grzyby.pl

Clavulina rugosa (Bull.) J. Schröt.

goździeńczyk pomarszczony
Clavaria rugosa Bull. · Ramaria rugosa (Bull.) Gray
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Clavulina Clavulina Clavulina ClavulinaClavulinagoździeńczyk grzebieniasty (Clavulina coralloides)goździeńczyk popielaty (Clavulina cinerea)
Clavaria rugosa
pokrój; 06.10.2004, Czechy, Szumava, PR Kyselovski Prales; copyright © by Marek Snowarski
Clavaria rugosa
pokrój
Thaxterogaster purpurascens (zasłonak purpurowiejący)
GREJ: ID36255 (© autora fot.)
Thaxterogaster purpurascens (zasłonak purpurowiejący)
GREJ: ID52172 (© autora fot.)
Thaxterogaster purpurascens (zasłonak purpurowiejący)
GREJ: ID53279 (© autora fot.)
Thaxterogaster purpurascens (zasłonak purpurowiejący)
GREJ: ID81200 (© autora fot.)
Thaxterogaster purpurascens (zasłonak purpurowiejący)
GREJ: ID81200 (© autora fot.)

opis

Clavaria rugosa
Owocnik duży, wysokości 40-100 mm, biały, kremowy, zszarzały, młody czasem z fioletowym odcieniem; zbudpoczątkowo zbudowany z pojedynczych lub połaczonych w grupy gałązek, gałązki okrągławe lub spłaszczone, nierozgałęzione, lub na końcu rozgałęzione na na 1-3 krótkich ramion, ich końce zaokrąglone lub z zębami; powierzchnia owocnika bruzdowana, nierówna do nieregularnie guzkowatej.

Miąższ elastyczny, delikatny, miękki. Bez zapachu. Smak łagodny.Owocnik duży, wysokości 40-100 mm, biały, kremowy, zszarzały, młody czasem z fioletowym odcieniem; zbudpoczątkowo zbudowany z pojedynczych lub połaczonych w grupy gałązek, gałązki okrągławe lub spłaszczone, nierozgałęzione, lub na końcu rozgałęzione na na 1-3 krótkich ramion, ich końce zaokrąglone lub z zębami; powierzchnia owocnika bruzdowana, nierówna do nieregularnie guzkowatej.

space

zarodniki

Barwa wysypu zarodników biała. Zarodniki szeroko elipsoidalne do prawie okrągłych, gładkie, hyalinowe, z dużymi kroplami, nieamyloidalne, 9-13.5 × 7.5-10 µm.Barwa wysypu zarodników biała. Zarodniki szeroko elipsoidalne do prawie okrągłych, gładkie, hyalinowe, z dużymi kroplami, nieamyloidalne, 9-13.5 × 7.5-10 µm.

występowanie

Jest w czekliście.[105]
Częsty. Owocniki wyrastają od końca lata do jesieni, pojedynczo lub w grupach, na podłożu bogatym w humus, w trawie, w mchu, w lasach różnego typu, iglastych, rzadziej w lasach liściastych, na drogach leśnych, pastwiskach; lipiec-listopad. Saprotrof.Częsty. Owocniki wyrastają od końca lata do jesieni, pojedynczo lub w grupach, na podłożu bogatym w humus, w trawie, w mchu, w lasach różnego typu, iglastych, rzadziej w lasach liściastych, na drogach leśnych, pastwiskach; lipiec-listopad. Saprotrof.

jadalne czy trujące?

Jadalny.[134]Jadalny.[134]
Edible.
Edible.
Podobnie zabarwione owocniki ma goździeńczyk grzebieniasty (Clavulina coralloides) - są one silniej rozgałęzione a końce gałązek zakończone szpiczastymi wyrostkami, ma też mniejsze zarodniki.

Podobna formę mają też owocniki goździeniec robakowaty (Clavaria fragilis) - jej zarodniki nie mają dużej kropli a strzępki są bez sprzążek.Podobnie zabarwione owocniki ma goździeńczyk grzebieniasty (Clavulina coralloides) - są one silniej rozgałęzione a końce gałązek zakończone szpiczastymi wyrostkami, ma też mniejsze zarodniki.

space