grzyby.pl
Fungi » Div.Basidiomycota » subDiv.Agaricomycotina » Cl.Tremellomycetes » subCl.Tremellomycetidae » Ord.Tremellales » Fam.Tremellaceae »

Tremella

trzęsak
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Kształt kulisty, przypominający owoc morwy lub listkowato-płatowaty. Często może przypominać zwoje mózgu. Konsystencja galaretowata. Przy wysychaniu kurczą się, po powrocie wilgotnej pogody pęcznieją. Barwy żółtej do brązowej i czarnawej. Wielkości od kilku mm do kilkunastu cm. Niektóre gatunki nie wykształcają owocników - ich strzępki i podstawki tworzą się w owocnikach innych gatunków grzybów. Zarodniki okrągławe, blade. Podstawki są podzielone poprzecznymi przegrodami.Kształt kulisty, przypominający owoc morwy lub listkowato-płatowaty. Często może przypominać zwoje mózgu. Konsystencja galaretowata. Przy wysychaniu kurczą się, po powrocie wilgotnej pogody pęcznieją. Barwy żółtej do brązowej i czarnawej. Wielkości od kilku mm do kilkunastu cm. Niektóre gatunki nie wykształcają owocników - ich strzępki i podstawki tworzą się w owocnikach innych gatunków grzybów. Zarodniki okrągławe, blade. Podstawki są podzielone poprzecznymi przegrodami.
Żyją jako saprotrofy na drewnie i jako pasożyty innych grzybów. W Europie występuje ok. 25 gatunków.Żyją jako saprotrofy na drewnie i jako pasożyty innych grzybów. W Europie występuje ok. 25 gatunków.