grzyby.pl
trującyred listGREJ
· jest w czekliście Wojewoda (2003) [105]
· Czerwona Lista — R–rzadki - potencjalnie zagrożony wymarciem

Stropharia hornemannii (Fr.) S. Lundell & Nannf.

łysiczka okazała
Psilocybe hornemannii (Fr.) Noordel. [as 'hornemanii'] · Stropharia depilata (Pers.) Fr.
Stropharia Stropharia Stropharia StrophariaStrophariapierścieniak modry (Stropharia caerulea)pierścieniak kruchaweczkowaty (Stropharia inuncta)
Stropharia hornemannii (łysiczka okazała)
pokrój; 08.10.2004, Czechy, Szumava, Czerny Kriz; copyright © by Marek Snowarski
Stropharia hornemannii (łysiczka okazała)
dwa owocniki, pokrój
Stropharia hornemannii (łysiczka okazała)
pokrój

opis

Stropharia hornemannii (łysiczka okazała)
Kapelusz jasno żółtobrązowy, z fioletowymi odcieniami, zwłaszcza na brzegu kapelusza; 40 – 120 mm średnicy, stożkowaty lub półkulisty, z wiekiem bardziej rozpostarty, w centrum z niskim i szerokim garbkiem; brzeg podwinięty, z wiekiem prosty, nie jest prześwitująco prążkowany; powierzchnia lepka gdy wilgotna, z początkowo z licznymi resztkami osłony w postaci białych, włóknistych, kłaczków, liczniejszych ku brzegowi kapelusza i zwieszających się z niego.

space

Trzon w góze biały, ku podstawie żółtawy do jasnobrązowego; 70 – 150 × 10 – 20 mm, zwężający się w podstawie, często wygięty; z pierścieniem; powierzchnia powyżej pierścienia gładka, poniżej włókienkowata lub kłaczkowato-łuseczkowata poniżej; pierścień błoniasty, biały, delikatnie prążkowany na górnej powierzchni, kłaczkowaty na dolnej, zanikający z wiekiem.

space

zarodniki

Barwa wysypu zarodników ciemno fioletowobrązowa. Zarodniki migdałowate widziane z boku, elipsoidalne wiedziane od grzbietu, grubościenne, z wyraźną porą rostkową, 10 – 13.5 × 5.5 – 7 µm, Q=1.5 – 2.0.

występowanie

Rzadki, związany z chłodniejszym klimatem na północy Europy, spotykany także w górach; saprotroficzny. Owocniki wyrastają w grupach, na butwiejącym drewnie drzew liściastych, zwłaszcza brzozy ale także i na drewnie drzew iglastych.

Statusy czerwonej listy. [125]: R–rzadki - potencjalnie zagrożony wymarciem