mazowieckie - grzybobrania od 18 lis. do 24 lis. 2019

sezony 2019 1118-1124 dolnośląskie #6 (4 fot.) lubelskie #3 (3 fot.) łódzkie #4 (4 fot.) lubuskie #2 (2 fot.) małopolskie #5 (4 fot.) mazowieckie #10 (10 fot.) opolskie #1 (1 fot.) podkarpackie #3 (2 fot.) podlaskie #1 (1 fot.) pomorskie #8 (7 fot.) świętokrzyskie #4 (4 fot.) śląskie #22 (21 fot.) warmińsko-mazurskie #1 wielkopolskie #2 (2 fot.) zachodniopomorskie #2 (2 fot.) aktualne występowanie grzybów napisz o grzybobraniu
Po zalogowaniu jest tu pokazany plan województwa z naniesionymi miejscowościami doniesień.
nie 24.lis 2019
laska
grzybobrań: 71 · 7🏆
(2/h) No u mnie to juz drugie pozegnanie z lasem, ale spoko, niektorzy do trzech chyba dobili ☺.
Trzy miejscowki, pare km od siebie.
Tak naprawde skuszona opowiesciami o dobrych zbiorach wybralam sie po wodniche. Niestety polanka pod sosenkami byla pusta, no jeden muchomor i dwa psiaki na krzyz. Albo juz za pozno, albo taki rok. Pare krokow dalej w las miejsce gaskowe, tam tez pusto, nie ma juz tez swiezych sladow. Ale, na sam koniec jednak, jest, jedna zdrowa dorodna zielonka! Kilka malutkich sitarzy. W drugim miejscu nic, w trzecim hit: 3 duze mlodziutkie zdrowiutkie maślaki! No to mniam 😋!
2019.11.25 02:02
[🥇 +2 dni dostępu do pełnej wersji portalu]
nie 24.lis 2019
KazanSky
grzybobrań: 495 · 7🧡 · 33🏆
(1/h) las mieszany - zmrożony młody koźlarz czerwony szt. 1
2019.11.24 14:22
[🥇 +2 dni dostępu do pełnej wersji portalu]

... szerzej o tym grzybobraniu ... Witajcie. Kontynuacja piątkowej historyjki: Piątkowe koźlarze czerwone już wygrzewające się na sztucznym słoneczku (300 W) poprosiły mnie, abym jeszcze raz dokładnie przejrzał leśne knieje, ponieważ wydawało im się, że gdzieś w oddali w leśnych ostępach słyszeli jakieś kwilenie niemowlęcia i aby na pewno wszyscy z rodu czerwonych kapeluszy nie skończyli samotnie w ciemnym zimnym lesie. Tak wiec postawiłem sobie za punkt honoru odnaleźć tego ostatniego, zwłaszcza, że faktycznie już drugą noc temperatura spadła do -5 stopni przy -2 w dzień. Pomyślałem, nie ma co kombinować trzeba działać, ubrałem ciepłą kurtkę, kaptur na głowę (wiatr trochę zelżał ale cały czas daje popalić) i wyruszyłem w ostatnią misje ratunkową. Biegałem jak oszalały po lesie, co chwilę przystając i nasłuchując wspomnianego dziecięcego kwilenia. Po 2 godzinnych bezskutecznych poszukiwaniach nie odpuszczałem, zostało mi ostatnie ze znanych miejsc, co prawda musiałem się trochę do niego cofnąć ale jak już miałby się gdzieś schować to właśnie tam, gdzie w tym roku nie raz dochodziło do naszych gromadnych spotkań. I właśnie tam, gdzie 15 października doszło do najliczniejszego spotkania (pamiętacie całe stado pięknych młodych z pomarańczowymi główkami pod malutkim świerkiem?) odnalazłem zgubę. Pod przewróconą skorodowaną brzozą, w mysiej norce skrył się przed mrozem i wietrzyskiem ostatni mohikanin z rodu czerwonogłowych. Co prawda głowę miał już oblodzoną, ale cała reszta skryta była głęboko w mysiej norce co pozwoliło mu przetrwać skrajne jak na grzyby warunki. Akcja wydobywania trwała chyba ze 2 minuty, nie łatwo było wydobyć poskręcanej długiej nóżki z równie krętej mysiej norki. Tak więc teraz już mogę spać spokojnie z myślą, że wszyscy moi czerwoni przyjaciele są już bezpieczni. Ale jak tylko pogoda pozwoli będę próbował cały czas dalej, może już nie w misji ratunkowej grzybów ale na pewno z misją ratunkową innych mieszkańców lasu - tych biegających (co roku zdejmuję jakieś śmiercionośne wnyki). Pozdrawiam i do usłyszenia.
sob 23.lis 2019
Krzychu Grzybiarz
grzybobrań: 35 · 1🏆
(10/h) 9 maślaków-zmarźlaków, 4 gąski siwe. Nie ma już borowików, podgrzybków i koźlarzy. Chyba już definitywny koniec sezonu.
2019.11.23 14:37
[🥇 +2 dni dostępu do pełnej wersji portalu]

... szerzej o tym grzybobraniu ... Mroźne arktyczne powietrzne, które dotarło do wschodniej Polski po obrzeżach wyżu rosyjskiego, zmroziło to, co wyrosło i raczej odebrało nadzieję, że coś jeszcze wyrośnie. Dziwi brak gąsek (żadnej zielonej), natomiast maślaków o tej porze roku to chyba nigdy nie zbierałem. Ale chyba już czas odstawić koszyk i zacząć korzystać z zapasów, które zgromadziliśmy tej jesieni.
pią 22.lis 2019
KazanSky
grzybobrań: 495 · 7🧡 · 33🏆
(1/h) Las mieszany: 2 koźlarze czerwone, 5 maślaków
2019.11.22 17:59
[🥇 +2 dni dostępu do pełnej wersji portalu]

... szerzej o tym grzybobraniu ... Witajcie. Tak jak obiecałem sprawdziłem co w lesie piszczy. Tak więc niemiłosiernie piszczą i skrzypią drzewa targane wręcz "halnym" wiatrem i do tego tylko 2 stopnie - warunki spartańskie no ale cóż twardym trzeba być, co mnie nie zabije to mnie wzmocni. Sprawdzam fotopułapkę nastawioną na bobry - brak plików, sprawdzam swoje miejscówki grzybowe - brak plików. Pomyślałem trudno nie zawsze jest maj. No i po 1,5 godzinnej syberyjskiej tułaczce na mojej dróżce pojawia się ON - piękny dojrzały aczkolwiek skulony od zimna koźlarz czerwony. Jaki on był wzruszony i szczęśliwy, płakał jak dziecko, myślał, że już tu zostanie sam w ciemnym zimnym lesie na pastwę mrozu i wilków (ja też ukradkiem obtarłem łezkę). Poprosił mnie o ostatnią przysługę - marzy mu się ostatni raz (świadomy upływającego czasu) wygrzać / wysmażyć się na słoneczku - wygrzanie / wysmażenie mu obiecałem ale z tym słoneczkiem to już nie da rady. W dalszej drodze spotkaliśmy jeszcze 2 maślaczki - znów wzruszenie czerwonego, że dopełni swe dni wśród pobratymców. Natomiast jak już na ostatniej ścieżce w drodze do domu spotkaliśmy 2 czerwonego wszyscy już płakali ze szczęścia jak bobry (i ja już też nie kryłem łez). Jak już wszyscy ochłonęli ruszyliśmy objęci w podskokach do domu. Do naszej wesołej drużyny na skraju lasu dołączyła kolejna drużyna maślaków. Uściskom, całusom i zabawom nie było końca. Taką oto wesołą historyjką przyszło mi się pożegnać z czerwonymi i sezonem 2019. Niestety już chyba więcej nie dam rady - od dzisiejszej nocy do już skrajnej pogody maja jeszcze dołączyć minusowe temperatury. Pozdrawiam.
pią 22.lis 2019
niszczu
grzybobrań: 320 · 23🧡 · 32🏆
(1/h) Dzisiaj po pracy przespacerowałem się godzinkę po lesie w nadziei, że może wypatrzę jakieś stanowiska grzybów zimowych. Żadnych nie znalazłem, ale przechodząc prze dębinę natknąłem się na ostatniego sprawiedliwego. Nie sprawdzałem czy zdrowy, ale że idą przymrozki, zrobiłem biduli kołderkę z liści. Za ciepło to mu raczej nie będzie...
2019.11.22 16:21
[🥇 +2 dni dostępu do pełnej wersji portalu]

... szerzej o tym grzybobraniu ... Jako, że w temacie grzybów zimowych jestem całkowitym świeżakiem, to może ktoś z bardziej doświadczonych grzybiarzy mógłby udzielić mi kilku wskazówek gdzie szukać płomiennicy i boczniaków? W jakim lesie, na jakich drzewach, czy już pora? Wszelkie porady przyjmę z wdzięcznością. :)
czw 21.lis 2019
Vileyka
grzybobrań: 14
(1/h) W kwestii znanych mi jadalnych w lesie pusto. Czasem widzę malutkie uszaki a na drzewie niedaleko domu klują się boczniaki.
2019.11.22 07:56
[🥇 +2 dni dostępu do pełnej wersji portalu]
czw 21.lis 2019
roto1
grzybobrań: 44 · 9🏆
(5/h) Gąski niekształtne i jeden prawdziwek (niestety zasiedlony)
Tradycyjnie krótka ocena mijającego sezonu.
Praktycznie bezśnieżna zima, sucha wiosna, suche lato nie wróżyły nic dobrego, lipcowy wysyp borowika usiatkowanego i koźlarza grabowego okazał się wysypem robaczywym. W drugiej połowie września zaczął się jesienny wysyp, najpierw prawdziwki, potem koźlarze, rydze i podgrzybki, w końcu gąski żółte i siwe. Nie był to super sezon, ale nie było to również bezgrzybie, ot taki sobie średni, bywały lepsze.
Jak niektórzy z Was wiedzą mnie bardziej interesują te grzyby mniej jadalne, tu też średnio.
Pozdrawiam
2019.11.22 00:31
[🏆 +7 dni dostępu do pełnej wersji portalu]
śro 20.lis 2019
Anik (bez logowania)
doniesień: ≥17
(3/h) Las mieszany, zmęczone, śpiące resztki grzybów.
Piękny borowik ale w stanie mocno sennym, przykryłam go liśćmi żeby sobie spał😉
Poza tym sześć podgrzybków prawie ususzonych.
Ale w lesie ciągle tętni życie. Kilka młodych muchomorów i sporo roznegot rodzaju psiaków, ewentualnie jadalnych ale mi nieznanych, więc nie brałam.
2019.11.20 17:41
[🥇 +2 dni dostępu do pełnej wersji portalu]

... szerzej o tym grzybobraniu ... Był to spacer pożegnalny więc miło, że cokolwiek jeszcze się trafia.
Są to raczej końcówki ale i tak się cieszę że zakończyłam ten sezon pięknym borowikiem mimo że został na rozsiew ale i tak się cieszę 🙃
Pozdrawiam wszystkich. Darz grzyb!
wto 19.lis 2019
Fan 577 (bez logowania)
(6/h) Duże podrzybki Stary mieszany las sosna brzoza
2019.11.19 14:17
[🥇 +2 dni dostępu do pełnej wersji portalu]
pon 18.lis 2019
skorumpowany (bez logowania)
doniesień: ≥2
(1/h) Jedna siwa prośnianka w trakcie godzinnego spaceru. Koniec definitywny i ostateczny;) sezonu. Pozwolę sobie dodać śmierdzącą padliną ciekawostkę z lipca z odnalezionych właśnie zdjęć. Stanowisko kilku grzybów w różnym stadium znalezione podczas zbiorów wiśni w sadzie, Konie kolo Pniew. Być może zarodniki trafiły tam razem z nawozem sprowadzanym zza oceanu.
2019.11.19 07:25
[🥇 +2 dni dostępu do pełnej wersji portalu]
sezony 2019 1118-1124 dolnośląskie #6 (4 fot.) lubelskie #3 (3 fot.) łódzkie #4 (4 fot.) lubuskie #2 (2 fot.) małopolskie #5 (4 fot.) mazowieckie #10 (10 fot.) opolskie #1 (1 fot.) podkarpackie #3 (2 fot.) podlaskie #1 (1 fot.) pomorskie #8 (7 fot.) świętokrzyskie #4 (4 fot.) śląskie #22 (21 fot.) warmińsko-mazurskie #1 wielkopolskie #2 (2 fot.) zachodniopomorskie #2 (2 fot.) aktualne występowanie grzybów napisz o grzybobraniu

mazowieckie - grzybobrania od 18 lis. do 24 lis. 2019

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji