grzyby.pl
Fungi » Div.Ascomycota » subDiv.Pezizomycotina » Cl.Pezizomycetes » subCl.Pezizomycetidae » Ord.Pezizales » Fam.Pyronemataceae »

Scutellinia

włośniczka
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Dla oznaczenia gatunków w tym rodzaju konieczne jest sięgnięcie po cechy mikroskopowe. W szczególności istotne jest określenie kształtu, rozmiaru i urzeźbienia zarodników oraz budowy podstawy szczecinek i ich długości.Dla oznaczenia gatunków w tym rodzaju konieczne jest sięgnięcie po cechy mikroskopowe. W szczególności istotne jest określenie kształtu, rozmiaru i urzeźbienia zarodników oraz budowy podstawy szczecinek i ich długości.

cechy makroskopowe

Owocnik siedzące, w kształcie krążka lub płytko miseczkowate, z wyróżniającym się brzegiem.

Strona z hymenoforem biaława, pomarańczowa, czerwona lub szkarłatna.

Zewnętrze tej samej barwy co hymenofor lub brązowawe; pokryte włoskami. Włoski brązowe do czarnych, sztywne, zaostrzone.Owocnik siedzące, w kształcie krążka lub płytko miseczkowate, z wyróżniającym się brzegiem.

space

Zewnętrze tej samej barwy co hymenofor lub brązowawe; pokryte włoskami. Włoski brązowe do czarnych, sztywne, zaostrzone.

cechy mikroskopowe

Szczecinki zaostrzone, z przegrodami, z korzeniastą częścią, czasem rozwidlone, rzadko z bladymi włoskami na trzonkach.

Zarodniki kuliste, elipsoidalne lub wrzecionowate; ornamentowane z drobnymi lub grubymi brodawkami, kolczaste lub z siateczką; hialinowe, z licznymi kroplami; czasem z luźno przylegającym perisporium.Szczecinki zaostrzone, z przegrodami, z korzeniastą częścią, czasem rozwidlone, rzadko z bladymi włoskami na trzonkach.

space

występowanie

Na ziemi, skałach i podłożach organicznych. W Polsce można znaleźć ponad 20 gatunków.Na ziemi, skałach i podłożach organicznych. W Polsce można znaleźć ponad 20 gatunków.