilgotno i nawet kałuże są. Kolejną noc z rzędu popadało. Grzybiarzy niewiele. Suchogrzybki złotopore i oprószone po kilka większość zdrowa. Maślaki ziarniste całe gromadki większość zdrowa. Piepzniki jadalne i ametystowe po kilkanaście sporo małych. Można spotkać pojedyńcze muchomory rdzawobrązowe, gołąbki, maślankę wiązkową, purchawki i wiele innych grzybów niejadalnych i nadrzewnych. Sezon powoli się rozkręca. Z lasu wygonił mnie deszcz. Udało się zebrać 1 kg kurek oraz 3,5 kg maślaków. Pozdrawiam serdecznie całą leśną brać i życzę dużo deszczu, odrobinę
chłodniejszej pogody oraz obfitych zbiorów.