za każde doniesienie po zalogowaniu ekstra 2 dni, za wyróżnione +tydzień dostępu do pełnej wersji portalu - zasady premiowania

łódzkie — doniesienia 21.mar - 17.kwi 2021 0:18

— w pełnej wersji atlasu lokalizacja grzybobrania jest podana precyzyjniej (zwykle najbliższa miejscowość) i jest linkowana do mapy Google
— opłata za pełną wersję to jedyne źródło utrzymania serwisu (nie zaśmiecam stron reklamą)
przedwczoraj
Akk]
doniesień: 67 / 5🏆
(5/h) Witam, wczoraj zbadałem mój podmiejski lasek, mimo że pogoda nie zachęcała, ruszyliśmy grupą między drzewa, zbadać co tam się w lesie obudziło.
Wiosna coraz bliżej, pąki zaczynają przechodzić w liście, a las robi się coraz bardziej zielony.
Grzybowe życie w pełni, na 5 osobową grupę każdemu udało się coś trafić.
Moje strzały to wyłącznie stanowiska uszaka brzozowego. Miejscówki rozwojowe do dalszej obserwacji i późniejszego zbioru, póki co kilka większych osobników i spora grupa maluchów.
Koledzy trafili też boczniaki, w idealnym wręcz stanie jak na tą porę roku.
Pozdro, bo znaków wolnych brak

  • dodaj doniesienie +dopisek (po zalogowaniu)
    • Nika #88 · Super stanowisko 😄i spacer udany. 16.4 20:24
    • Yaga #34 · Śliczne stanowisko i zdjęcie:)
      Więcej możesz napisać w tej drugiej rubryce(prostokącie).pozdro:) 16.4 22:39
    • beetlejuice #31 · Ładne zdjęcie z uszkami bzowymi, spacer jak najbardziej wskazany. Pozdrawiam :) 16.4 23:39
piątek 2.KWI
Akk]
doniesień: 66 / 5🏆
(0/h) Witam wszystkich,
Korzystając z pierwszych słonecznych dni, postanowiłem zbadać, co dzieje się w okolicznych lasach. Byłem w lesie jodłowym w poszukiwaniu szyszkówek, zbadałem też buki w Parowach Janinowskich oraz las mieszany w pobliżu mojego blokowiska.
Pogoda piękna, w lesie budzi się życie, do słońca (i na sex :)) masowo wychodzą ropuchy. Na drzewach pojawiły się już pąki i pierwsze liście a w podszyciu kwiaty. Grzybowe życie też się toczy, niestety nie w poszukiwanych formach. Brak jadalnych grzybów zimowych, brak też wiosennych. Smardzowate pojawiają się tylko na korze w ogródku.

... szerzej o tym grzybobraniu ... Generalnie w Łodzi ciężko o smardzowate poza ogródkiem, ale liczyłem chociaż na czarki, szyszkowki czy ucho bzowe. Niestety bez efektu. Mimo to spacer super, przyjemnie ogląda się budzący się z letargu las. Pozdrawiam.
poniedziałek 22.MAR
Maciej M.
doniesień: 1
(20/h) Boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus). Ilość: do 20 owocników wyrastających poziomowo z jednego miejsca. Zbiorowisko leśne: Rezerwat Dąbrowa Grotnicka. Jedyne jadalne grzyby, które dzisiaj napotkałem. Krótki, rekreacyjny spacer po rezerwacie Dąbrowa Grotnicka. Grzybów jadalnych jeszcze nie widać, z wyjątkiem garstki młodych boczniaków ostrygowatych. Drzewostan głównie dąb i sosna (wyżej wymienione grzyby zaobserwowane na brzozie). Sfotografowane i oczywiście zostawione :)