grzyby.pl

Polyporus tuberaster (Jacq. ex Pers.) Fr.

żagiew guzowata
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Thaxterogaster purpurascens (zasłonak purpurowiejący)
GREJ: ID113546 (© autora fot.); copyright © by GREJ
Thaxterogaster purpurascens (zasłonak purpurowiejący)
GREJ: ID113546 (© autora fot.)
Thaxterogaster purpurascens (zasłonak purpurowiejący)
GREJ: ID109490 (© autora fot.)

opis

Powierzchnia kapelusza ze słabymi łuskami, kapelusz okrągławy, 5-15 cm średnicy, z ±centralnym trzonem.Powierzchnia kapelusza ze słabymi łuskami, kapelusz okrągławy, 5-15 cm średnicy, z ±centralnym trzonem.

występowanie

Jest w czekliście.[105]
Bardzo rzadka. W lasach liściastych i mieszanych, w parkach, na pniakach, powalonych pniach i gałęziach drzew liściastych lub na ziemi z ukrytej w glebie dużej czarnej skleroty (może być wielkości pięści), w pobliżu drewna drzew liściastych; wiosną i lipiec-październik.Bardzo rzadka. W lasach liściastych i mieszanych, w parkach, na pniakach, powalonych pniach i gałęziach drzew liściastych lub na ziemi z ukrytej w glebie dużej czarnej skleroty (może być wielkości pięści), w pobliżu drewna drzew liściastych; wiosną i lipiec-październik.
Statusy czerwonej listy. [125]: R–rzadki - potencjalnie zagrożony wymarciem

jadalne czy trujące? 🟢

Jadalna[134], o przyjemnym, grzybowym aromacie.Jadalna[134], o przyjemnym, grzybowym aromacie.
Może przypominać niepokaźne rozmiarami owocniki żagwiaka łuskowatego (Cerioporus squamosus) - te jednak nie wyrastają ze skleroty, są grubsze i masywniejsze, ich łuseczki są zwykle zaokrąglone i silniej śluzowaciejące, z reguły nie odstające, nie pozlepiane.Może przypominać niepokaźne rozmiarami owocniki żagwiaka łuskowatego (Cerioporus squamosus) - te jednak nie wyrastają ze skleroty, są grubsze i masywniejsze, ich łuseczki są zwykle zaokrąglone i silniej śluzowaciejące, z reguły nie odstające, nie pozlepiane.