grzyby.pl

Lactarius torminosus (Schaeff.) Pers.

mleczaj wełnianka
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Lactarius torminosus (mleczaj wełnianka)
pokrój; 28.08.2006, okolice Kościerzyny; copyright © by Marek Snowarski
Lactarius torminosus (mleczaj wełnianka)
Lactarius torminosus (mleczaj wełnianka)

opis

Lactarius torminosus (mleczaj wełnianka)
Kapelusz ceglastoróżowy, mięsnoróżowy; 50-120 (150) mm, płaski, w centrum wklęśnięty, z wiekiem do niemal lejkowatego; powierzchnia przylegająco filcowata, kłaczkowata; brzeg odstająco wełnisty (co jest wyraźnie widoczne u młodych egzemplarzy), koncentrycznie strefowany, długo i silnie podwinięty.

Blaszki białe, z wiekiem kremowe, z różowym odcieniem; wąskie, 3-6 mm; gęste; zbiegające na trzon.

Trzon kremowy, ochrowy, często z różowym odcieniem, czasem z ciemniejszymi plamkami; 30-100 × 15-30 mm, równogruby, zwykle dość krótki; powierzchnia często dołkowana, poza tym gładki.

Miąższ biały, z różowawym odcieniem; zapach słaby kwaskowaty, terpentynowaty, przypominający zapach tęgoskór (Scleroderma); smak paląco ostry.

Sok mleczny obfity, biały, niezmienny, oddzielony od miąższu, na papierze, żółknący; w smaku paląco ostry.Kapelusz ceglastoróżowy, mięsnoróżowy; 50-120 (150) mm, płaski, w centrum wklęśnięty, z wiekiem do niemal lejkowatego; powierzchnia przylegająco filcowata, kłaczkowata; brzeg odstająco wełnisty (co jest wyraźnie widoczne u młodych egzemplarzy), koncentrycznie strefowany, długo i silnie podwinięty.

space

Trzon kremowy, ochrowy, często z różowym odcieniem, czasem z ciemniejszymi plamkami; 30-100 × 15-30 mm, równogruby, zwykle dość krótki; powierzchnia często dołkowana, poza tym gładki.

space

Sok mleczny obfity, biały, niezmienny, oddzielony od miąższu, na papierze, żółknący; w smaku paląco ostry.

zarodniki

Wysyp zarodników bladokremowy. Zarodniki szerokoelipsoidalne, z brodawkami połączonymi w niepełną siateczkę, 7.5-10 × 6-7.5 µm.Wysyp zarodników bladokremowy. Zarodniki szerokoelipsoidalne, z brodawkami połączonymi w niepełną siateczkę, 7.5-10 × 6-7.5 µm.

występowanie

Jest w czekliście.[105]
Pospolity. Owocniki wyrastają pojedynczo lub w grupach, pod brzozami, w lasach iglastych i mieszanych.Pospolity. Owocniki wyrastają pojedynczo lub w grupach, pod brzozami, w lasach iglastych i mieszanych.

jadalne czy trujące? 🟡

Traktowany jak niejadalny lub jadalny. Tradycyjnie lokalnie jadany po odpowiedniej obróbce (wyługowanie substancji żywicznych przez kilkakrotne moczenie) i następnie np. kiszony lub gotowany z odlaniem wody. Nieodpowiednio przygotowany powoduje zaburzenia żołądkowo-jelitowe. [105][134] Traktowany jak niejadalny lub jadalny. Tradycyjnie lokalnie jadany po odpowiedniej obróbce (wyługowanie substancji żywicznych przez kilkakrotne moczenie) i następnie np. kiszony lub gotowany z odlaniem wody. Nieodpowiednio przygotowany powoduje zaburzenia żołądkowo-jelitowe. [105][134]
Podobny, ale mniejszy i bledszej barwy kapelusza jest mleczaj omszony (Lactarius pubescens).

Z ogólnego wyglądu, barwy i koncentrycznego strefowania kapelusza, na pierwszy rzut oka przypomina mleczaja rydza (Lactarius deliciosus) i inne rydze.

Rydze można jednak z łatwością i pewnie odróżnić po tym, że mają pomarańczowo zabarwiony sok mleczny.Podobny, ale mniejszy i bledszej barwy kapelusza jest mleczaj omszony (Lactarius pubescens).

space

Rydze można jednak z łatwością i pewnie odróżnić po tym, że mają pomarańczowo zabarwiony sok mleczny.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20060828.2.06 - Lactarius torminosus (mleczaj wełnianka); okolice Kościerzyny
060828-2
/okolice Kościerzyny/ #8