budowa owocnika

Owocniki dość duże, mięsiste. Kapelusz +-higrofaniczny, biały, ochrowy, szary lub brązowy. Trzon o powierzchni podłużnie włókienkowatej lub z łuseczkami. Blaszki wykrojone lub prosto przyrośnięte. Zarodniki amyloidalne, szorstkie. Wysyp zarodników biały. Blaszki bez cystydii lub z cystydiami wydłużonymi, często z metuloidami.

występowanie

Saprofity wyrastające głównie w miejscach bogatych w szczątki organiczne w lasach, na terenach trawiastych i ruderalnych. W Europie około 30 gatunków.

jadalne czy trujące?

Wszystkie gatunki rodzaju ciemnobiałka (Melanoleuca) są jadalne ale nie wyróżniające się walorami smakowymi dlatego lepiej ich nie zbierać.
literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈
znaleziska Melanoleuca na terenie Polski

w rejestrze grzybów chronionych i zagrożonych GRej

zapisy w GRej wg stanu na dzień 2023.09.12

ID na żółtym tle to oznaczenie zweryfikowane przez kustosza GRej, pozostałe oczekują na weryfikację.

Fotografie oznaczone [z wątku] są automatycznie pobrane z wątku bio-forum.pl wskazanego we wpisie; aby upewnić się które odnoszą się do wpisu, należy zajrzeć do wątku.

CA-89 249408

ID249408 Melanoleuca sp.; TPK Gdańsk Oliwa, pow. Gdańsk, woj. pomorskie, CA-89; 2014.10.14; buk, sosna, dąb; ziemia trzy owocniki; leg. Mirosław Wantoch-Rekowski; det. Mirosław Wantoch-Rekowski; eksykat: tak,zostanie wysłany do Kustosza Bazy AK, tak, notatka: https://www.bio-forum.pl/messages/33/709721.html
uwagi: fot. 714897

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji