grzyby.pl

Thelephora anthocephala (Bull.) Fr.

chropiatka kwiatowata
Thelephora anthocephala var. clavularis (Fr.) Quél.
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Thaxterogaster purpurascens (zasłonak purpurowiejący)
GREJ: ID223642 (© autora fot.); copyright © by GREJ
Thaxterogaster purpurascens (zasłonak purpurowiejący)
GREJ: ID41512 (© autora fot.)

opis

cechy diagnostyczne w kluczu:Thelephora (chropiatka)kl 99
Owocnik wysokości (20) 30-60 mm, brązowy do szarofioletowego, w zarysie nierergularnie rozetkowaty, u podstawy bez wyraźnego wspólnego trzonu. Poszczególne gałązki na krótkim rdzawobrązowych trzonkach, głęboko wcinane, postrzępione, spłaszczone, końcówki białawe, jasnordzawobrązowe, z czasem ciemniejące, gładkie.

Miąższ skórzasto-korkowaty.Owocnik wysokości (20) 30-60 mm, brązowy do szarofioletowego, w zarysie nierergularnie rozetkowaty, u podstawy bez wyraźnego wspólnego trzonu. Poszczególne gałązki na krótkim rdzawobrązowych trzonkach, głęboko wcinane, postrzępione, spłaszczone, końcówki białawe, jasnordzawobrązowe, z czasem ciemniejące, gładkie.

space

cechy mikroskopowe

Zarodniki nieregularnie brodawkowane, 7-11 × 5-8.5 µm.

Strzępki warstwy nadhymenialnej w KOH nieco niebieszczeją ale nie niebieszczeją strzępki kapelusza.Zarodniki nieregularnie brodawkowane, 7-11 × 5-8.5 µm.

space

występowanie

Jest w czekliście.[105]
Rzadka. Od lata do jesieni, na ziemi, przede wszystkim pod drzewami liściastymi.Rzadka. Od lata do jesieni, na ziemi, przede wszystkim pod drzewami liściastymi.
Statusy czerwonej listy. [125]: V–narażony na wymarcie
Z uwagi na znaczną zmienność w budowie owocników może być podobna do chropiatki lejkowatej (Thelephora caryophyllea) lub do chropiatki cuchnącej (Thelephora palmata).Z uwagi na znaczną zmienność w budowie owocników może być podobna do chropiatki lejkowatej (Thelephora caryophyllea) lub do chropiatki cuchnącej (Thelephora palmata).