grzyby.pl

Xerocomus

podgrzybek
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Boletaceae Boletaceae Boletaceae BoletaceaeBoletaceaerubinoborowik dębowy (Rubinoboletus rubinus)pięknogrzybek brzoskwiniowy (Rheubarbariboletus armeniacus)

Cyanoboletus pulverulentus · sinoborowik klinowotrzonowy

borowik klinowotrzonowy, borowik omglony
Boletus pulverulentus
Czerwona Lista — R–rzadki - potencjalnie zagrożony wymarciem
sinoborowik klinowotrzonowy (Cyanoboletus pulverulentus)
Cyanoboletus pulverulentus (sinoborowik klinowotrzonowy)

owocnik

W większości gatunki mikoryzowe.
Owocnik zbudowany z trzonu i kapelusza. Hymenofor rurkowy. Barwy od żółtawej do oliwkowej. Pory dosyć szerokie. Kapelusze przeważnie suche i zamszowe, nawet w czasie wilgotnej pogody. Trzony wysmukłe, wąskie i cylindryczne, rzadziej zgrubiałe w środkowej części. Brak pierścienia. Na trzonie nie ma siateczki. Zarodniki kształtu eliptyczno-wrzecionowatego. Gładkie. Wysyp zarodników oliwkowobrązowy.

Podgrzybki to rodzaj pokrewny borowikom i czasem do nich włączany. Owocniki są zwykle drobniejsze i bez pękatych trzonów. Powierzchnia trzonu bez siateczki. Owocnik zbudowany z trzonu i kapelusza. Hymenofor rurkowy. Barwy od żółtawej do oliwkowej. Pory dosyć szerokie. Kapelusze przeważnie suche i zamszowe, nawet w czasie wilgotnej pogody. Trzony wysmukłe, wąskie i cylindryczne, rzadziej zgrubiałe w środkowej części. Brak pierścienia. Na trzonie nie ma siateczki. Zarodniki kształtu eliptyczno-wrzecionowatego. Gładkie. Wysyp zarodników oliwkowobrązowy.

space

jadalne czy trujące? 🟢

Wszystkie podgrzybki to chętnie zbierane grzyby jadalne.Wszystkie podgrzybki to chętnie zbierane grzyby jadalne.