grzyby.pl
jest w czekliście Wojewoda (2003) [105]

Clavulina rugosa (Bull.) J. Schröt. 1888

goździeńczyk pomarszczony
Clavaria rugosa Bull. · Ramaria rugosa (Bull.) Gray
Clavulina Clavulina Clavulina ClavulinaClavulinagoździeńczyk grzebieniasty (Clavulina coralloides)goździeńczyk popielaty (Clavulina cinerea)
Clavaria rugosa
pokrój; 06.10.2004, Czechy, Szumava, PR Kyselovski Prales; copyright © by Marek Snowarski
Clavaria rugosa
pokrój
GREJ: ID36255 (© autora fot.)
GREJ: ID52172 (© autora fot.)
GREJ: ID53279 (© autora fot.)
GREJ: ID81200 (© autora fot.)
GREJ: ID81200 (© autora fot.)

opis

Clavaria rugosa
Owocnik duży, wysokości 40 – 100 mm, biały, kremowy, zszarzały, młody czasem z fioletowym odcieniem; zbudpoczątkowo zbudowany z pojedynczych lub połaczonych w grupy gałązek, gałązki okrągławe lub spłaszczone, nierozgałęzione, lub na końcu rozgałęzione na na 1 – 3 krótkich ramion, ich końce zaokrąglone lub z zębami; powierzchnia owocnika bruzdowana, nierówna do nieregularnie guzkowatej.

space

zarodniki

Barwa wysypu zarodników biała. Zarodniki szeroko elipsoidalne do prawie okrągłych, gładkie, hyalinowe, z dużymi kroplami, nieamyloidalne, 9 – 13.5 × 7.5 – 10 µm.

występowanie

Częsty. Owocniki wyrastają od końca lata do jesieni, pojedynczo lub w grupach, na podłożu bogatym w humus, w trawie, w mchu, w lasach iglastych, rzadziej w lasach liściastych.

wartość

Jadalny.

Edible.

uwagi

Clavulina coralloides (goździeńczyk grzebieniasty)
Podobnie zabarwione owocniki ma goździeńczyk grzebieniasty (Clavulina coralloides) - są one silniej rozgałezione a końce gałązek zakończone szpiczastymi wyrostkami, ma też mniejsze zarodniki.

space