|
owocnik
Gatunek łatwy do rozpoznania z uwagi na charakterystyczną barwę i znaczne rozmiary.
Kapelusz charakterystycznie zabarwiony, liliowy, różowoczerwony, łososiowy, także w odcieniach żółci, czerwieni, pomarańczy, często kilkubarwny; 25-60(70) mm średnicy; wydłużony stożkowaty, z wiekiem z wywiniętymi do góry brzegami, rozpostary, z ostro zakończonym szczytem; brzeg ostry, początkowo pogięty i równy, potem silnie i daleko porozrywany; powierzchnia gładka, wilgotna nieco lepka, szybko sucha.
Trzon białawy, ze słabym różowawym lub żółtawym odcieniem; smukły, 55-80(120) × 3-10 mm, równogruby; powierzchnia gładka, delikatnie wzdłużnie włókienkowata, sucha; wewnętrz pusty.
zarodniki
Wysyp zarodników biały. Zarodniki szerokoelipsoidalne, gładkie, w Melzerze żółtawe z ziarnistą zawartością, 6.5-9 × 4.5-6 µm.
występowanie
Gatunek podlega ochronie ścisłej (poz. I.12 wg aktualnego rozporządzenia). Nie mają do niego zastosowania wyłączenia spod ochrony uzasadnione względami godpodarki rolnej, leśnej lub rybackiej (§7.1). Do ustawowej ochrony został włączony w 2004 roku.
Rzadka. Pojedynczo lub po kilka, od lata od późnej jesieni, wśród traw, na terenach trawiastych i w prześwietlonych miejscach w lasach, na ubogich glebach.
Statusy czerwonej listy. [125]: V–narażony na wymarcie