(7/h) Przy drodze DW 341 z Brzeg Dolny do miejscowości Uraz. Niedzielny wypad z psem do lasu. Jak zawsze w okresie sezonu grzybowego zabieram na takie wypady niezbędne rzeczy. W lesie w zacienionych miejscach pojawiły się kurki i prawdziwki. Rezultat niedzielnego spaceru 7 prawdziwków i kilka kurek.
(5/h) Generalnie mało grzybów, pojawiają się lokalnie. Przykładowo: kozaki znalazłem pod brzozami tylko wśród świerków, gdzie ściółka jest bardziej wilgotna niż wśród sosen. W lesie więcej zbieraczy jagód niż grzybów. Kurek nie ma, co potwierdza brak ich w sprzedaży w przydrożnych stoiskach.
(10/h) w górach coś się dzieje, jest trochę świeżego prawdziwka i czerwonego kozaka, kurka raczej przestaje iść. Dziś znalazłem pierwsze trzy zamszowe podgrzybki na grubej nodze. Na dobrych i sprawdzonych miejscach ludzi było multum, ale nie ma się dziwić - weekend i ładna pogoda zrobiły swoje.... w okolicach Bolesławca jest bardzo, bardzo słabo, przez dwie godziny w dwie osoby znaleźliśmy kilka kurek i jednego prawdziwka
(20/h) W sobotę pogoda wymarzona na wypad do lasu tylko grzyby nie dopisały. 5 godzin w lesie i tylko 10 prawdziwków usiatkowanych, kilka maślaków modrzewiowych i oczywiście kurki (ale nie za dużo), ani jednego kozaka a miejscówek obeszliśmy sporo, podgrzybka jeszcze nie widać i brak borowików szlachetnych. Ludzi niedużo, komary trochę odpuściły ogólnie spacer ciekawy -bardzo dużo jagód można było pozbierać duże ilości-jak ktoś lubi zbierać jagody
(4/h) Darz Grzyb! :) Dziesiejszy wypad do lasu był namiastką jesieni. Przywitał mnie chłód, wiatr, pochmurne niebo i przelotny deszcz. W naszym klimacie to nic nadzwyczajnego, pomimo, że to 13 lipca. Z rana tradycyjnie zrobiłem obchód po miejscach grzybowych. Efekt to 11 koźlarzy czerwonych, 1 pomarańczowożółty, 2 koźlarzebabki (1 robaczywy), 1 maślak żółty i ok. 15 dkg kurek. Z niejadalnych trochę więcej tęgoskórów, poza tym liczniej pokazują się muchomory czerwonawe, mglejarki, gołąbki i inne blaszkowe, których dokładnie nie zidentyfikowałem. Później zaszyłem się w jagodnikach i swoje nakosiłem.:-) Dziesiejsza, aura, była doskonała do zbierania jagód. A i komary o dziwo nie dawały tak mocno jak do tej pory. Według mojego oka, należy baczniej prześwietlać lasy w najbliższych dniach bo kozaczki, które znalazłem to sama młodzież a i wpisy z dolnośląskiego są bardziej na plus. Tymczasem woj. podkarpackie i małopolskie dają grzybowego czadu równo! :) jak czytam z tych regionów wpisy to nie mogę zasnąć.:-)
(7/h) Coś kiepsko w tym roku jest w; moim; lesie. Już myślałam że nie znajdę nic przechodząc przez pierwsze zagajniki; ale coś się tam trafiło Troche kurek taki mały talerzyk 2 ceglastopore i 4 małe kozaki czerwone. Nie próbowałam zapędzać się głębiej w las bo nie miałam żadnej moskitiery :):) :). Komary może dzisiaj odpuściły ale bąki i jakieś takie muszki co przyklejają sie do ciała żyć nie dawały! Ogólnie w lesie bardzo mokro pojawiaja sie jakieś pierwsze psie grzyby. Mam cicha nadzieję że wreszcie trafie na wysyp prawdziwka>Bo serce boli jak grzybiarze wpisują ilości o któtych tu można tylko pomarzyć
(12/h) witam grzybiarzy. Dzisiaj pojechałem na rekonesans. Od pięciu lat jeżdżę w to samo miejsce. Raz się spużnię a raz za szybko. I tak było dzisiaj. Ale na zbiór nie narzekam. 33 prawdziwki, i reszta to podgrzybki i dalej jak leci. Zbiór udany, jestem zadowolny.
(3/h) Darz Grzyb!;) Opis sobotniego wypadu do lasów w zasadzie mógłby być bardzo podobny do tego, co pisałem odnośnie wyjazdu z 3 lipca ale nie byłbym sobą, jeżeli trochę nie rozpisałbym się.;) Obejście kilkunastu "certyfikowanych miejscówek" skończyło się znalezieniem 2 młodych koźlarzy czerwonych, 1 kurki, 7 piaskowców modrzaków (wziąłem tylko 3, reszta ześrutowana przez stado żuków) i 1 koźlarz brązowy nadziany tłustymi larwami. Minimalnie można spotkać więcej grzybów niż jeszcze 3 dni wcześniej. Widziałem kilka gołąbków o bordowych kapeluszach, 5 tęgoskórów, kilka muchomorów czerwieniejących i mglejarek. Może, pomału, kto wie - wyskoczy coś z rodzaju Leccinum czy Boletus.:-) Po szybkim obchodzie skupiłem się na jagodach. Efekt załączam na zdjęciu.;-) Ale tempo ich zbierania narzuciłem sobie mordercze. Jeżeli chodzi o liczbę komarów na osobę to śmiało wpisuję milion a i tak jest to wartość zaniżona.;-) Dwie ważne sprawy, po wpisie osoby o pseudo stary. grzyb i komentarzu Administratora - po pierwsze Drodzy Grzybiarze poinformujcie np. na początku września o możliwości składania relacji z grzybobrań wszystkich znajomych. Ja zrobię to mailowo a niektórym znajomym osobiście. Wrzesień jest miesiącem, gdzie na grzyby zaczyna jeździć zdecydowanie największa ilość ludzi i wtedy warto przekazać im tą informację. Im więcej wpisów, tym dokładniejsza i rzetelniejsza mapa.;) A bardzo dużo grzybiarzy nie wie o jej istnieniu (u mnie np. na 14 zapytanych znajomych grzybiarzy, wiedział tylko jeden). Nie zdawałem sobie sprawy, że z niektórych terenów doniesienie wpisuje tylko jedna osoba. Druga sprawa to kurki. Tak jak napisał Marek - w realnym świecie różnie jest to robione. Jedni je liczą i podają ilość na godzinę, inni np. wpisują wagowo. To drugie rozwiązanie moim wyłącznie subiektywnym zdaniem jest zdecydowanie lepsze. Lepiej brzmi wpis typu - znaleziono 40 dkg kurek niż 250 sztuk na godzinę. Na ale to tylko rozważania i nie chcę narazić się fanatykom gatunku.;) Podobnie możnaby wpisywać na jesieni ilość opieniek. Pozdrawiam Wszystkich serdecznie!;-) Następny wypad planuję 13 lipca. Może 13 będzie szczęśliwa.;-))
(25/h) Po tygodniu ponowna wizyta w lasach, w okolicy Dobrej. Tym razem znacznie więcej znacznie większych kurek. Do tego trafiło się 5 muchomorów czerwieniejących bez lokatorów. Z niezabranych dwa mocno rozwinięte muchomory rdzawobrązowe i jeden bardzo duży prawdziwek, niestety pożarty przez komitywę maślaków i innego robactwa. Ostrzegam, że w lesie pełno komarów i innych gryząco-kłująco-ssących owadów.
(7/h) około 40 grzybów na kilka godzin "spacerowania" po lesie. Ogólnie można powiedzieć że "zdrowe powietrze" jest w lesie - grzyby nie czują potrzeby aby prezentować swoje owocniki. Trafione przypadkiem stanowisko prawdziwka omglonego ( atramenciaka, prawdziwka klinowotrzonowego ) dało trochę satysfakcji ( 36 sztuk wszystkie zdrowe ale podsuszone i gryzione przez ślimole ). Do tego 6 sztuk podgrzybka złotawego ( w stałym miejscu ) i na dobry humor z 1/2 kg kurek oto efekt oczowytrzeszczu. Pozdrawiam i życzę częstego kucania.... w lesie;)
(2/h) Darz Grzyb!;) Już mamy lipiec. Jak ten czas pędzi.;) Minęły 2 pierwsze miesiące sezonu i jak na razie na Wzgórzach Twardogórskich wysypu grzybów nie było. Wprawdzie mieliśmy incydent, czy namiastkę pierwszego wysypu w okolicach drugiej i trzeciej dekady czerwca ale zanim się rozkręciło to już się skończyło.;) W lasach w tym roku jest jakoś tak dziwnie. Nie wiem, czy tylko ja to odczuwam, czy inni też. Majowo-czerwcowe ulewy spowodowały zrycie ściółki i zalanie wielu miejsc. Do tego wielka ilość i agresja gangów wszelkich stworzeń kłująco-ssących, miejscami spore ilości błota i totalnie niezdecydowana pogoda powodują, że na razie sezon jest ekstremalnie ekstremalny. W czerwcu mieliśmy kilkudniową falę upałów, później ochłodziło się tak mocno, że miejscami nad ranem temperatura na Wzgórzach spadała do 5 stopni, co jest wartością rzadką jak na czerwiec. W dłuższej perspektywie, mokry maj i czerwiec wpłyną korzystnie na bilans wodny i hydrologiczny w lasach. Efektem takiej niesamowicie zmiennej aury jest po prostu brak grzybów. Grzyby nie lubią takiego wariactwa. Wczoraj przeszedłem sporo naprawdę dobrych stanowisk grzybowych a efektem spaceru były tylko dwa prawdziwki (bardzo ładne i niestety bardzo robaczywe ale przynajmiej na zdjęciu ładnie się prezentują) i 3 kurki. Ich czerwcowy wysyp już też przeszedł do historii. W lesie bardzo ciężko w ogóle znaleźć jakiekolwiek grzyby. Nawet znalezienie tęgoskórów, które należą do bardzo odpornych na wariactwa pogodowe grzybów graniczy z cudem. Po obejściu sporej części lasów, skupiłem się na jagodach i na nich odbiłem sobie brak grzybów. Ale z jagodami w tym roku jest słabiej niż przed rokiem. Trzeba trafić na dobre miejsca ponieważ na wielu stanowiskach, w których w zeszłym roku było ich full, w tym roku jest mizernie. Jagody najlepiej zbierało się w starych borach sosnowych z dosyć skąpym podszyciem. Tam przynajmniej można jeszcze w miarę wytrzymać z komarami.;) Pozdrawiam serdecznie i życzę stabilizacji pogodowej!;-))
(0/h) Do Moderatora i Braci z Lasu - Proszę, nie podawajcie ilości kurek (że też chce Wam się liczyć!!!)... Podzielcie to chociaż przez 10, a mapa nie będzie tak mienić się barwami!!! [admin - z kurkami jest niestety ten problem jak widać; moja opinia jest taka owszem, w idealnym świecie każdy z informatorów stosował by ten sam sposób podawania danych; w realnym niestety nie można na to liczyć i okres pierwszej części lata, mimo moich starań równania tych barw, z racji że w zbiorach są głównie kurki jest pstrokaty; jedyne skuteczne rozwiązanie to większa liczba informatorów w danej okolicy - to rozwiązuje np. problem niestendardowych umiejętności lub sposobu raportowania pojedynczego informatora; są jednak rejony Polski gdzie jest tylko jeden informator - i chwał im, że wogóle tam są - w takich miejscach pewniej jest opierać się na raportach tekstowych, niż na mapie]