śląskie - grzybobrania od 2 lip. do 8 lip. 2018

sezony 2018 0702-0708 dolnośląskie #10 (6 fot.) kujawsko-pomorskie #1 (1 fot.) lubelskie #5 (1 fot.) łódzkie #2 (1 fot.) lubuskie #1 małopolskie #22 (15 fot.) mazowieckie #1 opolskie #1 podkarpackie #26 (12 fot.) podlaskie #1 świętokrzyskie #4 (2 fot.) śląskie #27 (22 fot.) warmińsko-mazurskie #1 (1 fot.) wielkopolskie #3 (1 fot.) zachodniopomorskie #3 woj. nieokreślone #2 aktualne występowanie grzybów napisz o grzybobraniu
Po zalogowaniu jest tu pokazany plan województwa z naniesionymi miejscowościami doniesień.
8.lip 2018
z3z (bez logowania)
(10/h) ponad 20 borowików, 3 kozaki, 1 gniewus, las bukowy
2018.7.9 10:06
8.lip 2018
tazok
(15/h) Poloki, brzezioki, maśloki, prawoki, zajoncoki, kozoki i w ogóle było OKI :))
2018.7.9 00:38

szerzej:
Myślę, że te 15/h to optymalna miarka dzisiejszej wycieczki grzybowej. Towarzystwo rasputinowej ze spostrzegawczym bodyguardem – rasputinem i boletusa kriczardusa - nastroiło bardziej niż sympatycznie. Z samego bladego rana, nieco po godzinie 12.00, złapaliśmy beztroski luzik i dobry humor – więc wystarczyło teraz przekuć zmysłową atmosferkę - w sukces. Czyli zapełnić dwa kosze w wersji XXL. Wycieczka spontanicznie wkomponowała się w leśnickie lasy i po chwili sprawnie przerodziła się w przegląd brzezin, jodłowych zagajników, buczyn, brzimów, i smreków. Wiecie jak to jest w dobrym towarzystwie ? Wśród pięknych lasów, i szemrzących strumieni ? No tak że czas ucieka jak szalony, ledwo żeśmy się rozkręcili a tu już minęła trzecia godzina. A skutki ? Jak na pełną turystów dolinę i jakby nie patrzeć niedzielne, letnie, pogodne popołudnie – lepiej niż dobrze. Nie licząc po aptekarsku, a też dodatkowo dzieląc skrupulatnie zbiory na cztery pary oczu, to ilość może nie powala. Za to radochy było co niemiara, bo często udawało nam się wypatrzeć polokowe polanki w brzimach ( przyp. tłumacza – koźlarze pomarańczowożółte w modrzewiach ), prawokowe rodzinki w smrekach ( tłumacz zbędny ) czy też maślokowe hordy na samych niemal ścieżkach. Jak dodać do tego ekwilibrystyczne zbieranie kurek na prawie pionowych brzegach leśnickiego potoku – będzie kompletny raport. O czym za sprawą towarzystwa "młodych gniewnych" :) – odświeżony o jedno pokolenie Peselem – uprzejmie informuje Tazok & Company

8.lip 2018
PECOK
(0/h) O
2018.7.8 21:30

szerzej:
TRZYMAM KCIUKI I MOŻE NAM SIĘ UDA Z WAMI BYĆ NA KOLEJNYM SPOTKANIU.

ZDROWIE MĘŻA NAS UZIEMIŁO. TAZOK WIE CO NAS SPOTKAŁO.

PIĘKNA FOTOGRAFIA KLASOWA!!!!! POZDRAWIAMY GRZYBOŚWIRKÓW

8.lip 2018
młody Werter
(5/h) Grażka zabrała nas na wycieczkę w swoje miejsca gdzieś w okolicach Lublińca. Było pięknie i dużo radości. Mimo suszy do kosza trafiły szlachetne, podgrzybki, ceglaki, kilka kurek, kanie, maślak, no i ja dorzuciłem kilka najładniejszych muchomorów czerwieniejących i rdzawobrązowych zwanych panienkami😀.
2018.7.8 21:00

szerzej:
Radość ze znalezienia grzybów w taką suszę była przeogromna, a grzyby naprawdę wyjątkowo urodziwe. Mamy dużo zdjęć jak pokładamy się na ziemi, jakby nas kto widział to nieźle by się uśmiał, my też zresztą nieźle się uśmialiśmy. Dodam jeszcze, że w nocy miałem okazję pooglądać jelenie przez noktowizor Grażki, super sprawa, może sam kiedyś zaopatrzę się w taki sprzęt😀. Pozdrawiam Wszystkich!! Darz grzyb!

