na zarośniętej trawa drodze leśnej, las liściasty, podłoże gliniaste, dwa egzemplarze
licznie pod dębami/grabami
blaszki i trzon; licznie pod dębami/grabami
owocnik
Kapelusz 30 – 60 mm średnicy; żółtawy do jasnobeżowego z jasnobrązowymi przylegającymi kosmkami; powierzchnia wełnisto-włókienkowata ku brzegowi włókienkowata, szybko staje się gęstokosmkowa; kształt początkowo stożkowaty lub półkulisty, potem płaski i o brzegu odgiętym ku górze, z głębokimi pęknięciami, garbek szeroki i wyraźny.
Trzon biały, z wiekiem żółtawy do lekko beżowego, oszroniony niemal do podstawy; 30 – 60 (80) x 5 – 10 mm, równogruby z niezbyt wyraźnie obrzeżoną bulwką u podstawy.
cechy mikroskopowe
Zarodniki z wyraźnie ukształtowanymi guzkami; 8 – 10 x 6 – 8 mim. Cheilocystydy o zgrubiałej ścianie (zwłaszcza w górnej części) i z krystaliczną inkrustacją na szczycie.
występowanie
Gatunek rzadki. Owocniki wyrastają w lasach liściastych, na podłożu zawierającym wapń, od lipca do sierpnia. Obserwowałem jedno stanowisko w lesie łęgowym, owocniki wyrastają pojedynczo i po kilka, na zarośniętych trawiastych drogach leśnych, na poboczach, pod grabem, dębem, klonem.
Rare. Solitary to a few together in hardwood forest on calcareous soils, summer. Observed in floodplane forest, on grassy roads and roadsides, under Carpinus, Quercus, Acer platanoides.