budowa owocnika

Owocniki dość duże, mięsiste. Kapelusz +-higrofaniczny, biały, ochrowy, szary lub brązowy. Trzon o powierzchni podłużnie włókienkowatej lub z łuseczkami. Blaszki wykrojone lub prosto przyrośnięte. Zarodniki amyloidalne, szorstkie. Wysyp zarodników biały. Blaszki bez cystydii lub z cystydiami wydłużonymi, często z metuloidami.

występowanie

Saprofity wyrastające głównie w miejscach bogatych w szczątki organiczne w lasach, na terenach trawiastych i ruderalnych. W Europie około 30 gatunków.

jadalne czy trujące?

Wszystkie gatunki rodzaju ciemnobiałka (Melanoleuca) są jadalne ale nie wyróżniające się walorami smakowymi dlatego lepiej ich nie zbierać.
literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈

w rejestrze grzybów chronionych i zagrożonych GRej

zapisy w GRej wg stanu na 19.01.2025 11:40 1 znaleziska Melanoleuca (ciemnobiałka) na terenie Polski

ID na żółtym tle, to oznaczenie zweryfikowane przez kustosza GRej, pozostałe oczekują na weryfikację ze statusem przyjęty [tj. wpis poprawny pod względem formalnym].

Poniżej są pokazane fotografie załączone do wpisu GRej. Po kliknięciu na ID wpisu, w rekordzie GRej czasem mogą być pokazane fotografie z wątku bio-forum.pl związanego z tym wpisem; w tym wypadku bez 100% pewności, czy dotyczą one wpisu. Aby upewnić się które odnoszą się do wpisu, należy zajrzeć do wątku.

CA89 249408

ID 249 408 oznaczenie: Melanoleuca sp.; lokalizacja: TPK Gdańsk Oliwa, pow. Gdańsk, woj. pomorskie, CA89; data zbioru: 14 paź 2014; sielisko, podłoże, sposób wzrostu: buk, sosna, dąb, ziemia, trzy owocniki; leg. det. Mirosław Wantoch-Rekowski; eksykat: tak,zostanie wysłany do Kustosza Bazy AK; uwagi: fot.714897 [notatka: [bf:709721]] [fotografie: tak]; związane wątki bio-forum.pl: 709721 ;

(w wątku bio-forum.pl 709721)
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji