grzyby.pl
red listGREJ
· jest w czekliście Wojewoda (2003) [105]
· Czerwona Lista — E–wymierający - krytycznie zagrożony

Hemistropharia albocrenulata (Peck) Jacobsson et E. Larss.

łuskwiak karbowany
Pholiota albocrenulata (Peck) Sacc. · Stropharia albocrenulata (Peck) Kreisel.
Hemistropharia albocrenulata (łuskwiak karbowany)
28.09.2006, Puszcza Białowieska; copyright © by Marek Snowarski
Hemistropharia albocrenulata (łuskwiak karbowany)
Hemistropharia albocrenulata (łuskwiak karbowany)
pokrój

opis

Hemistropharia albocrenulata (łuskwiak karbowany)
Kapelusz rdzawobrązowy, czerwonobrązowy, kasztanowobrązowy, niehigrofaniczny; 40 – 100 mm średnicy, początkowo półkulisto-stożkowaty, z wiekiem wypukły do rozpostartego, czasem z niskim garbkiem; powierzchnia gdy wilgotna to pokryta grubszą wartwą śluzu, lepka, sucha błyszcząca, z licznymi, białawymi do bladoochrowych, dość regulanie koncentrycznie rozmieszczonymi, kłaczkowatymi resztkami osłony w formie mniej lub bardziej regularnych trójkątnych, odstających łusek, łuski z wiekiem odpadają; na brzegu kapelusza resztki osłony zwieszają się, brzeg kapelusza nie jest prześwitująco prążkowany, początkowo jest podwinięty, potem prosty.

space

Trzon u góry biały ku podstawie brązowy do ciemnobrązowego; z włóknistą strefą pierścieniową, 40 – 120 × 5 – 15 mm, równogruby, często rozszerzający się ku podstawie i wygięty; powierzchnia ponad strefą pierścieniową delikatnie oprószona i rowkowana, poniżej z kłaczkami lub łuseczkami, u podstawy z włóknistymi, białawymi kawałkami osłony; pełny, z wiekiem z kanałem.

space

zarodniki

Barwa wysypu zarodników ciemno fioletowobrązowa. Zarodniki migdałowate widziane z boku, owalne widziane od grzbietu, grubościenne, z wyraźną porą rostkową, 10 – 13.5 × 5.5 – 7.5 µm, Q = 1.7 – 2.2. Ostrze blaszki bez podstawek.

występowanie

Bardzo rzadki. Owocniki wyrastają od lata do jesieni, pojedynczo lub w grupach, pozrastane podstawami trzonu, saprotroficznie, zwykle w powiązaniu z murszejącym drewnem, także u podsatwy żywych drzew, w lasach liściastych i iglastych. Najczęściej jako podłoże jest podawana topola osika (Populus tremula) ale mogą też być inne drzewa liściaste i iglaste.

Statusy czerwonej listy. [125]: E–wymierający - krytycznie zagrożony

uwagi

Gatunek ten różni się cechami mikroskopowymi i makroskopowymi od łuskwiaków i pierścieniaków do których w zależności od ujęcia jest zaliczany.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20060928.16.06 - Hemistropharia albocrenulata (łuskwiak karbowany); Puszcza Białowieska
060928-16
/Puszcza Białowieska/ #8
znalezisko 20041008.9.04 - Hemistropharia albocrenulata (łuskwiak karbowany); Czechy, Szumava, Czerny Kriz
041008-9
/Czechy, Szumava, Czerny Kriz/ #3