Owocniki z centralnym trzonem, żółto zabarwionymi blaszkami, trzonem, miąższem i kapeluszem; powierzchnia kapelusza mniej lub bardziej gęsto pokryta ciemniejszymi łuseczkami barwy czerwonej, zielonkawej, oliwkowej, czarniawej, czerwonobrązowej. Barwa wysypu zarodników biała. Zarodniki gładkie, nieamyloidalne. Cheilocystydy duże.
· ta cecha diagnostyczna jest widoczna po zalogowaniu, w pełnej wersji atlasu, opcja logowania znajduje się prawym górnym rogu strony · Kapelusz gęsto pokryty przylegającymi łuseczkami, winnoczerwonymi na złocistożółtym tle.
↓nie(z)łuseczki na kapeluszu drobne, zielonkawe, oliwkowe do czarniawych
· ta cecha diagnostyczna jest widoczna po zalogowaniu, w pełnej wersji atlasu, opcja logowania znajduje się prawym górnym rogu strony · Blaszki niemal prosto przyrośnięte.
· ta cecha diagnostyczna jest widoczna po zalogowaniu, w pełnej wersji atlasu, opcja logowania znajduje się prawym górnym rogu strony · Pleurocystydy, wąskie, cylindryczne.
· ta cecha diagnostyczna jest widoczna po zalogowaniu, w pełnej wersji atlasu, opcja logowania znajduje się prawym górnym rogu strony · Owocniki małe i delikatne; średnica kapelusza 15-25 mm, trzon do 40 mm długości i 3 mm średnicy.
po zalogowniu, w pełnej wersji atlasu, jest tu dodatkowa, zwarta, wersja klucza - wygodna w użyciu gdy chcemy szybko zorientować się w jego strukturze lub znamy już klucz i chcemy szybciej dojść do celu; przycisk logowania jest w prawym górnym rogu strony