Ludzie po raz pierwszy stykający się z mykologią często zwracają uwagę i pytają się o te same kilku gatunków grzybów. Tak wynika z obserwacji działu porad na grzybiarskim bio-forum.pl. Dzieje się tak dlatego, że z racji swojego wyglądu, dużych rozmiarów lub nietypowego miejsca wyrastania, budzą ciekawość - co to może być?

space

cudaczny przybysz ośmiornica

Phallus impudicus (sromotnik smrodliwy)
sromotnik smrodliwy (Phallus impudicus)
Osoby które po raz pierwszy znajdują okratka australijskiego (Clathrus archeri), a nie miały wcześniej pojęcia o istnieniu takiej formy grzyba, zwykle nie wierzą własnym oczom. Dezorientacja. Opisywany jest też jako „mięsna rozgwiazda na trawie” albo „rozdeptany arbuz”. Czy to możliwe aby istota w rodzaju ośmiornicy (a jeszcze warto dodać, że okratki zwykle wyrastają gromadnie), pojawiała w normalnym polskim lesie, na przydrożu, łące czy pastwisku?

space

Sromotnik smrodliwy (Phallus impudicus) (sromotnik bezwstydny) jest pospolitym gatunkiem rodzimym blisko spokrewnionym z okratkiem i o równie nieprzyjemnym zapachu padliny.

olbrzymie białe purchawki

Purchawki wielkości piłki nożnej to purchawica olbrzymia (Calvatia gigantea). Wyrasta w trawie i zachwaszczonych miejscach przy ludzkich siedzibach. Jest obecnie (2010 r.) gatunkiem chronionym (choć trudno doszukać się racjonalnego uzasadnienia jego ochrony)

space

żółta, duża, masa na drzewie

Na pniach drzew liściastych, często na starych dębach, pojawiają się wiosną i latem bardzo duże zbiory owocników żółciaka siarkowego (Laetiporus sulphureus). Mają postać ułożonych jeden nad drugim kapeluszy, nawet ponad 0.5m wysokości, jaskrawożółtych do pomarańczowożółtych. Pory są tak drobne, że praktycznie niedostrzegalne gołym okiem; grzyb często się pojawia, zwłaszcza wiosną i latem; odpowiednio przyrządzony jest smacznym grzybem jadalnym.
Łacińskie ph czytamy jak polskie f. Sromotnik smrodliwy (Phallus impudicus) (sromotnik bezwstydny) oprócz swojego wyglądu, zwraca też uwagę intensywnym, nieprzyjemnym zapachem padliny. Dlatego jego owocniki, możemy wyczuć nim je dojrzymy, z odległości kilkunastu metrów. Rzadko można spotkać inne podobne gatunki o mniejszych owocnikach, z nich najczęstszy jest mądziak psi (Mutinus caninus).
Rubroboletus satanas (krwistoborowik szatański)
borowik szatański (w rozumieniu naukowym)
Przeciętny zbieracz grzybów wrzuca do jednego pojęciowego worka „szatan” wszystkie nietypowymi borowikowate.

space

Jest wiele innych gatunków „kolorowych borowików” o niebieszczejącym miąższu i nie-żółtych rurkach. Wiecej informacji znajdziesz na stronie o borowik (Boletus) - nie ma wśród nich gatunków silnie trujących, są jednak takie o nieprzyjemnym smaku lub mogące wywołać wymioty i biegunkę.

space

W potocznym języku mianem „szatana”, „borowika szatańskiego” nazywa się najczęściej bardzo gorzkiego w smaku, o różowych porach (gdy dojrzały) goryczak żółciowy (Tylopilus felleus) lub, jak wcześniej napisałem, wszelkie „kolorowe borowiki o siniejącym miąższu”.

Scleroderma citrinum (tęgoskór cytrynowy)
Scleroderma citrinum (tęgoskór cytrynowy)
Grzyby tworzące owocniki pod ziemią to bardzo liczebna grupa. W Polsce kilka z nich tworzy też duże, kartoflowate, owocniki - często budzące sensacje i brane za "trufle prawdziwe". Mogą to być różne gatunki innych grzybów podziemnych, najczęściej jest to piestrak jadalny (Choiromyces meandriformis). Jeśli ktoś spróbuje używać go jako przyprawy, zawiedzie się. Ma nieciekawy, specyficzny zapach przypominający zieloną, roztartą kukurydzę.

space

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji