grzyby.pl

sezon grzybobrań 1998

X.1998 - okolice Wrocławia

  Coraz mniej do fotografowania, przez litość o zbieraniu nie wspomnę. W końcu października znajduję pierwsze grzyby późnej jesieni: boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus) (na fotografii) i płomiennica zimowa (Flammulina velutipes). W lasach sosnowych można znaleźć zasłonak purpurowoblaszkowy (Cortinarius semisanguineus). W końcu miesiąca znajduję duże i jaskrawo ubarwione *łysak wspaniały (Gymnopilus junonius).


10.10.1998 - okolice Wrocławia

space

  Krótki wypoczynek na drugim końcu Polski. Ten rejon ma tą ogromną zaletę, że nie znajduje się w zasięgu operatorów GSM - znakomicie zwiększa to jakość wypoczynku. Fotograficznie gorzej niż sobie obiecywałem. Niewiele gatunków, choć zrobiłem fotki dwóch workowców o ciekawym wyglądzie: *piestrzenica infułowata (Gyromitra infula) (na pierwszej fotografii) i *piestrzyca kędzierzawa (Helvella crispa). Wszędzie pełno opieniek (Armillaria mellea) (druga fotografia). Miejscowa ludność zwoziła je do skupu rowerami, takim sposobem, że worek przerzucają przez ramę a na kierownicy mają jeszcze dwa wiadra. W drodze powrotnej za Warszawą u przydrożnych sprzedawców widziałem szerszy asortyment, w tym zielonki i kurki.


19-20.09.1998 - okolice Wrocławia

space

  Poprzedni tydzień ciepły i bez opadów. W sobotę krótki wypad, bo rozpadało się. Chyba niebawem zacznie się właściwy jesienny sezon na grzyby. Sporo różnych gatunków, głównie niejadalnych np. po raz pierwszy fotografuję m.i. silnie trującego *strzępiak ziemistoblaszkowy (Inocybe geophylla) i *gnojanka żółtawa (Bolbitius titubans).
  Z jadalnych dość licznie młode czubajki czerwieniejące (Macrolepiota rachodes). Nie mają one aromatu czubajki kani (Macrolepiota procera) i wg mojej oceny nie warto się na nie łakomić. Licznie występowały podgrzybki złotawe (Xerocomus chrysenteron). Są dość stare, nie należą więc jeszcze do właściwego wysypu końca września. Obfite pojawienie się grzybów niejadalnych zwiastuje być może rychły początek sezonu.


04.09.1998 - okolice Wrocławia

space

  Pojawom owocników sprzyjają liczne opady. Grzyby bez wody i wilgotnego powietrza nie mogą się rozwijać. Największą atrakcją czerwca było znalezienie podgrzybka czerwonawego (Xerocomus rubellus) (19.06), na fotografii obok. W końcu czerwca i na początku pojawia się wiele gatunków gołąbków, w tym jako pierwszy (28.06) gołąbek śmierdzący (Russula foetens), potem (05/11.07) między innymi gołąbek jadalny (Russula vesca), gołąbek grynszpanowy (Russula aeruginea) i oczekiwane kurki (Cantharellus cibarius) oraz podgrzybki zajączki (Xerocomus subtomentosus) i koźlarze babki (Leccinum scabrum). Licznie pojawiają się (12/19.07) też olszówki (Paxillus involutus).
  Ku mojemu zaskoczeniu przywiozłem bardzo dużo fotografii grzybów z pobytu w Kołobrzegu w ostatnich dniach lipca. W tym liczne gołąbki (Russula), zasłonaki (Cortinarius) i po raz pierwszy tam widziane, masowo występujące jadalne płachetki kołpakowate (Rozites caperatus).
  Zaraz po powrocie. Cały sierpień aż do drugiej dekady września to była "pora sucha". Bez grzybów.


V.1998 - nieliczne grzyby wiosenne

  W przeciągu maja znajduję nieliczne grzyby wiosenne, wszystkie w lasach liściastych łęgowych. A więc 17.05 wieruszkę która wydaje się być gatunkiem dzwonkówka mącznowonna (Entoloma sepium) i kruchaweczkę zaroślową (Psathyrella candolleana). W końcu miesiąca (25.05) zaczynają się pojawiać łuskowce jelenie (Pluteus atricapillus) bardzo liczne też w czerwcu. Do tego kilka gatunków drobnych czernidłaków (Coprinus), pieniążnicę szerokoblaszkową (Megacollybia platyphylla) i żagiew wiosenna (Polyporus ciliatus). W końcu miesiąca pojawiają się też wspaniale ubarwione duże owocniki żółciaka siarkowego (Laetiporus sulphureus), na fotografii obok.


IV.1998 - poszukiwania smardzów

space

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji