grzyby.pl

Spongipellis ambiens P. Karst.

gąbkowiec północny, klimaczek północny
Climacocystis borealis (Fr.) Kotla. et Pouzar [główna w czekliście] · Spongipellis borealis (Fr.) Pat.
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Spongipellis ambiens (gąbkowiec północny)
13.09.2005, Puszcza Białowieska; copyright © by Marek Snowarski
Spongipellis ambiens (gąbkowiec północny)
Spongipellis ambiens (gąbkowiec północny)
pokrój
Spongipellis ambiens (gąbkowiec północny)
pory

cechy makroskopowe

Spongipellis ambiens (gąbkowiec północny)
pory|pores

cechy mikroskopowe

Zarodniki owalne, gładkie, hialinowe z ziarnistą zawartością, nieamyloidale, 5-6 × 3.5-4 µm. Cystydy grubościenne, wrzecionowate lub maczugowato-wrzecionowate, zakończone czapeczką kryształków lub nie, 30-50 × 7-10 µm.Zarodniki owalne, gładkie, hialinowe z ziarnistą zawartością, nieamyloidale, 5-6 × 3.5-4 µm. Cystydy grubościenne, wrzecionowate lub maczugowato-wrzecionowate, zakończone czapeczką kryształków lub nie, 30-50 × 7-10 µm.

występowanie

Jest w czekliście.[105]
Spongipellis ambiens (gąbkowiec północny)
Stosunkowo często w lasach górskich i lasach o charakterze zbliżonym do naturalnego. Owocniki jednoroczne, wyrastają od lata do późnej jesieni, zwykle w licznych grupach, często dachówkowato jedne nad drugimi, na martwym drewnie drzew iglastych, na pniakach, w szczególności świerku, rzadziej na jodle lub sośnie, rzadko na liściastych (buk); rzadziej na osłabionych żywych drzewach.

Pasożyt i saprotrof. Powoduje pstrą zgniliznę drewna korzeni i nasady pnia, rozwija się dalej po zamarciu drzewa.Stosunkowo często w lasach górskich i lasach o charakterze zbliżonym do naturalnego. Owocniki jednoroczne, wyrastają od lata do późnej jesieni, zwykle w licznych grupach, często dachówkowato jedne nad drugimi, na martwym drewnie drzew iglastych, na pniakach, w szczególności świerku, rzadziej na jodle lub sośnie, rzadko na liściastych (buk); rzadziej na osłabionych żywych drzewach.

space

Statusy czerwonej listy. [125]: R–rzadki - potencjalnie zagrożony wymarciem
Makroskopowo, zwłaszcza białawe owocniki, mogą przypominać owocniki z rodzajów białak (Postia) lub białak (Tyromyces) o także soczystym, lecz bardziej kruchym miąższu. Mikroskopowo dla gąbkowiec północny (Spongipellis ambiens) charakterystyczne są grubościenne cystydy i zupełnie inaczej wyglądające, większe, szerokoelipsoidalne zarodniki. Rodzaj Climacocystis liczy tylko ten jeden gatunek.Makroskopowo, zwłaszcza białawe owocniki, mogą przypominać owocniki z rodzajów białak (Postia) lub białak (Tyromyces) o także soczystym, lecz bardziej kruchym miąższu. Mikroskopowo dla gąbkowiec północny (Spongipellis ambiens) charakterystyczne są grubościenne cystydy i zupełnie inaczej wyglądające, większe, szerokoelipsoidalne zarodniki. Rodzaj Climacocystis liczy tylko ten jeden gatunek.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20050913.1.05 - Spongipellis ambiens (gąbkowiec północny); Puszcza Białowieska
050913-1
/Puszcza Białowieska/ #5
znalezisko 20040916.15.04 - Spongipellis ambiens (gąbkowiec północny); Puszcza Białowieska
040916-15
/Puszcza Białowieska/ #15