grzyby.pl

Mycena rosea (Bull.) Gramberg.

grzybówka różowa
Mycena pura f. rosea (Gramberg) J.E. Lange
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Mycena pura (grzybówka fioletowawa)
dość młode owocniki, pod klonami i lipami; 19.09.1998, Dolny Śląsk, okolice Obornik Śląskich; copyright © by Marek Snowarski
Mycena pura (grzybówka fioletowawa)
blaszki; dość młode owocniki, pod klonami i lipami
Mycena pura (grzybówka fioletowawa)
licznie pod bukami

cechy makroskopowe

Kapelusz ciemniej lub jaśniej różowy, liloworóżowy, z wiekiem blednący i odbarwiający się ochrowo w centrum, higrofaniczny, prześwitująco prążkowany na brzegu; 25-40 (60) mm średnicy, wypukły do płaskiego, z płaskim garbkiem, często z wklęśniętą strefą wokół garbka; powierzchnia naga.

Blaszki różowe, wykrojone, L=30-40.

Trzon biały do bladoróżowego, w dole często żółtawy; 60 × 10 mm, zwykle wyraźnie rozszerzający się ku podstawie, prosty u podstawy czasem wygięty, pusty, sztywny; powierzchnia oprószona, przylegająco włókienkowata, podstawa z mniej lub bardziej wyraźnymi, białawymi lub żółtawymi włoskami.

Zapach miąższu wyraźny, rzodkwi.Kapelusz ciemniej lub jaśniej różowy, liloworóżowy, z wiekiem blednący i odbarwiający się ochrowo w centrum, higrofaniczny, prześwitująco prążkowany na brzegu; 25-40 (60) mm średnicy, wypukły do płaskiego, z płaskim garbkiem, często z wklęśniętą strefą wokół garbka; powierzchnia naga.

space

Trzon biały do bladoróżowego, w dole często żółtawy; 60 × 10 mm, zwykle wyraźnie rozszerzający się ku podstawie, prosty u podstawy czasem wygięty, pusty, sztywny; powierzchnia oprószona, przylegająco włókienkowata, podstawa z mniej lub bardziej wyraźnymi, białawymi lub żółtawymi włoskami.

space

cechy mikroskopowe

Zarodniki cylindryczne, gładkie, amyloidalne, 7-8.5 × 4-5 µm, Q= 1.5-1.9, Qav= 1.7 [111].Zarodniki cylindryczne, gładkie, amyloidalne, 7-8.5 × 4-5 µm, Q= 1.5-1.9, Qav= 1.7 [111].

występowanie

Jest w czekliście.[105]
Częsta ale zwykle utożsamiana z grzybówką fioletowawą (Mycena pura). Owocniki wyrastają pojedynczo lub po kilka, na ściółce, w lasach różnego typu - ale najczęściej w żyznych dębinach lub buczynach na glebach zasadowych. Liczniej pojawiają się jesienią.Częsta ale zwykle utożsamiana z grzybówką fioletowawą (Mycena pura). Owocniki wyrastają pojedynczo lub po kilka, na ściółce, w lasach różnego typu - ale najczęściej w żyznych dębinach lub buczynach na glebach zasadowych. Liczniej pojawiają się jesienią.
W lasach liściastych i mieszanych, zwykle pod bukami i dębami; na ziemi; maj-listopad.W lasach liściastych i mieszanych, zwykle pod bukami i dębami; na ziemi; maj-listopad.

jadalne czy trujące? 🔴

Trująca (czeklista[105] podaje że silnie). Zawiera muskarynę[134] (tak jak muchomor plamisty (Amanita pantherina) i muchomor czerwony (Amanita muscaria)). Trująca (czeklista[105] podaje że silnie). Zawiera muskarynę[134] (tak jak muchomor plamisty (Amanita pantherina) i muchomor czerwony (Amanita muscaria)).

mycena pura

Grzybówka różowa (Mycena rosea) wraz z kilkoma innymi, wyróżnianymi obecnie gatunkami i formami należy do kręgu grzybówki fioletowawej (Mycena pura). Grzybówka fioletowawa (Mycena pura) w wąskim ujęciu wyróżnia się nieco mniejszymi, mniej masywnymi owocnikami, bez wyraźnego garbka na kepeluszu, barwa kapelusza nie jest jasnoróżowa, często jest szarawa, niebieskawa, filetowawa, trzon jest białawy lub szarawoniebieskawy, szarawofiletowawy, zwykle tylko nieznacznie rozszerzający się ku podstawie.Grzybówka różowa (Mycena rosea) wraz z kilkoma innymi, wyróżnianymi obecnie gatunkami i formami należy do kręgu grzybówki fioletowawej (Mycena pura). Grzybówka fioletowawa (Mycena pura) w wąskim ujęciu wyróżnia się nieco mniejszymi, mniej masywnymi owocnikami, bez wyraźnego garbka na kepeluszu, barwa kapelusza nie jest jasnoróżowa, często jest szarawa, niebieskawa, filetowawa, trzon jest białawy lub szarawoniebieskawy, szarawofiletowawy, zwykle tylko nieznacznie rozszerzający się ku podstawie.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20051013.2.05 - Mycena rosea (grzybówka różowa); dolina Bystrzycy, k. Wrocławia
051013-2
/dolina Bystrzycy, k. Wrocławia/ #12