(10/h) Do lasu nie wchodziłem, kępa kilkudziesięciu maślaków oraz jeszcze kilka w promieniu 5 metrów na trawniku koło parkingu nad jeziorem - przystań statków pod ruinami zamku. Wielkość od 1 do 7 cm. Większe oczywiście z mieszkańcami, ale sos dla 2 osób był zanim zrobiłem zdjęcie... Wpisałem 10/godz, bo to chyba przypadkowy "rzut" - inne znane miejscówki (trawniki, ogrody) puste.
(7/h) Popołudniowy wypad do Lasu na jakieś 3 godzinki. Pogoda prawdziwie letnia (29 st. C), ale soczysta majowa zieleń i ptasie koncerty wynagradzają wszystko z nawiązką :) tym razem do koszyczka powędrowało 24 szt. borowika ceglastoporego, grzybki młode, ładne i zdrowe :) chodziłbym pewnie dłużej, ale musiałem wiać do samochodu przed burzą i to solidną, na szczęście się udało :) Pozdrawiam!!! :)
(13/h) wypad w Beskid Mały połączony przez przypadek z pierwszym w tym roku grzybobraniem. 12 poćców i 1 ładny prawdziwek. Wszystko rosło metr, dwa od szlaku.
(7/h) W całym lesie grzybów niewiele, ale na jednym przyjemnym obszarze 7 ceglastoporych. Kilka osobników zostało też znalezionych całkowicie zgnitych i zjedzonych.
(6/h) Witam po dłuuższej przerwie :) pierwsze w tym sezonie wyjście do Lasu w wiadomym celu :) żeby nie budzić śpiącego w paprociach"licha", nie zabrałem ze sobą nawet nożyka, jedynym elementem "grzybo-wyposażenia" była ekologiczna, zielona torba z pandą :) jak się okazało, była przydatna, bo w ciągu 3 h spaceru po Lesie, powędrowało do niej 19 borowików ceglastoporych :) rosły w rodzinkach 2+1 albo 2+2, młodsze osobniki w 100% zdrowe, te największe o średnicy kapelusza 8-14 cm z lokatorami;) wszystkie znalezione w Lesie iglastym, świerkowo-jodłowym. W ściółce wody jest już chyba pod dostatkiem, i jeśli nie przyjdą nagle mordercze upały, to moim skromnym zdaniem w Beskidzie Wyspowym jest szansa na prawdziwki i to już w 1-szej połowie czerwca :) może nie od razu będzie ich na "tony" i pewnie trudno będzie o takie bez jednego robaczka, ale na zupkę czy sosik powinno wystarczyć, czego życzę Wszystkim GrzyboManiakom i sobie też! :) Pozdrawiam!!!
(15/h) pierwszy wypad w tym roku do lasu i cala suszarka grzybów :) w domu pięknie pachnie suszonymi grzybkami. pozdrawiam wszystkich maniaków grzybobrania :)
(0/h) Cztery piękne kępy Żółciaka Siarkowego (ok. 75 osobników) na starej przydrożnej wierzbie. Na fotce widoczne tylko 3 kępy widoczne od strony drogi. Niestety nie zebrane bo były zbyt wysoko żeby się do nich dostać, a zauważyłem je będąc przejazdem.
(3/h) W lesie fajnie, ale nic jeszcze nie ma w Gorcach. W sumie za dwie godziny 5 ceglastoporych, każdy 1-3 cm więc malutkie. Tutaj grzyby będą za miesiąc może
(8/h) zachęcony dobrymi wieściami z powiatu wadowickiego odwiedziłem swoje miejsca na borowika sosnowego. Co roku w maju znajduje kilka grzybów z gatunku boletus pinophilus, ale czegoś takiego nie pamiętam. 16 dorodnych osobników wypełniło cały kosz.
(7/h) krótki rekonesans w lesie oceniający jego stan po zimowych "działaniach " leśników: las "rydzowy" - duże straty w miejscówkach, tak duży wyrąb jodły wpłynie negatywnie na ilość pozyskanych rydzyków na jesieni [ może działania "zapobiegawcze" zmniejszą straty ] las "prawdziwkowy" - w sumie straty nie duże, 2-3 miejscówki [leśnicy zastosowali w jednym miejscu nową metodę uprawy, wycieli cały podszyt i drzewa liściaste - buki, dęby, średnicy 30-40 cm, zostały tylko sosny z rachityczną koroną, słońce wszystko "wypali" ] w części lasu, gdzie piły nie dotarły, poćki w sumie 15 szt, średnie i duże, melduję: panie administratorze w okolicach Kalwarii sezon rozpoczęty!!! [ps. znajomy w słonecznym miejscu trafił jednego czerwonego ]
(5/h) 10 maślaków zdrowych w 2 h + resztki smardza (pierwszy raz znalazłem!). W maślakowych miejscówkach rano było dość wilgotno, w miejscówkach na podgrzybki bardzo sucho no i pusto...
(15/h) Dzisiaj 15 maja pierwsze w tm roku grzybki. Duzo maluchow i kilka juz przerosnietych borowików ceglastoporych. Bedzie za kilkanascie dni po ociepleniu dobry zbior. 7
(1/h) Las pod Gorcami. W lesie kwiecień. Nie ma jeszcze czerwonych. Tylko "kozie brody", których nie zbieram. Tutaj jest jeszcze niestety za zimno na pierwsze grzyby. Ważne że mokro i uważam że będzie dobry rok.
(10/h) Stare wyrobisko piaskowe zalesione sosną, modrzewiem zbierane grzyby to 3 rodzaje maślaków /zwyczajny, żółty, ziarnisty/przy okazji znalazłem kilka piestrzenic kasztanowatych, których dawno już nie widziałem.
(9/h) Wiem, że smardzami nie zaszpanuję, gdy pełno doniesień o pierwszych rurkowych, ale mnie bardzo ucieszyły! Rosną na starej drodze przy brzegu lasu; dorodne, do 20 cm.
(1/h) Chyba najpiekniejszy las w roku-otaczajacy nas swieżą zielenia z kazdej strony. Do tego pierwsze grzybki w roku dwa borowiki sosnowe. Pozdrawienia dla wszystkich odwiedzajacych strone.