wielkopolskie — doniesienia od 15 do 21 sierpnia 2019 6:57

— w pełnej wersji atlasu lokalizacja grzybobrania jest zwykle podana precyzyjniej niż powiat i jest linkowana do mapy Google
— opłata za pełną wersję to jedyne źródło utrzymania serwisu (nie zaśmiecam stron reklamą)
pow. gnieźnieński

wtorek 20. sierpnia
megalo 2019.8.20 19:05

(6/h) Brzeziny + wejmutka. W wejmutce niedobitki maślaków i... RYDZÓW (!!!), ale niedobitki tylko dlatego, że ktoś nas uprzedził. W brzozach 1 kozak brzozowy i kilkanaście dorodnych, zdrowych, pięknych zajączków. Dodatkowo dwa gołąbki jadalne (+wielkie ilości niejadalnych), garść tańcówek, cztery złotopore i tradycyjnie trzy pieczarki z własnego trawnika. W lesie MOKRO (nie, nie wilgotno, tylko mokro), więc powyższy zbiór uważam za początek wysypu.
... szerzej o tym grzybobraniu ... Dodatkowo garść informacji: bór sosnowy, który wygląda i nawilżony jest jak malowanie niestety puściuteńki. Nawet niejadalnych brak. Nie ma też - o dziwo - kani. Spodziewam się, że przy takiej tendencji (opadowo-temperaturowo-wegetacyjnej) będziemy mieli w regionie tradycyjną jesień, tj. podgrzybki brunatne pojawią się dopiero za tydzień-dwa. Natomiast w kwestii pozostałych grzybków, to ewidentnie las się dopiero budzi i z pewnością w najbliższych dniach obrodzi. ps. Grzyby są w głębi lasu. Na brzegach, gdzie zbyt długo i zbyt mocno w poprzednich tygodniach operowało słońce, wszystko dopiero zaczyna odżywać.

 • +napisz o swoim grzybobraniu
  • megalo · 20.19:07 · Rydz:) Miód na serce...
  • megalo · 20.19:07 · Urodziwe zajęczaki
  • grzybiaraW · 20.19:50 · Piękny zbiór-moje szczere gratulacje.W przeciwieństwie do moich- Twoje rewiry mokre, a co za tym idzie masz słuszną nadzieję na coś ekstra i to niedługo. Serdecznie gratuluję- głównie kozaczka.Zobaczymy co następny Twój wpis przyniesie- oby pełen kosz- serdeczności i kciuki trzymam😍☔🍄
  • +dopisz (dla zalogowanych)

pow. nowotomyski

wtorek 20. sierpnia
Amelia 2019.8.20 18:40

(20/h) same podgrzybki, ale wszystkie zdrowe
... szerzej o tym grzybobraniu ... po przeczytaniu występowania grzybów w Wlkp., miał to być wypad rozpoznawczo - spacerowy, a tu taka miła niespodzianka, frajda i niedowierzanie, sucho, trzaskały gałązki pod stopami a jednak były i to piękne!

pow. turecki

wtorek 20. sierpnia
Małgorzata 2019.8.20 16:08

(35/h) Podgrzybki tak duże , że 120 sztuk zapełniły 3 wiadra, ale twarde i zdrowe. Bardzo mało młodych . Prawdziwków dużo , ale tak robaczywe że nie ma co zbierać. Kilka koźlaków, parę maślaczków. W lesie pusto. Nikt się nie spodziewa takiego rzutu o tej porze

 • +napisz o swoim grzybobraniu
  • Gucio · 20.18:57 · Gratuluje.
  • megalo · 20.23:04 · Wspaniale! Gratuluję!
  • +dopisz (dla zalogowanych)

pow. obornicki

wtorek 20. sierpnia
Labi 2019.8.20 10:39

(0/h) Pusto, las wilgotny podczas godziny widziałem tylko 4-5 muchomorów. Totalna pustka - tylko ptaki

+dopisz komentarz (dla zalogowanych) +napisz o swoim grzybobraniu

pow. pleszewski

poniedziałek 19. sierpnia
Krzewina 2019.8.19 18:49

(10/h) 35 na godzinę same kurki

pow. Poznań

poniedziałek 19. sierpnia
grzybiaraW 2019.8.19 15:41

(16/h) Wczoraj pół godzinki deszczu. Mało, malusieńko, ale był i zrosił ziemię, lasy. Dzisiaj oczywiście leśny spacer. Właściwie nie ma o czym pisać. Zbiory ciągle takie , albo prawie takie same. na obrzeżach 18 maślaków ziarnistych, a w głębi lasu 15 podgrzybków złotoporych……………..
... szerzej o tym grzybobraniu ... Ranek w rosie. Wczoraj całe pół godziny deszcz, deszcz i jeszcze raz deszcz- marzycielka ze mnie. W każdym razie popadało. Słoneczko na niebie, a ja w stronę lasów wypadzik poranny uskuteczniam. Za skarby świata nie zrezygnowałabym ze spaceru po lesie po wczorajszym deszczu. W lesie tym razem, nie tylko drożynki zmoczone, ale wszystko wokół, gdzie by stopy nie postawić. To uwielbiam. Pokryte kropelkami deszczu listowie, skrzące się w porannym słoneczku. Zupełnie inny klimat w lesie, wilgotne przesycone żywicą powietrze. Cudownie. Na nic z grzybów nie liczyłam. Tak sobie powolutku po lesie spacerowałam, mając w pamięci i przed oczyma zbiory naszej Fijajum. Popatrywałam w dębach, bukach, gdzie w normalnych sezonach rosły borowiki, ale dzisiaj niestety żadnego z tych upragnionych gości nie spotkałam. Taka widać moja dola- chodzić napawać się lasami i cieszyć innych osiągnięciami. Las się nade mną chyba ulitował i co mógł na mej drodze ukazał. Znalazłam na obrzeżach 18 maślaczków ziarnistych. Natomiast wzdłuż leśnych ścieżek i głębszych lasu zakamarkach 15 podgrzybków złotoporych. Przekwitłe i siejące grzybnię dorodne purchawki. Troszkę innych pojedynczych blaszkowców. Pobyt w lesie umiliły swoimi figlami dwie przesympatyczne wiewiórki. Hałasu tyle narobiły, jakby jakiś gruby zwierz w krzewach baraszkował. Przemiłe rude leśne piękności. Spacer udany, zbiory przewidywalne- choć ilością i jakością byłam mile zaskoczona. Może niebawem w przyszłości nie tak znów dalekiej coś z bardziej oczekiwanych okazów uda mi się pozyskać. Wlesie spędzone ponad dwie godzinki i przedeptanych 6 km. Brak grzybów to i dystans całkiem spory. Nasycona mokrym, słonecznym lasem przesyłam z mych stron przemiłe pozdrowienia:)

 • +napisz o swoim grzybobraniu
  • grzybiaraW · 19.15:44 · a to całość już po segregacji rasowej
  • grzybiaraW · 19.15:45 · a to całość już po segregacji rasowej
  • megalo · 19.16:42 · WoW! Ja już wiem, dlaczego GrzybiaraW i co w Twoim nicku robi to "w": to od "W"o"W"! No bo znaleźć w takiej suszy takie skarby, to cuda prawdziwe! Gratuluję z całego serca!
  • sołtys · 19.19:47 · Tak czekałem na Twój wpis.Znaczy,że coś zaczyna drgać w naszych fyrtlach.Ruszę dupsko na rekonesans.Gratki i pozdrowionka.
  • grazka · 19.19:49 · Już za chwileczkę, już za momencik i w Twoim lesie zacznie się kręcić :))))....z opisu to wynika:) Pozdrawiam i mocno kciuki trzymam:)
  • lawendowa · 19.20:10 · Jak na Ciebie to taki tam zbiorek ale...w sytuacji kleski suszy to super ZBIÓR. Ale jeszcze jest lato ,a potem jesień a jesień będzie Twoja. Pozdrawiam
  • Emil.E. · 19.21:06 · Będzie dobrze, też trzymam kciuki. Obydwa.😍
  • Nika · 19.21:12 · Dzisiaj sprawdziłam las w świętokrzyskiem ,w innej części ,niż Fijajum kosze pełne przynosi 👏. Potwornie sucho , brak grzybów jadalnych i niejadalnych . Wracając sprawdziliśmy z mężem lasy w okolicach Olkusza i też susza , a na dodatek brak części lasu . Kilkanaście podgrzybków i dwa prawdziwki . Jak widać deszcz w Małopolsce też sprawiedliwie nie padał . Bo w górach mokro i są grzyby . Ten deszczyk co u Ciebie spadł pewnie nie namoczył dobrze ściółki , ale chociaż powietrze oczyścił . A Ty i tak debeściara jesteś , że grzyby w suszy znajdujesz 😄💐
  • Vincent · 19.21:59 · Nie wiem czy pocieszeniem będzie obietnica, że pewnie już niedługo się odkujesz 😔
  • Gucio · 20.03:31 · Gratuluje.
  • grzybiaraW · 20.11:46 · Magelo- udało się jak ślepej kurze ziarnko, ale jak długo na to można liczyć? Może we wrześniu obie kosze zapełnimy,- Sołtys- rusz się - warto dla samego lasu, a gdy szczęście dopisze to i kolacyjka będzie- czego życzę,- Grazko- czekam już od maja i doczekać się nie mogę, u mnie nawet maślaka zwyczajnego brak,- Lawendowa- liczę już tylko na jesień, i obym się nie zawiodła,- Emilu- dzięki za trzymanie kciuków, ale uważaj bo w trasę jedziesz i one potrzebne,- Niko- w ogóle w opadach żadnej sprawiedliwości nie ma. U mnie taki suchy krąg pustynny, bez szans na poprawę. A to co znajduję- sama wiesz, że to nie ten kaliber,- Vincent- obyś miał rację, oby ta jesień deszczem i ciepłem spłynęła, to coś może uda mi się w lesie upolować,- Serdecznie Was wszystkich grzybowo pozdrawiam:)
  • +dopisz (dla zalogowanych)

pow. gnieźnieński

niedziela 18. sierpnia
megalo 2019.8.19 1:22

(1/h) Ponownie wejmutka. Ściółka sucha, pod nią - lekko wilgotno. Jeden podsuszony maślak - nic więcej. W wejmutce jeszcze kilka kępek niejadalnych gołąbków + przesuszone purchawki + niejadalne mleczaje rude (pojedynczo, młode osobniki). Do lasu pognałam pod wpływem doniesienia Małgorzaty, żeby sprawdzić podgrzybki. Objechałam rowerem 15 km i nie absolutnie nic, nawet niejadalnych. Ale wieczorem lało! Będą grzyby:)

 • +napisz o swoim grzybobraniu
  • megalo · 19.11:46 · Dzisiaj siąpi, wczoraj było oberwanie chmury. Jutro-pojutrze jadę sprawdzić, ale sądząc po wszystkich leśnych oznakach - będą. Ktoś chętny sprawdzić ze mną?
  • grzybiaraW · 19.15:43 · Magelo- uszy do góry- i u nas coś, kiedyś musi się pojawić- życzę pełniuteńkich koszy- i to niebawem- serdeczności:)
  • +dopisz (dla zalogowanych)

pow. kępiński

niedziela 18. sierpnia
Mariuszysko 2019.8.18 15:51

(2/h) Sucho i sucho, podgrzybek i kozak.

+dopisz komentarz (dla zalogowanych) +napisz o swoim grzybobraniu

pow. poznański

niedziela 18. sierpnia
ever27 2019.8.18 10:25

(2/h) 2 zajączki powitały nas (żonę i mnie) na wejściu do lasu. I na tym koniec. W lesie sucho aż trzeszczy. Brak oznak grzybów (oprócz dwóch w/w) brak życia w lesie , owadów pająków , las nawet jakiś taki bez zapachu. Potrzeba Duuuuużo deszczu.

+dopisz komentarz (dla zalogowanych) +napisz o swoim grzybobraniu

pow. wągrowiecki

sobota 17. sierpnia
Pawcio 2019.8.20 11:36

(18/h) No to bingo, krótki spacer w pobliskiej dębinie. pierwszy dzień 18 prawdziwkow, na drugi jeszcze 6 i pare zajączkow.

pow. wągrowiecki

sobota 17. sierpnia
Pawcio 2019.8.19 7:33

(18/h) Nareszcie bingo. Krótki spacer i oto wyniki. Sobota 18 sztuk, a w niedzielę jeszcze 6.

+dopisz komentarz (dla zalogowanych) +napisz o swoim grzybobraniu

pow. turecki

sobota 17. sierpnia
Małgorzata 2019.8.18 2:13

(23/h) 4 prawdziwki ( kapelusze zabrane) 4 kozaczki 2 maślaczki i 36 podgrzybków plus garstka kurek nie liczona do wyników . Podgrzybki dorodne i zdrowe, ale co cieszy pół bardzo młodych .
... szerzej o tym grzybobraniu ... W moim rejonie, który jest dużo suchszy jak reszta kraju grzyby o tej porze są cudem natury.

 • +napisz o swoim grzybobraniu
  • Fijajum · 18.06:03 · Życzę Ci więcej takich małych cudów i wielkich deszczy 🌧️🌧️🌧️☺️
  • +dopisz (dla zalogowanych)

pow. pilski

sobota 17. sierpnia
Passe 2019.8.17 23:57

(4/h) Wreszcie coś drgnęło w lesie.Pomimo suszy,mech trzeszczał pod nogami,ani grama wilgoci wokół,udało się znaleźć kilka pięknych,zdrowych kozaków:)będzie na jutrzejszą jajecznicę.

+dopisz komentarz (dla zalogowanych) +napisz o swoim grzybobraniu

pow. Poznań

sobota 17. sierpnia
grzybiaraW 2019.8.17 19:15

(8/h) Raniutko, chłodniutko, rosa, słoneczko, czegóż więcej do szczęścia potrzeba- lasu, lasu, i grzybki w nim też by się przydały. Znalazłam, chyba cudem jakimś 8 szt kań, 3 maślaczki ziarniste, oraz 5 podgrzybków złotoporych……………
... szerzej o tym grzybobraniu ... Aż oczy ze zdziwienia rano przecierałam, jak na zaokienny termometr spojrzałam. Chłodno- lubię takie o tej porze klimaty, ale żeby termometr pokazywał 10 st - to już leciutka przesada. Słoneczko za to pięknie niebo rozświetlało. Za oknem jak okiem sięgnąć- rosa. Pięknie myślę sobie- warunki na malutki skok w bok do lasu wspaniałe. Pojechałam całkiem bliziutko, ale, tak aby miasto w spacerze za bardzo nie przeszkadzało. Dęby- dorodne, z bukami wymieszane, troszkę dalej iglaste rozpościerają się lasy. Może być. Jak ostatnio, tak i dzisiaj postanowiłam dukty leśne okupować. Cudownie w liściastych starych lasach się zagłębić i w górę głowę zadzierając widzieć nad głową wspaniały parasol koron liściastych jakby jakiś tunel przez nie utworzony. Oczywiście- ponieważ ostatnimi tygodniami ani kropelka deszczu na nie nie spadła, postanowiłam w lesie rosy się doszukać. Ona jest, ale w mieście i najlepiej na samochodach. W lasach natomiast zauważyłam ledwie pokropione na obrzeżach trawy. dwa kroki w głąb lasu i pieprz tyle że bez wanilii. Sucho suchuteńko, śladów rosy brak. Idąc tymi piaszczystymi dukatami zauważyłam gdzie nie gdzie purchawki, nieco większe niż ostatnio. Jakieś jeszcze za dwie kępy białawych w kiepskim stanie blaszkowców. Na obrzeżach, w trawie wypatrzyłam 3 maślaki ziarniste. Spacerek dalej w ciszy i błogim cieniu pięknych koro kontynuowałam. Na nic za bardzo nie liczyłam. Ale to to to kawałek dalej znalazłam w sumie podgrzybków złotoporych w całkiem dobrej kondycji. Kilka było młodziutkich, kilka w lesie zostało- wiadomo. Minęło trochę czasu i kilometrów parę, gdy w pewnym momencie zauważyłam małą złożoną parasolkę- deszcz nie pada to co ona będzie się fatygowała. Obeszłam terytorium dokładniej i dozbierałam jeszcze 4- dwie na całą okazałość kapeluszy rozpostarte, dwie pozostałe skromnie pozamykane. Początkowo fotek nie robiłam. Zrobiłam dopiero ostatniej z nich. Urosły młodziutkie, czyli sama już nie wiem- będzie coś jeszcze, czy już może nic? Powietrze z powodu i chłodu poranka, jak i cienia okolicznych drzew cudowne, świeżuteńkie, takie jakie uwielbiam. Byłoby jeszcze przyjemniej, gdyby popadało. Cudowny dzionek, a właściwie ranek, 2 godziny z okładem, 5,5 km w nogach. Ambrozja. 3 kanie w poidełkach, bo muszą podrosnąć, i będą wspaniałe leśne kotleciki. Kiedy las mnie czymś okazalszym obdaruje, aby zmienić menu? Serdecznie Was wszystkich portalowców z mych nizin pozdrawiam:)