8.lip 2018
kogutowa (bez logowania)
(20/h) Las mieszany 50 kozaków 20 prawdziwków 5 ceglastych kilka kurek
2018.7.8 20:10

szerzej:
Piękna pogoda, piękny wypad, piękne zbiory.

8.lip 2018
arturo
(5/h) Mój pierwszy w tym roku borowik🙄 po przespanej nocy, po śniadanku, Grazka i Zygmunt wzięli nas do lasu☺ nie trzeba było długo chodzić i nagle jest, kilka ceglasi, a to Zygmunt znalazł pięknego borowika, za chwilę i Grazka i Maciek dają znak, że mają kolejne, no i mi się w tym całym zamieszaniu udało znaleźć mojego borowika😀 zamieszaniu, bo nie wiadomo było któremu pierwszemu robić zdjęcie☺ a było co fotografować :) także podziękowania dla Grazki i Zygmunta, że zechcieli nas zabrać na spacer, który zaowocował pięknym zbiorem☺
2018.7.8 19:34
8.lip 2018
rainy3
(0/h) Las mieszany. Dwugodzinny spacer. Grzybów jadalnych brak. Znalazłem jedynie muchomory oraz coś - trudno powiedzieć co na dole były rurki i wyrastało to z ziemi jednak kapelusz sugerował, że jest to huba (no chyba że to po prostu jakiś grzyb w stanie agonalnym). Póki nie pojawiło się słońce w lesie było rześko, potem jak na saunie.
2018.7.8 18:35
8.lip 2018
tazok
(2/h) Oj było grzybowo jak rzadko kiedy. Były borowiki i kanie, były kolczaki i kurki, była soplówka, i z był też przeproszeniem niejaki próchnilec. Tak, tak - zjechało się Królestwo Funghi z niemal całej Polski, rozłożyło się w Piłce, na ławie „U Celiny „, wystawiło kapelusze do słońca. Było co podziwiać.
2018.7.8 18:01

szerzej:
Podziwiało je trzydzieści par oczu spragnionych takich widoków, oczu do takich cudów nieprzyzwyczajonych, i takie oczy nasycone już widokiem kapeluszowych elegantów. Owe trzydzieści par oczu, należało do entuzjastów, nawiedzonych koneserów, sympatyków, wielbicieli, smakoszy grzybowych specyjałów i oczy zwykłych miłośników lasu, grzybobrań i grzybów. Znaleźli się wśród nas i ortodoksyjne kurkojady, byli borowikowi fundamentaliści i bardowie ceglasiowej urody. Pies na muchomory, opieńkowy potwór i dwoje ortodoksyjnych stronników szmaciaków dopełnilo tego ludzkiego koglu-moglu. Niemal już tradycyjne od nastolatek po dziadków, od włochatych po łysych, były gaduły i słuchacze. Uciechom, rozmowom, wymianom przepisów, lufek „za zdrowie”, uśmiechom nie było końca. Nawiązane przyjaźnie przetrwają a wspólna – jakże sympatyczna pasja niech dalej nas łączy. I ja tam byłem radlera „0” procent piłem – a com widział to Wam opowiedziałem. Dobra: Koniec i bomba, a kto nie był ten…. Niech koniecznie przyjedzie za rok. Jednym słowem GRZYBOŚWIRKI WSZYSTKICH KRAJÓW ŁĄCZCIE SIĘ.

8.lip 2018
Pan Grzybek
(40/h) Sucho, same podgrzybki, około 60 za 1,5 h spacer
2018.7.8 08:01

szerzej:
W lesie pięknie. Bardzo zryty przez dziki. Grzybiarzy brak. Przy okazji piękne duże borówki.

7.lip 2018
grazka
(0/h) Muszę, no muszę, bo spokoju mi to nie daje, dopisać posłowie do wpisu Tazoka o sobotnim spotkaniu Grzyboświrków w Piłce.
2018.7.10 18:24

szerzej:
Zresztą co tu pisać, sami widzicie, że w obowiązku byłam, zdjęcie to umieścić jako wyraz uznania dla rąk, które te cudeńka stworzyły musiałam. Emilowy tort na górnym zdjęciu spod rąk anonimowego cukiernika czy cukierniczki wyszły... kurki, maślaki, muchomorki i ten, no... sromotnik bezwstydny, którego to mnie akurat przydzielono (hmmm... złośliwość czy nagroda🙄). Zapewniam jednak, że wyśmienicie smakował i nos mi nie odpadł;-) Drugi tort, ten na dolnym zdjęciu,... mmm... pycha..., ręce znane nam wszystkim go wyczarowały, ręce, które anatomię grzybów doskonale znają, bo setki ich, jak nie tysiące się przez nie co roku przewijają:-))) To dłonie naszej Basi kochanej wypieściły te fikuśne boletusiki. Rozkosz dla podniebienia, w smaku czuć, że całe swoje serce Basieńka w stworzenie tego wyjątkowego dzieła włożyła. Piękne, naprawdę piękne akcenty naszego grzyboświrkowego spotkania :) Czy to nowa tradycja się tworzy?:-) Basiu, gratuluję talentu nie tylko do zbierania grzybów, ale również do ich tworzenia:-) Dodam, że równie ogromną atrakcją dla naszych zmysłów smaku, przywiezione przez duet S&T cieszyńskie kanapki ze śledziem, jak i swojskie wyroby Przemasa były :) Sami widzicie, że nie byle jakie rarytasy w zeszłą sobotę na stołach w Piłce "U Celiny" gościły :) PS admin niech wybaczy, że nie o tych grzybach co należy pisałam, jednak niech na uwadze ma, że "sam sobie jest winny", bo tak fantastyczny portal stworzył... dzięki p. Marku :)

7.lip 2018
Emil.E.
(0/h) Kochani. Grzybów tyle że aż się stoły uginały. Serdeczne dzięki za wspaniały dzień.🌷
2018.7.8 12:55
7.lip 2018
SzukającNosemGrzyba (bez logowania)
(5/h) Parę borowików, parę czerwono-porych, potężny prawdziwek o wadze 40 dkg, parę maślaków i parę zajączków :)
2018.7.7 18:43

szerzej:
Dzisiejszy wypad w nasze ulubione miejsce czy Straconka/Lipnik. W lesie mokro, wilgotno, parno... idealne wprost warunki żeby grzyby rosły. Ale rosną powoli, wzbudzając pożądanie i nadwerężając naszą cierpliwość. Ale warto być cierpliwym i mieć szacunek dla przyrody, jak uklękniesz w lesie to matka natura pokaże Ci swoje skarby. Tak sobie ze sznupką dreptaliśmy swoimi ścieżkami, tu borowik pojedyńczy, tu maślaczek osamotniony, tu zajączek jakby zapomniany przez wszystkich. Przykucnąłem koło dwóch małych a jakże cudownych maślaczków, za którymi nota bene baraaardzo się stęskniłem i poczułem czyiś wzrok na moim karku, a w zasadzie spojrzenie a dokładnie obecność. Patrzał na mnie szarmanckim kapeluszem pewny siebie bo noga gruba. Cudowny prawdziwek o wadze 385 gramów. Duży, pewny siebie i o dziwo zdrowy i pachnący lasem igliwiem, szyszkami.... najlepsze z najlepszych perfumy lasu. Pozyskałem go całym należnym mu szacunkiem i delikatnością motyla. W chwili pisania tego raportu cieszy mnie zapach z kuchni gdzie właśnie dodaje uroku i smaku zupie grzybowej :). A teraz taka przykra konstatacja, pewne nasze ulubione ze sznupką miejscówki zostały potraktowane przez drwali. Ja szanuję ten zawód, bo ktoś musi i wszyscy korzystamy z efektów pracy tych twardych facetów, ale wystarczy odrobina oleju z piły tarczowej i umiera cała połać lasu, grzybnia porażona niestety nie wydaje owoców, smutny widok kiedy od dwóch lat w miejscach gdzie las nas uczył grzybozbierania i szacunku dla darów świeci pustką, nie rośnie mech, trawa rachityczna i nawet wysoce odporne grzyby pasożyty nie występują już.... przykre to, a wystarczyło trzymać się starych tradycji i piły napędzanej siłą ludzkich ramion i dłoni..... Mimo to cieszy nas, że jeszcze w naszych rejonach można znaleźć miejsca gdzie grzyby cieszą jak seria z pepeszy :) Z ciepłymi pozdrowieniami dla pozytywnie "grzybniętych"

7.lip 2018
Bbrydz (bez logowania)
(25/h) 3 godziny zbierania. 170 grzybow. 150 borowików i inne. 2 osoby
2018.7.7 13:05
7.lip 2018
Marco (bez logowania)
(40/h) Około 160 podgrzybków złotawych w 4 godziny. Las mieszany z przewagą dębów i brzóz.
2018.7.7 11:04

szerzej:
Najpierw stara miejscówka- ale tylko 10 złotawych w 1,5 godziny. Potem kolejna miejscówka i wysypało podgrzybkami złotawymi ( Od schylania aż boli kręgosłup). Niektóre to naprawdę nano miniaturki😛. Ale za to ulubiony obiad👍

6.lip 2018
Starygrzyb
(1/h) Ja Starygrzyb niniejszym donosze uprzejmie ze w lasach wislanskich same stare grzyby byly: ceglasie kozaki siniaki zieleniatki kurki i goryczaki. Malo, ale na wadze wyszlo niezle...
2018.7.7 10:27

szerzej:
Wszystkie juz wyzbieralem /nawet goryczaki, bo wzrok juz nie ten/, ale nie odbiore Wam nadziei - wczoraj wieczorem lalo jak z cebra po dlugiej suszy, no i nagle zimno przyszlo...

6.lip 2018
Emil.E.
(0/h) Sucho wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie. Moje bagniska, gdzie co roku o tej porze dorastały babki - niemal wyschły całkowicie. W lesie obok tylko jeden borowik. Ale cóż z tego.
2018.7.6 15:08

szerzej:
Gdy go wziąłem na ręce, to tylko się zatrząsł i po chwili wyzionął ducha. Pochowałem go w miejscu gdzie dorastał. O czym powiadamia Was, pogrążony w rozpaczy, E.

6.lip 2018
Marcin Sz. (bez logowania)
(14/h) Las bukowy same prawdziwki, 90% zdrowych.
2018.7.6 13:23
6.lip 2018
Matis (bez logowania)
(60/h) Borowik szlachetny 90%, borowik ceglastopory 10%. Dużo młodych.
2018.7.6 13:09

szerzej:
Niespodziewanie bardzo dużo grzybów, mimo że według mapki wynika coś innego.

5.lip 2018
marians (bez logowania)
(20/h) bardzo dużo kurek (kilka gatunków), kilka piaskowców, zajęczaki. Borowików, poza niejadalnymi, nie było
2018.7.7 11:58
5.lip 2018
11 xx (bez logowania)
(5/h) 20 prawvdziwkuw
2018.7.5 13:57
5.lip 2018
Marco (bez logowania)
(20/h) ponad 40 zajączków, 1 prawdziwek, las mieszany-starodrzew.
2018.7.5 09:14

szerzej:
Stara miejscówka-las mieszany, ponad 40 zajączków, 1 borowik. W lesie bardzo sucho. Opłacało się wstać o 5 rano żeby cieszyć się dobrym obiadem👍😛

4.lip 2018
grazka
(6/h) Niewiele miałam czasu, tylko 1,5 godziny w lesie. I znowu nic mniej, nic więcej.... wynik podobny do poprzednich w przeliczeniu szt/godz. 8 szlachetnych, 2 podgrzybki i troszkę kurek... tych lekki spadek odnotowałam, po prawdzie jednak za bardzo ich nie szukałam. Ucieszyłam się ja, ucieszyła się Lawendowa, ponieważ w jej ręce trafił mój " urobek":-)....
2018.7.6 01:09

szerzej:
.... bo to właśnie z Lawendową i Emilem umówiłam się w Piłce, na "oględzinach" miejsca przed sobotnim spotkaniem "grzyboświrków". Ustaliliśmy z Celiną co trzeba (przypominam 40 zł/os ciepły posiłek - każdy zamówi sobie co będzie uważał, kawa, herbata, ciasto. Napoje, piwo do kupienia osobno, gotówka ze sobą, brak możliwości płacenia kartą). Informujemy, że brak jest również zasięgu (chwilami jest, zależy jak się stoi), dlatego postanowiliśmy, że na drogach dojazdowych rozwieszone będą czerwone wstążki - patrzeć na prawo, przed samym zjazdem na parking - na lewo. My czujni będziemy, dopilnujemy, żeby każdy dojechał. GPS-a nastawić na Restauracja "U Celiny" Piłka. Dobre humory i nastrój zabierzcie ze sobą, na pięciogwiazdkowy lokal nie nastawiając się, krawaty i suknie nie są obowiązkowe;-)) Dla tych którzy przyłączyć się do nas jeszcze zechcą telefon kontaktowy do Emila 510-165-910. To już pojutrze!..., a właściwie jutro!.... do zobaczenia!🙋😆👋

4.lip 2018
Tomitko (bez logowania)
(30/h) Same koźlarze :)
2018.7.4 17:22
4.lip 2018
lp100
(5/h) 10 prawdziwków, 5 ceglastych, kurki - małe (w przeliczeniu 1/h). Las bukowy.
2018.7.4 12:16

szerzej:
Resztki po cieplutkich deszczach z czwartku i piątku. Ogólnie gleba i ziemia są dobrze nawodnione, ale ściółka z wierzchu już jest sucha (zimne, ale i suche arktyczne powietrze + wiatr zrobiło swoje, a teraz świeci słońce i jest ciepło). Brak wilgoci w lesie, nie ma rosy, wszystkie grzyby suche. W najbliższym czasie albo wypady "kondycyjne" albo lepiej zająć się pracą. Trzy najmniejsze trochę robaczywe, ale reszta, szczególnie ten gigant ze zdjęcia całkowicie zdrowe. Kurki drobne i niewyrośnięte. Przynajmniej u nas w górach, wcale nie musi mocno padać (w ziemi woda jest), ale deszcz koniecznie musi zmoczyć ściółkę i zostawić w niej trochę wilgoci.

3.lip 2018
marmor (bez logowania)
(10/h) Pierwsze dwa prawdziwki oraz miseczka kurek. Niestety, grzybki już lekko podsuszone, las bukowy - jeśli w najbliższych dniach nie popada porządnie, to będzie "po faworach".
2018.7.4 08:06
3.lip 2018
dzidek
(4/h) 5 ceglastoporych, 5 kozaków dębowych, 3 prawdziwki i kilka innych na spotkanie w Piłce
2018.7.3 14:49

szerzej:
Po ostatnich opadach spodziewałem się niezłego wysypu. Pierwszy raz w tym roku wziąłem koszyk. Niestety okazało się że w lesie straszna susza i grzybów niewiele. Pewnie chłodne noce też mają na to wpływ. No to do zobaczenia w Piłce 🙂

2.lip 2018
summer
(1/h) Niestety, tylko jeden ceglastopory. W lesie pusto. Ani grzybów ani ludzi.
2018.7.3 03:44
sezony 2018 0702-0708 dolnośląskie #10 (6 fot.) kujawsko-pomorskie #1 (1 fot.) lubelskie #5 (1 fot.) łódzkie #2 (1 fot.) lubuskie #1 małopolskie #22 (15 fot.) mazowieckie #1 opolskie #1 podkarpackie #26 (12 fot.) podlaskie #1 świętokrzyskie #4 (2 fot.) śląskie #27 (22 fot.) warmińsko-mazurskie #1 (1 fot.) wielkopolskie #3 (1 fot.) zachodniopomorskie #3 woj. nieokreślone #2 aktualne występowanie grzybów napisz o grzybobraniu

śląskie - grzybobrania od 2 lip. do 8 lip. 2018

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji