grzyby.pl

Naematelia encephala (Pers.) Fr.

trzęsak mózgowaty
Tremella encephala Pers. [główna w czekliście]
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Naematelia encephala (trzęsak mózgowaty)
na martwych gałęziach sosny wśród skórników krwawiących (Stereum sanguinolentum); 31.03.2003, Kotlina Sandomierska; copyright © by Witold Wójciak
Naematelia encephala (trzęsak mózgowaty)
Naematelia encephala (trzęsak mózgowaty)
Naematelia encephala (trzęsak mózgowaty)
Naematelia encephala (trzęsak mózgowaty)

opis

Owocnik w zarysie kulistawy, 5-30 mm średnicy, szeroko przylegający do podłoża; powierzchnia pomarszczona lub mózgowato pofałdowana, z ostro zarysowanymi krawędziami; białawy, jasnoróżowy do brązoworóżowego.

Miąższ zwarto-żelowaty, twardy; na przekroju we wnętrzu zaznaczona twardsza, biała strefa - są to strzępki spasożytowanego skórnika krwawiącego (Stereum sanguinolentum).Owocnik w zarysie kulistawy, 5-30 mm średnicy, szeroko przylegający do podłoża; powierzchnia pomarszczona lub mózgowato pofałdowana, z ostro zarysowanymi krawędziami; białawy, jasnoróżowy do brązoworóżowego.

space

cechy mikroskopowe

Naematelia encephala (trzęsak mózgowaty)
zarodniki
Zarodniki elipsoidalne, jajowate do niemal kulistych, gładkie, bezbarwne, 7.5-13 × 6-9 µm [5], z wyraźnym wyciągniętym dzióbkiem, 9-11 × 7.5-9 µm [26II].Zarodniki elipsoidalne, jajowate do niemal kulistych, gładkie, bezbarwne, 7.5-13 × 6-9 µm [5], z wyraźnym wyciągniętym dzióbkiem, 9-11 × 7.5-9 µm [26II].

występowanie

Jest w czekliście.[105]
Stosunkowo częsty. Pasożytuje na grzybni skórnika krwawiącego (Stereum sanguinolentum) - wyrasta razem z nim na drewnie drzew iglastych, w przeciągu całego sezonu, daje się zauważyć w wilgotnych okresach.Stosunkowo częsty. Pasożytuje na grzybni skórnika krwawiącego (Stereum sanguinolentum) - wyrasta razem z nim na drewnie drzew iglastych, w przeciągu całego sezonu, daje się zauważyć w wilgotnych okresach.
Na drewnie drzew liściastych występuje podobna z wyglądu kisielnica biaława (Exidia thuretiana) - nie ma on powiązania z grzybami z rodzaju skórnik (Stereum).Na drewnie drzew liściastych występuje podobna z wyglądu kisielnica biaława (Exidia thuretiana) - nie ma on powiązania z grzybami z rodzaju skórnik (Stereum).
Na owocnikach tarczówki bezkształtnej (Aleurodiscus amorphus) (wyrastających na jodłach, rzadziej świerkach) pasożytują dwa podobne, mniejsze gatunki: trzęsak dwuzarodnikowy (Phaeotremella simplex) i trzęsak grzybojadek (Phaeotremella mycophaga).Na owocnikach tarczówki bezkształtnej (Aleurodiscus amorphus) (wyrastających na jodłach, rzadziej świerkach) pasożytują dwa podobne, mniejsze gatunki: trzęsak dwuzarodnikowy (Phaeotremella simplex) i trzęsak grzybojadek (Phaeotremella mycophaga).

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20051001.4.05 - Naematelia encephala (trzęsak mózgowaty); Czechy, Trebonsko, Luznice, Dvur Hamr
051001-4
/Czechy, Trebonsko, Luznice, Dvur Hamr/ #10
znalezisko 20030331.3.ww - Naematelia encephala (trzęsak mózgowaty); Kotlina Sandomierska
030331-3
leg. Witold Wójciak
/Kotlina Sandomierska/ #7
znalezisko 20031003.5.03 - Naematelia encephala (trzęsak mózgowaty); Tatry, Słowacja, JEC 21
031003-5
/Tatry, Słowacja, JEC 21/ #1