grzyby.pl

Noblesia crocea (Schwein.) Nakasone

kolcówka jabłoniowa
Sarcodontia crocea (Schwein.) Kotl. [główna w czekliście] · Sarcodontia mali Schulzer · Sarcodontia setosa (Pers.) Donk
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Noblesia crocea (kolcówka jabłoniowa)
owocnik; 07.10.2005, Słowacja, Strazowskie Vierchy, Pruzina; copyright © by Marek Snowarski

cechy makroskopowe

Noblesia crocea (kolcówka jabłoniowa)
Owocnik rozpostarty, przylegający do podłoża na przestrzeni kilku do kilkudziesięciu centymetrów; cała powierzchnia owocnika pokryta kolczastym hymenoforem.

Hymenofor kolczasty, początkowo siarkowożółty, potem złotożółty do ochrowobrązowego; pionowo skierowane ku dołowi. Kolce długie, 3-12 mm długości, 0.2-0.6 średnicy.

Miąższ żółty; zapach intensywny, charakterystyczny, przypomina sery pleśniowe, alkohol amylowy; smak łagodny, owocowy; woskowatej konsystencji; cienki; owocnik jest silnie przyrośnięty do podłoża; miejsca starsze lub uszkodzone mają tendencje do winnoczerwonego przebarwiania się.Owocnik rozpostarty, przylegający do podłoża na przestrzeni kilku do kilkudziesięciu centymetrów; cała powierzchnia owocnika pokryta kolczastym hymenoforem.

space

Miąższ żółty; zapach intensywny, charakterystyczny, przypomina sery pleśniowe, alkohol amylowy; smak łagodny, owocowy; woskowatej konsystencji; cienki; owocnik jest silnie przyrośnięty do podłoża; miejsca starsze lub uszkodzone mają tendencje do winnoczerwonego przebarwiania się.

cechy mikroskopowe

Zarodniki niemal kuliste, kroplowate, gładkie, grubościenne, hialinowe, z kroplami, nieamyloidalne, niektóre cjanofilne, 5-6 × 3.5-4 µm.

Podstawki 4-sterygmowe, ze sprzążką, maczugowte, niektóre z przewężeniami, 20-30 × 4-6 µm .

W tramie występują sklerocysty.

System strzępkowy monomityczny, strzępki cienkościenne do grubościennych, o szerokości 2.5-4 µm, ze sprzążkami.Zarodniki niemal kuliste, kroplowate, gładkie, grubościenne, hialinowe, z kroplami, nieamyloidalne, niektóre cjanofilne, 5-6 × 3.5-4 µm.

space

W tramie występują sklerocysty.

space

występowanie

Jest w czekliście.[105]
Rzadka. Grzyb pasożytniczy i saprotrof, owocniki nietrwałe, wyrastają od kwietnia do grudnia, w zranionych miejscach na żywych drzewach, w szczególności na starych jabłoniach, na żywych i martwych gałęziach i pniach, pod korą, rzadziej na innych drzewach liściastych - gruszach, jesionach, jarząbach, klonach.Rzadka. Grzyb pasożytniczy i saprotrof, owocniki nietrwałe, wyrastają od kwietnia do grudnia, w zranionych miejscach na żywych drzewach, w szczególności na starych jabłoniach, na żywych i martwych gałęziach i pniach, pod korą, rzadziej na innych drzewach liściastych - gruszach, jesionach, jarząbach, klonach.
Statusy czerwonej listy. [125]: R–rzadki - potencjalnie zagrożony wymarciem

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20051007.1.05 - Noblesia crocea (kolcówka jabłoniowa); Słowacja, Strazowskie Vierchy, Pruzina
051007-1
/Słowacja, Strazowskie Vierchy, Pruzina/ #4