grzyby.pl

Hydnellum suaveolens (Scop.) P. Karst.

kolczakówka wonna
Calodon suaveolens (Scop.) P. Karst.
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Hydnellum Hydnellum Hydnellum HydnellumHydnellumkolczakówka dołkowana (Hydnellum scrobiculatum)kolczakówka sinostopa (Hydnellum glaucopus)
Thaxterogaster purpurascens (zasłonak purpurowiejący)
GREJ: ID179893 (© autora fot.); copyright © by GREJ
Hydnellum suaveolens (kolczakówka wonna)
Hydnellum suaveolens (kolczakówka wonna)
Hydnellum suaveolens (kolczakówka wonna)
Thaxterogaster purpurascens (zasłonak purpurowiejący)
GREJ: ID140556 (© autora fot.)
Thaxterogaster purpurascens (zasłonak purpurowiejący)
GREJ: ID140556 (© autora fot.)

owocnik

Podobnie wyglądający kolczakówka niebieskawa (Hydnellum caeruleum) rośnie pod sosnami, jego miąższ jest bez zapachu, miąższ w trzonie jest pomarańczowo-brązowy.
Hydnellum suaveolens (kolczakówka wonna)
Owocnik niewyraźnie zróżnicowany na kapelusz i trzon, dość nieregularny, w formie cylindrycznej lub nieregularnego stożka, 30-120 mm średnicy, sąsiednie owocniki pozrastane; młody białawy, czasem z szaro-niebieskim odcieniem, szybko ciemnieje żółtawy, brązowawy, w końcu ciemnobrązowy, strefowany; górna powierzchnia pofalowana, guzkowata, promieniście pomarszczona, często z łuseczkowatymi odrostami, młoda aksamitna, z wiekiem włókienkowata i w końcu naga; brzeg długo biały, nieregularnie karbowany.

Hymenofor kolczasty, kolce pojedyncze do wielokrotnie rozgałęzionych, do 5 mm długości, 0.3 mm szerokości; młody białawy z niebieskawym odcieniem, dojrzały kasztanowobrązowawy z jaśniejszymi końcami kolców.

Trzon szaroniebieski do czarniawego; 15-50 × 10-30 mm; powierzchnia trzonu filcowato owłosiona.

Miąższ białawy, niebieskawy, na przekroju z wyraźnie niebieskimi lub brązowymi strefowaniami, w dole ciemniej niebieskawy do granatowego; w konsystencji korkowaty i twardy. Zapach silny anyżowy, ewentualnie przypominający kumarynę. Smak łagodny do nieco gorzkiego.

Powierzchnia trzonu w reakcji z KOH przybiera barwę niebiesko-zieloną.Owocnik niewyraźnie zróżnicowany na kapelusz i trzon, dość nieregularny, w formie cylindrycznej lub nieregularnego stożka, 30-120 mm średnicy, sąsiednie owocniki pozrastane; młody białawy, czasem z szaro-niebieskim odcieniem, szybko ciemnieje żółtawy, brązowawy, w końcu ciemnobrązowy, strefowany; górna powierzchnia pofalowana, guzkowata, promieniście pomarszczona, często z łuseczkowatymi odrostami, młoda aksamitna, z wiekiem włókienkowata i w końcu naga; brzeg długo biały, nieregularnie karbowany.

space

Trzon szaroniebieski do czarniawego; 15-50 × 10-30 mm; powierzchnia trzonu filcowato owłosiona.

space

Powierzchnia trzonu w reakcji z KOH przybiera barwę niebiesko-zieloną.

zarodniki

Wysyp zarodników brązowawy. Zarodniki nieregularnie graniaste, z niewyraźnymi guzkami, 3.5-5 × 2-3.5 µm.Wysyp zarodników brązowawy. Zarodniki nieregularnie graniaste, z niewyraźnymi guzkami, 3.5-5 × 2-3.5 µm.

występowanie

Jest w czekliście.[105]
Gatunek podlega ochronie ścisłej (poz. I.29 wg aktualnego rozporządzenia). Nie mają do niego zastosowania wyłączenia spod ochrony uzasadnione względami godpodarki rolnej, leśnej lub rybackiej (§7.1). Do ustawowej ochrony został włączony w 2004 roku.
Hydnellum suaveolens (kolczakówka wonna)
Nieczęsty. Owocniki naziemne, wyrastają latem i jesienią, w górskich świerczynach, na ich obrzeżach i na górskich pastwiskach.Nieczęsty. Owocniki naziemne, wyrastają latem i jesienią, w górskich świerczynach, na ich obrzeżach i na górskich pastwiskach.
Statusy czerwonej listy. [125]: E–wymierający - krytycznie zagrożony

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20090707.138920.jgadek - Hydnellum suaveolens (kolczakówka wonna); Zubrzyca Górna, pow. nowotarski
090707-138920
leg. Joanna Gądek
/Zubrzyca Górna, pow. nowotarski/ #8
znalezisko 19880800.1.bc - Hydnellum suaveolens (kolczakówka wonna); Zborov, Słowacja – w lesie świerkowym z bukami i brzozami
880800-1
leg. Bohdan Cienciała
/Zborov, Słowacja – w lesie świerkowym z bukami i brzozami/ #2
znalezisko 19910831.1.bc - Hydnellum suaveolens (kolczakówka wonna); Zborov, Słowacja – w lesie świerkowym z bukami i brzozami
910831-1
leg. Bohdan Cienciała
/Zborov, Słowacja – w lesie świerkowym z bukami i brzozami/ #1