|
opis
Owocnik wysokości (20) 30-60 mm, brązowy do szarofioletowego, w zarysie nierergularnie rozetkowaty, u podstawy bez wyraźnego wspólnego trzonu. Poszczególne gałązki na krótkim rdzawobrązowych trzonkach, głęboko wcinane, postrzępione, spłaszczone, końcówki białawe, jasnordzawobrązowe, z czasem ciemniejące, gładkie.
Miąższ skórzasto-korkowaty.Owocnik wysokości (20) 30-60 mm, brązowy do szarofioletowego, w zarysie nierergularnie rozetkowaty, u podstawy bez wyraźnego wspólnego trzonu. Poszczególne gałązki na krótkim rdzawobrązowych trzonkach, głęboko wcinane, postrzępione, spłaszczone, końcówki białawe, jasnordzawobrązowe, z czasem ciemniejące, gładkie.
cechy mikroskopowe
Zarodniki nieregularnie brodawkowane, 7-11 × 5-8.5 µm.
Strzępki warstwy nadhymenialnej w KOH nieco niebieszczeją ale nie niebieszczeją strzępki kapelusza.Zarodniki nieregularnie brodawkowane, 7-11 × 5-8.5 µm.
występowanie
Jest w czekliście.[105]
Rzadka. Od lata do jesieni, na ziemi, przede wszystkim pod drzewami liściastymi.Rzadka. Od lata do jesieni, na ziemi, przede wszystkim pod drzewami liściastymi.
Statusy czerwonej listy. [125]: V–narażony na wymarcie
Z uwagi na znaczną zmienność w budowie owocników może być podobna do chropiatki lejkowatej (Thelephora caryophyllea) lub do chropiatki cuchnącej (Thelephora palmata).Z uwagi na znaczną zmienność w budowie owocników może być podobna do chropiatki lejkowatej (Thelephora caryophyllea) lub do chropiatki cuchnącej (Thelephora palmata).