bez tłoku

Późna jesień w sezonie grzybowym to okres trudny do zdefiniowania. Najbardziej przydatna wydaje się być następująca praktyczna definicja: grzybiarzy "wymiotło już" z lasów, ale śnieg jeszcze nie leży. Bywają lata, gdy zima się nie śpieszy, i taki okres może ciągnąć się do połowy grudnia i później.

wodnicha

Hygrophorus hypothejus (wodnicha późna)
Hygrophorus hypothejus (wodnicha późna)
W tym okresie można jeszcze spotkać zapóźnione egzemplarze wszystkich grzybów jesiennych. W lasach jako ostatni grzyb masowy schodzą z pola walki monetnica maślana (Rhodocollybia butyracea), aczkolwiek jadalne, to chyba nie warte tego.

space

Sarcomyxa serotina
Panellus serotinus (łycznik późny)
Na pniakach martwych lub zamierających drzew liściastych wyrasta w olbrzymich skupieniach boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus), gatunek ten jest też uprawiany na skalę przemysłową na słomie.

space

zimówka

Flammulina velutipes (płomiennica zimowa)
Kolejnym, obok boczniaka, grzybem wartym późną jesienią kulinarnej uwagi jest płomiennica zimowa (Flammulina velutipes). Jest to pięknie złocisto-pomarańczowo wybarwiony grzyb, wyrastający w wiązkach na pniakach drzew liściastych. Szczególnej atrakcyjności dodaje mu kontrast z raczej szaroburym otoczeniem, w którym się znajduje.

space

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji