(100/h) Ruszyło się po deszczach sporo nowych grzybów. Najwięcej podgrzyba czarnołebka, sporo kurek oraz od czasu do czasu dorodne i nierobacze prawaki. Na trasie zebrane także podgrzybek zajączek oraz bagniaki. UWAGA sporo goryczaków żółciowych!!!
(70/h) Myślę, że jest wysyp może jeszcze nie taki jak jesienny ale jest bardzo przyjemnie. Po ulewach obrodziło w piękne prawdziwki, kurki a także kozaki i podgrzybki. Za dwa dni wyruszam na tygodniowy grzybowy urlop. Pozdrawiam grzybiarzy.
(60/h) w lesie mokro po uprzednich ulewach, sporo rydzów co mni bardzo zdziwlo o tej porze roku, wiekszosci robaczywych ale patelnia była, smak niezastąpiony, poza tym maślaki male i przerosniete, kozak sladowe ilosci, kani sporo. ogolnie rok nieprzeiwdywalny.
(300/h) BYŁEM PRZEJAZDEM! Stare lotnisko polowe na szosie 163- wygląda jak jedno wielkie targowisko. Dziesiątki straganów z grzybami- głównie kurki i kozaki, prawdziwków stosunkowo mało! Ruszyło się na całego!!!
(30/h) 120 pająków na godzinę, ale może dzięki temu - tylko około 12 komarów na godzinę. Innych zbieraczy - około 8,5 zbieracza w zasięgu wzroku i słuchu na godzinę. Grzybów na godzinę tyle co w zgłoszeniu - podgrzybki rozmaite, maślaki dwóch gatunków, kilka prawdziwków, jeden emerytowany kozak. Sporo osobników po przejściach i w kiepskiej kondycji - nie uwzględniam ich w statystyce.
(250/h) KŁOMINO- opuszczone miasto, w okolicznych lasach- ani żywej duszy, za to zatrzęsienie grzybów- kurki, kozaki, podgrzybki złotawe. Pozdrawiam grzybiarzy!
(40/h) Siąpi cały czas. Zach. strona jeziora Bierzwnik, las bukowy: prawdziwki, w większości przerośnięte i zaczerwione; kilka piaskowców modrzaków; siedzuń sosnowy w młodym stadium, kurki, kozakibabki, podgrzybki, ale śladowe ilości. Okolice wiochy Malczewo: rydze w większej ilości! Zbyt późny zbiór, bo 50% zaczerwionych (co za idiota powiedział: zdrowy jak rydz ?). Taż to październik w lesie, nie lipiec. Porąbany rok! Poza tym kilka pierwszych kani. Nadal brak deszczówek i ucha bzowego... Aborygeni/autochtoni ruszyli na łów: skupy pracują pełną parą. Fachowcy zbierają po 2-4 wiaderka prawdziwka co dnia.