cechy makroskopowe

Wyróżnia się wśród innych przedstawicieli rodziny purchawkowatych (Lycoperdaceae) obróceniem "do góry nogami" owocnika podczas dojrzewania. Mechanizm jest następujący: owocniki tworzą się tuż pod powierzchnią gleby, w miarę dojrzewania zaczynają wystawać ponad powierzchnię gleby. Dolna połowa osłony zewnętrznej (egzoperydium) owocnika jest cieńsza i podczas dojrzewania pęka i odwarstwia się od owocnika. Ten nie jest już przytrzymywany do podłoża, swobodnie leży na ziemi. Wtedy górna połowa egzoperydium - która jest gruba, przylegająca, pozlepiana z cząstkami podłoża i tworzy ciężką skorupę (krustę) przeważa owocnik tak, że ten przewraca się o 180 stopni. Tak jak w mechanizmie "wańki-wstańki", w przewróceniu może pomóc impuls w rodzaju powiewu wiatru, potem owocnik leży już stabilnie "do góry nogami". Miejsce przyrostu sznura grzybni jest wtedy ustawione ku górze i w tym miejscu tworzy się nieregularny otwór przez który uwalniają się zarodniki.

space

cechy mikroskopowe

Zarodniki kuliste, mniej lub bardziej wyraźnie brodawkowane, czasem ze sterygmą. Cechy zarodników - ich wielkość, rozmiar brodawek, obecność sterygmy - pozwalają określić gatunek.

space

występowanie

Na ciepłych piaszczystych stanowiskach, poza lasami.
literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈
  • Rudnicka-Jezierska W., 1991 — Flora Polska. Grzyby (Mycota). Tom XXIII. Purchawkowe (Lycoperdales), tęgoskórowe (Sclerodermatales), pałeczkowe (Tulostomatales), gniazdnicowe (Nidulariales), sromotnikowe (Phallales), osiatkowe (Podaxales). [14]
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji