grzyby.pl
Fungi » Div.Basidiomycota » subDiv.Agaricomycotina » Cl.Agaricomycetes » subCl.Auriculariomycetidae » Ord.Auriculariales » Fam.Exidiaceae »

Exidia

kisielnica, kisielec
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
W Europie i w Polsce występuje kilkanaście gatunków. Wszystkie rosną jako saprotrofy na martwym drewnie.W Europie i w Polsce występuje kilkanaście gatunków. Wszystkie rosną jako saprotrofy na martwym drewnie.
Owocniki dość duże. Od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. Kształt krążkowaty, poduszeczkowaty, kielichowaty, listkowaty, płatowaty lub przypominający zwoje mózgu. Konsystencja miękko-galaretowata do chrząstkowo-galaretowatej. Barwa od prawie czysto białej, przez ochrową, ochrowobrązową, czerwonobrązową, bursztynową do ciemnobrązowej i czarnej. Dolna część owocnika płonna (zwykle z brodawkami), górna płodna. Owocniki dość duże. Od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. Kształt krążkowaty, poduszeczkowaty, kielichowaty, listkowaty, płatowaty lub przypominający zwoje mózgu. Konsystencja miękko-galaretowata do chrząstkowo-galaretowatej. Barwa od prawie czysto białej, przez ochrową, ochrowobrązową, czerwonobrązową, bursztynową do ciemnobrązowej i czarnej. Dolna część owocnika płonna (zwykle z brodawkami), górna płodna.