grzyby.pl
chronionyred listGREJ
· ochrona ścisła (I.9); b/wył. gosp. (§7.1)
· Czerwona Lista — R–rzadki - potencjalnie zagrożony wymarciem

Microstoma protractum (Fr.) Kanouse [as 'protracta']

czareczka długotrzonkowa
Sarcoscypha hiemalis (Nees & Bernstein) J. Schröt. · Sarcoscypha protracta (Fr.) Sacc. · Microstoma protracta orth.var.

opis

Grzybnia rozwija się na zagrzebanym w ziemi, butwiejącym drewnie, same owocniki wyrastają z czarnych, wydłużonych ryzoidalnych sklerot przylegających do drewna. Owocnik w formie jaskrawo czerwonego kieliszka, początkowo stulonego, z małym otworkiem, w miarę dojrzewania owocnik coraz bardziej się otwiera, aż do popękania brzegu w wywinięte płaty; średnicy 5 – 20 mm; wewnętrzna strona miseczki ogniowo czerwona, żywo różowoczerwona, zewnętrzna biało oprószona (pokryte białymi włoskami). Miseczka jest połączona ze sklerotą trzonkiem długim na 10 – 40 mm i (1) 2 – 4 mm grubym; w dole ciemnym, ku górze białawym. Trzonek może być kilkakrotnie rozgałęziony, rozszerza się ku górze, każda gałąź jest zakończona miseczką.

zarodniki

Zarodniki elipsoidalne do wrzecionowatych, gładkie, z wieloma kroplami, hialinowe lub nieco żółtawe, 24 – 45 × 10 – 14 µm. Worki 8-zarodnikowe.

występowanie

Gatunek podlega ochronie ścisłej (poz. I.9 wg aktualnego rozporządzenia). Nie mają do niego zastosowania wyłączenia spod ochrony uzasadnione względami godpodarki rolnej, leśnej lub rybackiej (§7.1). Do ustawowej ochrony został włączony w 2004 roku.
Rzadka. Od lutego do kwietnia, w lasach liściastych i mieszanych, pojedynczo lub w małych grupach.

Statusy czerwonej listy. [125]: R–rzadki - potencjalnie zagrożony wymarciem

uwagi

Gatunek łatwy do oznaczenia, charakterystyczny swoją porą występowania, jaskrawą barwą i kształtem przypominającym kielich kwiatowy.