 • +napisz o swoim grzybobraniu
  • grzybiaraW · 17.19:21 · a to pozostałe moje zbiory
  • grzybiaraW · 17.19:24 · oczywiście ilości z rozpędu pomyliła- kań było 5, a podgrzybków 8- czeski błąd można by powiedzieć popełniłam:)
  • Fijajum · 17.20:01 · Niech Ci urośnie tych kilka parasoleczek do rozmiaru prawdziwych parasoli 😉 Chłodne poranki i u nas już są, bardzo mnie to cieszy, bo mój organizm upałów nie toleruje 😌 mogłoby być zawsze tak jak teraz. Życzę Ci obfitego deszczu i jeszcze raz deszczu 🌧️🌧️🌧️🌦️🌧️🌧️🌧️🌦️🌧️🌧️🌧️☀️☀️☀️☁️🌧️🌧️🌧️
  • Emil.E. · 17.20:05 · W podziękowaniu za piękny opis lasu.🌼
  • sromotnik · 17.21:10 · Jestem pewien, że już niebawem las obdaruje Cię czymś więcej niż schabowymi. Czego mocno życzę, aby radość sprawiał nie tylko spacer w ulubionym lesie ale również obfitość zbiorów. 😊☔
  • megalo · 17.21:58 · Trzymam kciuki, Grzybiaro, wierzę w Ciebie (i w Twój las).
  • Nika · 17.22:01 · Za taka miłość do lasu , na pewno Ci czymś się odwdzięczy 🍄😀 . A to ode mnie dla Ciebie , żeby chociaż oczy nacieszyć .
  • grzybiaraW · 19.15:17 · Fijajum-dzięki za przesłany pocztą portalową deszcz- właśnie popadało,- Emilu- upominek przedni i przesympatyczny- o takich ja marzę,- Sromotnik- dzięki szczere za życzenia zbiorów obfitości, ale coś mi mówi, że na nie przyjdzie mi troszkę poczekać,- Magelo- musimy się wspierać wszak na tym samym jedziemy wozie,- Nika- zacny upominek za który serdecznie dziękuję. Za przemiłe dopiski serdecznie dziękuję i mile pozdrawiam:)
  • +dopisz (dla zalogowanych)

pow. poznański

sobota 17. sierpnia
seba 2019.8.17 10:07

(0/h) Pusto sucho ani trujaka

+dopisz komentarz (dla zalogowanych) +napisz o swoim grzybobraniu

pow. nowotomyski

piątek 16. sierpnia
diabel 2019.8.16 10:16

(0/h) wczoraj krótki wypad i niestety trzeba jeszcze poczekać

+dopisz komentarz (dla zalogowanych) +napisz o swoim grzybobraniu

pow. międzychodzki

czwartek 15. sierpnia
Anonim 2019.8.16 0:21

(0/h) W lesie bardzo sucho , grzyba ani śladu , wszystko się łamie pod nogami.

+dopisz komentarz (dla zalogowanych) +napisz o swoim grzybobraniu

pow. nowotomyski

czwartek 15. sierpnia
Marylka 2019.8.15 21:16

(3/h) Dzisiejszy wypad do lasu zaowocował w 8 sztuk grzybów w tym 5 maślaków i 3 podgrzybki.

 • +napisz o swoim grzybobraniu
  • grzybiaraW · 16.17:01 · zawsze coś- i pięknie, że podgrzybki się pokazały- serdecznie pozdrawiam:)
  • +dopisz (dla zalogowanych)

pow. poznański

czwartek 15. sierpnia
Jojoasia 2019.8.15 19:22

(6/h) W lesie susza. Kilka podgrzybków złotawych, lecz większość robaczywa. Ale kilka ciekawych znalezisk też było. Piaskowiec kasztanowaty, koźlarze bruzdkiwane i czasznica oczkowana.

pow. nowotomyski

czwartek 15. sierpnia
Ryba 2019.8.15 18:07

(6/h) Same prawdziwki wszystkie zdrowe mimo suszy "coś" zaczyna się dziać

 • +napisz o swoim grzybobraniu
  • Seba97 · 15.19:00 · Ten po prawej to nie czasem niejadalny goryczak żółciowy?
  • Gucio · 15.20:28 · Gratuluje.
  • jacentus007 · 18.21:41 · no wlasnie - ten jeden to chyba goryczak, albo na fotce sie coż zaróżowiło...
  • +dopisz (dla zalogowanych)