owocnik
Owocnik białawy, żółtawy do siarkowożółtego i pomarańczowego; 20-50 mm średnicy, w zarysie kulisty, podzielony na mózgowate płaty i zwoje. W stanie wilgotnym żelatynowaty, lepki, wysuszony twardy. Szeroko przyrośnięty do podłoża.
Fruitbody whitish, yellowish to sulphur-yellow and orange; 20-50 mm in diameter, globose in outline, divided into cerebriform lobes and coils; viscid when wet, hard when dry. Broadly attached to substrate.
zarodniki
Wysyp zarodników biały. Zarodniki elipsoidalne do prawie kulistych, gładkie, bezbarwne, 10-16 x 7-14 µm.
Spore print white. Spores ellipsoid to near-globose, smooth, hyaline, 10-16 x 7-14 µm.
W lasach liściastych i mieszanych. Na martwych, opadłych gałęziach wielu gatunków drzew i krzewów liściastych (np. buk, olsza, grab). Owocniki wyrastają przez cały rok w wilgotnych okresach. Głównie od jesieni do wiosny. Pasożytuje na grzybni grzybów z rodzaju powłocznica (Peniophora).
Common. Whole year on fallen or dead branches of decidious trees: beech, hornbeam, alder. Parasitic on powłocznica (Peniophora) species.
jadalne czy trujące? 🟡
Niejadalny.[134]
uwagi


Podobny łzawnik złocistozarodnikowy (Dacrymyces chrysospermus) też tworzy galaretowate i złociste do pomarańczowożółtych owocniki. Wyłącznie na drzewach iglastych, przeważnie w wyższych partiach górskich.
Rare trzęsak listkowaty (Phaeotremella foliacea) has dark, brown to dark violet and more robust sporocarps. Not so common as trzęsak pomarańczowożółty (Tremella mesenterica).
wybrane okazy · selected collections ⇈

#16
/Puszcza Białowieska/
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji