grzyby.pl
niejadalny

Paragymnopus perforans (Hoffm.) J.S. Oliveira

twardziaczek kapuścianny, pępownik przenikający
Micromphale perforans (Hoffm.) Gray · Marasmiellus perforans (Hoffm.) Antonín, Halling & Noordel. · Gymnopus perforans (Hoffm.) Antonín et Noordel.
Gymnopus Gymnopus Gymnopus GymnopusGymnopustwardziaczek cuchnący (Gymnopus foetidus)szczetkostopek szpilkowy (Gymnopus androsaceus)
Gymnopus androsaceus (szczetkostopek szpilkowy)
pokrój; 08.10.2004, Czechy, Szumava, Czerny Kriz; copyright © by Marek Snowarski
Gymnopus androsaceus (szczetkostopek szpilkowy)
pokrój
Gymnopus androsaceus (szczetkostopek szpilkowy)
blaszki

opis

Kapelusz higrofaniczny, wilgotny mięsnobrązowy i lśniący, suchy beżowy i matowy; 8 – 17 mm średnicy, wypukły do płaskiego, w centrum zaklęśnięty; powierzchnia sucha, promieniście bruzdowana i pręgowana; brzeg ostry.

space

Trzon czarno-brązowy, u samego szczytu wyraźnie jaśniejszy, do białawego; cienki (ale nie włosowaty, ma łatwo dostrzegalną grubość), 13 – 30 × 1 mm; powierzchnia matowa, delikatnie filcowata, zwłaszcza w górze z drobnymi, widocznymi pod lupą, włoskami; pusty, elastyczny.

space

zarodniki

Wysyp zarodników biały. Zarodniki elipsoidalne, gładkie, hialinowe, z kroplami, 5.5 – 8 × 3 – 4 µm.

występowanie

Pospolity. Od lata do jesieni, gromadnie a niejednokrotnie masowo, na opadłych igłach świerkowych. Zwykle po jednym owocniku na igle.

wartość

Niejadalny.

Inedible.

uwagi

Paragymnopus perforans (twardziaczek kapuścianny)
M. perforans z lewej, Marasmius androsaceus z prawej|M. perforans left, Marasmius androsaceus right
M. perforans left, Marasmius androsaceus right'>szczetkostopek szpilkowy (Gymnopus androsaceus) często rośnie razem z pępownikiem przenikającym na ściółce z igieł świerkowych. Jego trzon jest nitkowaty - nie ma łatwo zauważalnej grubości i na całej długości jest brunatnoczarny; miąższ jest bezwonny. Marasmius bulliardii także wyrasta na igłach świerkowych - blaszki tego gatunku są połączone w kołnierzyk otaczający trzon.