grzyby.pl

Geastrum striatum DC

gwiazdosz prążkowany
Geastrum bryantii Berk. · Geastrum orientale Hazsl., Grevillea 6: 108, tab. 98
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Geastrum Geastrum Geastrum GeastrumGeastrumgwiazdosz karzełkowaty (Geastrum nanum)gwiazdosz potrójny (Geastrum triplex)
Geastrum striatum (gwiazdosz prążkowany)
pokrój; 03.08.2004, Turew k. Kościana; copyright © by Krzysztof Kujawa
Geastrum striatum (gwiazdosz prążkowany)
pokrój
Geastrum striatum (gwiazdosz prążkowany)
pokrój
Geastrum striatum (gwiazdosz prążkowany)
wysuszony owocnik, ostra kanciasta apofiza jest trwała
Geastrum striatum (gwiazdosz prążkowany)
Geastrum striatum (gwiazdosz prążkowany)

owocnik

Geastrum striatum (gwiazdosz prążkowany)
W stanie zamkniętym kulistawy lub przypłaszczony ale z uwypuklonym szczytem, 15-30 (40) mm średnicy, powierzchnia pokryta grzybnią silnie przerośniętą z podłożem.Osłona zewnętrzna (egzoperydium) pęka prawie do połowy promienia na 6-8 (10) trójkątnych ostro zakończonych płatów, które mogą być dalej rozszczepione na końcach; nie higroskopijna; płaty rozchylają się i podginają unosząc główkowatą osłonę wewnętrzną ku górze; rozszylone mają 40-65 (90) mm średnicy; strona zewnętrzna egzoperydium u startych owocników, po odpadnięciu grzybni przerośniętej z podłożem, włóknista, cienka, nieco błyszcząca, ochroróżowawa, beżowa do szarobrązowej.

Osłona wewnętrzna (endoperydium) zwykle wyraźnie spłaszczone, 10-25 (30) mm średnicy; początkowo jasne, beżowe, potem ciemnieje brązowe, szarobrązowe do czarniawego; cienkie, pergaminowate, młode z mączysto-włóknistym nalotem. Kołnierz (apofiza) u podstawy osłony wewnętrznej o ostrej krawędzi, skierowanej w dół, tworzy kołnierz wokół wyraźnej szyjki, która ma 4-6 (9) mm długości. Ujście zarodników (perystom) na szczycie, wyrażne, stożkowate, początkowo pokryte mączysto-włoknistym nalotem, po jego usunięciu, wyraźnie karbowane (grzebieniaste), z 16-20 karbami; wokół perystomu czasem wałeczek, bez otaczającego, odmiennie zabarwionego, talerzyka. Gleba czekoladowobrązowa. Kolumella dobrze wykształcona, sięga czasem aż do szczytu osłony wewnętrznej.W stanie zamkniętym kulistawy lub przypłaszczony ale z uwypuklonym szczytem, 15-30 (40) mm średnicy, powierzchnia pokryta grzybnią silnie przerośniętą z podłożem.Osłona zewnętrzna (egzoperydium) pęka prawie do połowy promienia na 6-8 (10) trójkątnych ostro zakończonych płatów, które mogą być dalej rozszczepione na końcach; nie higroskopijna; płaty rozchylają się i podginają unosząc główkowatą osłonę wewnętrzną ku górze; rozszylone mają 40-65 (90) mm średnicy; strona zewnętrzna egzoperydium u startych owocników, po odpadnięciu grzybni przerośniętej z podłożem, włóknista, cienka, nieco błyszcząca, ochroróżowawa, beżowa do szarobrązowej.

space

zarodniki

Geastrum striatum (gwiazdosz prążkowany)
Zarodniki kuliste, wyraźnie szeroko i tępo brodawkowane (ok. 13 brodawek na obwodzie), średnica 4.3-6 µm, nie licząc brodawek.Zarodniki kuliste, wyraźnie szeroko i tępo brodawkowane (ok. 13 brodawek na obwodzie), średnica 4.3-6 µm, nie licząc brodawek.

Spores globose, with distinct, broad, and flat verrucose (ca. 13 in optical cross-section); 4.3-6 µm in diameter without verrucae.

space

występowanie

Jest w czekliście.[105]
Do 2014 roku podlegał ochronie gatunkowej (podlegały jej wszystkie gatunki w rodzaju). Od tego roku nie jest chroniony (ochronie podlegają najrzadsze, wyspecyfikowane, gatunki rodzaju).
Nieczęsty. Owocniki wyrastają latem. Pojedynczo lub gromadnie. W miejscach żyznych, często wśród roślinności azotolubnej, pod krzakami, w parkach i lasach, w miejscach ciepłych lecz zacienionych.Nieczęsty. Owocniki wyrastają latem. Pojedynczo lub gromadnie. W miejscach żyznych, często wśród roślinności azotolubnej, pod krzakami, w parkach i lasach, w miejscach ciepłych lecz zacienionych.
Statusy czerwonej listy. [125]: E–wymierający - krytycznie zagrożony
Gatunek dosyć charakterystyczny, jeśli zwrócić uwagę na spodniej stronie główki na ostrokrawędzisty, skierowany ku dołowi kołnierz. Podobny gwiazdosz długoszyjkowy (Geastrum pectinatum) ma większe owocniki, o apofizie, szerokiej i bez ostrej krawędzi skierowanej w dół.Gatunek dosyć charakterystyczny, jeśli zwrócić uwagę na spodniej stronie główki na ostrokrawędzisty, skierowany ku dołowi kołnierz. Podobny gwiazdosz długoszyjkowy (Geastrum pectinatum) ma większe owocniki, o apofizie, szerokiej i bez ostrej krawędzi skierowanej w dół.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20040803.1.kk - Geastrum striatum (gwiazdosz prążkowany); Turew k. Kościana
040803-1
leg. Krzysztof Kujawa
/Turew k. Kościana/ #9
znalezisko 20040803.1.04 - Geastrum striatum (gwiazdosz prążkowany); Turew k. Kościana
040803-1
/Turew k. Kościana/ #6
znalezisko 20060625.2c.06 - Geastrum striatum (gwiazdosz prążkowany); Borova, Svaty Jan Moravski, Słowacja
060625-2c
/Borova, Svaty Jan Moravski, Słowacja/ #12