grzybobranie

Jesień to właściwa (i w potocznej, mylnej opinii - jedyna) pora na grzybobranie. Jest to niewątpliwie okres, gdy grzyby są niemal gwarantowane. Masowy wysyp jesiennych grzybów ma miejsce po dłuższym okresie deszczowym połączonym z utrzymującą się wysoką wilgotnością powietrza. Następuje to, w zależności od roku, od około połowy września do połowy października. Intensywność wysypu grzybów także bywa różna, są lata gdy grzyby można niemal dosłownie kosić i wozami wozić i takie lata, gdy trzeba się nieco nachodzić, aby znaleźć prawdziwka i kilka podgrzybków. Generalnie jednak, jesień rzadko sprawia zawód.
Jesienią raczej nie spotkamy już pieprznik jadalny (Cantharellus cibarius), natomiast znajdziemy borowik szlachetny (Boletus edulis).

space

Najpospolitszym z podgrzybków jest suchogrzybek złotopory (Xerocomellus chrysenteron). Poza tym jest on nazywany na tyle różnych sposobów, że lepiej ich tu nie przytaczać, bo to jedynie powiększa "pomieszanie" pojęć. Nie przez wszystkich jest on lubiany z uwagi na specyficzny, bynajmniej nie nieprzyjemny smak. Szczególnie piękne owocniki tworzy jesienią, gdy młode egzemplarze mają uroczą formę "czarnych łebków".

space

Inną grupą pospolitych i chętnie zbieranych grzybów rurkowych są maślak (Suillus). Wśród nich najczęstsze są pięknie żółtopomarańczowo zabarwione maślak żółty (Suillus grevillei)zawsze występujące w pobliżu modrzewi - żyją z nimi w związku symbiotycznym - mikoryzie.

space

Tam też, i to najczęściej w młodnikach, na pewno znajdziemy bardzo pospolitego maślak sitarz (Suillus bovinus), pożytek z tego jednak żaden, bo miąższ ma gumiasty i żucie czegoś takiego to niewielka przyjemność.

opieńki

Z jesienią wiąże się też masowy wysyp Armillaria mellea sensu lato. Owocniki wyrastają w gęstych wiązkach na pniach porażonych drzew i wokół nich, często w olbrzymiej ilości.

space

muchomor zielonawy (sromotnikowy)

Z grzybów naprawdę niebezpiecznie trujących możemy spotkać jesienią, podobnie jak i latem, muchomor zielonawy (Amanita phalloides). Jest to w Polsce jeden z kilku gatunków, które mogą stanowić zagrożenie dla życia.

space

gąsówka naga

Pod koniec sezonu jesiennego pojawia się ciekawy grzyb jadalny gąsówka fioletowawa (Lepista nuda).
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji