grzyby.pl

Porpolomopsis calyptriformis (Berk.) Bresinsky

stożkownica czapeczkowata, wilgotnica czepeczkowata
Hygrocybe amoenus ss. Ricken, nome errato · Hygrocybe calyptriformis (Berk. & Broome) Fayod [główna w czekliście]
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Hygrocybe calyptraeformis
29.09.1990, Mutné, Orava, Slowacja – na łące między lasami; copyright © by Bohdan Cienciała
Hygrocybe calyptraeformis
Thaxterogaster purpurascens (zasłonak purpurowiejący)
GREJ: ID256010 (© autora fot.)

owocnik

Gatunek łatwy do rozpoznania z uwagi na charakterystyczną barwę i znaczne rozmiary.
Kapelusz charakterystycznie zabarwiony, liliowy, różowoczerwony, łososiowy, także w odcieniach żółci, czerwieni, pomarańczy, często kilkubarwny; 25-60 (70) mm średnicy; wydłużony stożkowaty, z wiekiem z wywiniętymi do góry brzegami, rozpostary, z ostro zakończonym szczytem; brzeg ostry, początkowo pogięty i równy, potem silnie i daleko porozrywany; powierzchnia gładka, wilgotna nieco lepka, szybko sucha.

Blaszki początkowo różowawe do łososiowych, z wiekiem bledną do białych; grube, rzadkie, z międzyblaszkami, najszersze w połowie, wykrojone przy trzonie i zbliżone; ostrze blaszki nierówne, zwłaszcza z wiekiem; u podstawy blaszki często występują niskie łączniki.

Trzon białawy, ze słabym różowawym lub żółtawym odcieniem; smukły, 55-80 (120) × 3-10 mm, równogruby; powierzchnia gładka, delikatnie wzdłużnie włókienkowata, sucha; wewnętrz pusty.

Cały owocnik bardzo kruchy. Miąższ białawy z różowawym odcieniem pod skórką kapelusza; w kapeluszu bardzo cienki; smak łagodny; bez zapachu.Kapelusz charakterystycznie zabarwiony, liliowy, różowoczerwony, łososiowy, także w odcieniach żółci, czerwieni, pomarańczy, często kilkubarwny; 25-60 (70) mm średnicy; wydłużony stożkowaty, z wiekiem z wywiniętymi do góry brzegami, rozpostary, z ostro zakończonym szczytem; brzeg ostry, początkowo pogięty i równy, potem silnie i daleko porozrywany; powierzchnia gładka, wilgotna nieco lepka, szybko sucha.

space

Trzon białawy, ze słabym różowawym lub żółtawym odcieniem; smukły, 55-80 (120) × 3-10 mm, równogruby; powierzchnia gładka, delikatnie wzdłużnie włókienkowata, sucha; wewnętrz pusty.

space

zarodniki

Wysyp zarodników biały. Zarodniki szerokoelipsoidalne, gładkie, w Melzerze żółtawe z ziarnistą zawartością, 6.5-9 × 4.5-6 µm.Wysyp zarodników biały. Zarodniki szerokoelipsoidalne, gładkie, w Melzerze żółtawe z ziarnistą zawartością, 6.5-9 × 4.5-6 µm.

występowanie

Jest w czekliście.[105]
Gatunek podlega ochronie ścisłej (poz. I.12 wg aktualnego rozporządzenia). Nie mają do niego zastosowania wyłączenia spod ochrony uzasadnione względami godpodarki rolnej, leśnej lub rybackiej (§7.1). Do ustawowej ochrony został włączony w 2004 roku.
Thaxterogaster purpurascens (zasłonak purpurowiejący)
GREJ: ID256010 (© autora fot.)
Rzadka. Pojedynczo lub po kilka, od lata od późnej jesieni, na terenach trawiastych i w prześwietlonych miejscach w wilgotnych lasach z olchami, na ubogich glebach; na ziemi, wśród traw.Rzadka. Pojedynczo lub po kilka, od lata od późnej jesieni, na terenach trawiastych i w prześwietlonych miejscach w wilgotnych lasach z olchami, na ubogich glebach; na ziemi, wśród traw.
Statusy czerwonej listy. [125]: V–narażony na wymarcie

jadalne czy trujące? 🟢

Jadalna, acz tylko teoretycznie, z uwagi na ochronę i niepokaźne rozmiary.Jadalna, acz tylko teoretycznie, z uwagi na ochronę i niepokaźne rozmiary.