| ||||||
|
opis
Owocnik w zarysie kulistawy, 5-30 mm średnicy, szeroko przylegający do podłoża; powierzchnia pomarszczona lub mózgowato pofałdowana, z ostro zarysowanymi krawędziami; białawy, jasnoróżowy do brązoworóżowego.
Miąższ zwarto-żelowaty, twardy; na przekroju we wnętrzu zaznaczona twardsza, biała strefa - są to strzępki spasożytowanego skórnika krwawiącego (Stereum sanguinolentum).Owocnik w zarysie kulistawy, 5-30 mm średnicy, szeroko przylegający do podłoża; powierzchnia pomarszczona lub mózgowato pofałdowana, z ostro zarysowanymi krawędziami; białawy, jasnoróżowy do brązoworóżowego.
Zarodniki elipsoidalne, jajowate do niemal kulistych, gładkie, bezbarwne, 7.5-13 × 6-9 µm [5], z wyraźnym wyciągniętym dzióbkiem, 9-11 × 7.5-9 µm [26II].Zarodniki elipsoidalne, jajowate do niemal kulistych, gładkie, bezbarwne, 7.5-13 × 6-9 µm [5], z wyraźnym wyciągniętym dzióbkiem, 9-11 × 7.5-9 µm [26II].
występowanie
Jest w czekliście.[105]
Stosunkowo częsty. Pasożytuje na grzybni skórnika krwawiącego (Stereum sanguinolentum) - wyrasta razem z nim na drewnie drzew iglastych, w przeciągu całego sezonu, daje się zauważyć w wilgotnych okresach.Stosunkowo częsty. Pasożytuje na grzybni skórnika krwawiącego (Stereum sanguinolentum) - wyrasta razem z nim na drewnie drzew iglastych, w przeciągu całego sezonu, daje się zauważyć w wilgotnych okresach.
Na drewnie drzew liściastych występuje podobna z wyglądu kisielnica biaława (Exidia thuretiana) - nie ma on powiązania z grzybami z rodzaju skórnik (Stereum).Na drewnie drzew liściastych występuje podobna z wyglądu kisielnica biaława (Exidia thuretiana) - nie ma on powiązania z grzybami z rodzaju skórnik (Stereum).
Na owocnikach tarczówki bezkształtnej (Aleurodiscus amorphus) (wyrastających na jodłach, rzadziej świerkach) pasożytują dwa podobne, mniejsze gatunki: trzęsak dwuzarodnikowy (Phaeotremella simplex) i trzęsak grzybojadek (Phaeotremella mycophaga).Na owocnikach tarczówki bezkształtnej (Aleurodiscus amorphus) (wyrastających na jodłach, rzadziej świerkach) pasożytują dwa podobne, mniejsze gatunki: trzęsak dwuzarodnikowy (Phaeotremella simplex) i trzęsak grzybojadek (Phaeotremella mycophaga).